Studenci na Immature Beetle Conference 2023 w Pradze

niedziela 15.10.2023

FB_IMG_1684151927154Studenci naszego Wydziału Franciszek Mika i Artur Szpalek wzięli udział w 9 edycji Konferencji entomologicznej Immature Beetle Conference 2023, organizowanej przez Uniwersytet Karola, Muzeum Narodowe w Pradze oraz Czeskie Towarzystwo Entomologiczne. Głównym tematem Konferencji były chrząszcze w formie larwy i poczwarki. Studenci zaprezentowali poster naukowy pt. „Is it just a matter of time? – Comparison of weight larvae and pupae among 3 populations of the yellow mealworm beetle Tenebrio molitor L. (Coleoptera: Tenebrionidae) breeding without blood refreshment”. Współautorkami pracy były Anna Pudo z WHBiOZ oraz Pola Emma Brettschneider z Wydziału Biologii i Biotechnologii. W prezentowanej praca porównano różne populacje mącznika młynarka i wykazano, że wzbogacanie populacji o nowe, niespokrewnione osobniki wpływa na masę larw i poczwarek. Wyniki, mimo, że uzyskane w laboratorium, mogą mieć odniesienie do zwierząt dzikich, zwłaszcza populacji izolowanych na wyspach. Poster jest owocem ścisłej współpracy między Kołem Naukowym Atlas a Katedrą Genetyki i Ochrony Zwierząt. Opiekunem naukowym pracy była Pani dr Magda Kaczmarek-Okrój, Pani mgr inż. Magdalena Perlińska-Teresiak pomogła w przygotowaniu ostatecznej formy posteru i w opracowaniu statystycznym wyników.

IMG-20231006-WA0005