Podręcznik „Zoologia dla uczelni przyrodniczych”

wtorek 26.03.2024

zoologiaZ radością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pt.:”Zoologia dla uczelni przyrodniczych”, pod redakcją naukową Doroty Tumialis, Anny Mazurkiewicz, autorami rozdziałów są: Krzysztof Klimaszewski, Kornelia Kucharska, Witold Strużyński, Arkadiusz Matuszewski, Grzegorz Lesiński. Wszyscy są pracownikami naukowo-dydaktycznymi Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW. „Zoologia dla uczelni przyrodniczych” to publikacja, w której przedstawiono najważniejsze grupy zwierząt i konkretne gatunki. Informacje zawarte w podręczniku pozwolą opanować podstawy zoologii w zakresie systematyki, morfologii, anatomii, biologii i ekologii. Niewątpliwą zaletą podręcznika jest szerokie omówienie grup i gatunków o znaczeniu medycznym, weterynaryjnym i gospodarczym. W obecnym wydaniu (VI, 2024) uwzględniono najnowszą systematykę i nomenklaturę, co było kluczowym krokiem w dostosowaniu treści podręcznika do obecnych standardów naukowych. Poza szerokimi zmianami dotyczącymi systematyki, w każdym rozdziale wprowadzono pewne zmiany merytoryczne i uzupełnienia odnoszące się zarówno do zagadnień morfo-anatomicznych, jak i biologii gatunków. Podręcznik zawiera aneks, w którym omówiono wybrane grupy i gatunki z królestw: Protista i Chromista, skupiając się głównie na takich, które mają znaczenie w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej. Jest to podręcznik dla studentów wszystkich kierunków na uniwersytetach przyrodniczych, na których w programie studiów pojawia się przedmiot zoologia. Może być także przydatny dla nauczycieli biologii pracujących na różnych poziomach edukacji. Mamy nadzieję, że będą po niego sięgać również uczniowie szkół średnich, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu zoologii oraz pasjonaci przyrody i osoby zainteresowane szeroko pojętą tematyką zwierząt.