Gość na Wydziale: Gabinet Weterynaryjny AVET

środa 20.12.2023

logo Avet1W dniu 14 grudnia 2023 r. gościliśmy na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt w ramach zajęć z przedmiotu „Intensywne Systemy Produkcji Zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów II stopnia przedstawiciela gabinetu weterynaryjnego AVET Pana lek. wet. Krzysztofa Adamczyka specjalistę w zakresie chorób drobiu oraz ptaków ozdobnych. Gabinet Weterynaryjny AVET powstał w 2016 r. jako prywatny zakład leczniczy dla zwierząt. Od początku swojej działalności jego zadania skupiają się na obsłudze ferm brojlera, nioski reprodukcyjnej oraz Zakładu Wylęgu Drobiu. Głównym tematem wystąpienia Pana Doktora była bioasekuracja na fermach drobiu, a konkretnie wprowadzanie jej krok, po kroku. W trakcie wykładu poruszone zostały kwestie związane z elementami wchodzącymi w zakres bioasekuracji zewnętrznej oraz wewnętrznej. Pan Doktor omówił w jaki sposób lokalizacji fermy (np. odległość od innych ferm, czy od zbiorników wodnych), jakość wody i paszy, transport oraz zachowanie podziału na strefę „czystą” oraz „brudną” wpływają na utrzymanie odpowiedniego poziomu bioasekuracji.
W czasie wystąpienia poruszona został również kwestia ogrodzenia jako pierwszej bariery chroniącej teren fermy przed gryzoniami, dzikimi zwierzętami czy osobami postronnymi, które mogą być potencjalnym wektorem patogenów chorobotwórczych. Ponadto uwaga słuchaczy został zwrócona także na zagrożenia wynikające z braku przestrzegania odpowiedniego poziomu higieny przez pracowników wkraczających na teren fermy, nieodpowiedniego przechowywania materiału biologicznego m.in. obornika oraz niedokładnego mycia i późniejszej dezynfekcji sprzętu stanowiącego wyposażeni kurnika. Na koniec Pan Doktor pokreślił znaczenie odpowiednio przygotowanego programu zarządzania zdrowiem stada.

Składamy serdeczne podziękowania Panu lek. wet. Krzysztofowi Adamczykowi za podzielenie się swoją praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW.

1703069319481 1703069319497