photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10


36. KONGRES MIĘDZYNARODOWEJ UNII BIOLOGÓW ZWIERZYNY QUO VADIS WILDLIFE MANAGEMENT?

poniedziałek 21.08.2023

rysunek1136. KONGRES MIĘDZYNARODOWEJ UNII BIOLOGÓW ZWIERZYNY QUO VADIS WILDLIFE MANAGEMENT? – Przyszłość zarządzania dziką przyrodą w zmieniających się realiach społecznych i środowiskowych – odbędzie się w dniach 28 – 31. 08. 2023 r. w Warszawie.

Organizatorami wydarzenia są: Międzynarodowa Unia Biologów Zwierzyny (IUGB), Instytut Nauk o Zwierzętach i Instytut Nauk Leśnych SGGW.

Od ponad pół wieku IUGB jest forum dyskusji i prezentacji badań związanych z zarządzaniem przyrodą, ochroną przyrody, rolnictwem, leśnictwem oraz współistnieniem człowieka z przyrodą. Obecnie jesteśmy świadkami dynamicznych procesów przyrodniczych, demograficznych i społecznych, które mają znaczący wpływ na otaczającą przyrodę i jej zasoby. Krajobraz zmienia się dynamicznie na naszych oczach. Zmienia się również sposób, w jaki społeczeństwa na całym świecie wykorzystują przyrodę. Z jednej strony chcielibyśmy korzystać z zasobów naturalnych i żyć wygodnie w otoczeniu nieskażonej przyrody, z drugiej jednak nie pozwalamy sobie uświadomić, że nasza egzystencja, niezależnie od trendów bycia „zielonym”, ma bardzo duży i zwykle negatywny wpływ na środowisko naturalne. Z tego powodu nadrzędnym celem IUGB jest kontynuacja wymiany wiedzy na temat wyników badań podstawowych i stosowanych z zakresu szeroko pojętego zarządzania dziką przyrodą i ochrony przyrody. Obecnie zarządzanie dziką przyrodą i łowiectwo, które są integralną częścią czynnej ochrony ekosystemów, przeżywają zauważalny kryzys. Współczesne społeczeństwa mniej przychylnie odnoszą się do łowiectwa jako metody wykorzystania odnawialnych zasobów naturalnych. Ponadto pojawiają się nowe konflikty między niektórymi gatunkami dzikich zwierząt a leśnictwem, rolnictwem i bezpieczeństwem epidemiologicznym zwierząt gospodarskich czy ludzi. Taka sytuacja wymaga od naukowców zarówno monitorowania zachodzących zmian, jak i ciągłej modyfikacji metod zarządzania środowiskiem. Niezbędne jest również podjęcie kampanii informacyjno-edukacyjnych skierowanych do społeczeństw, aby wiedza o zrównoważonym gospodarowaniu zasobami naturalnymi była szerzej upowszechniana, rozumiana i akceptowana. W związku z tym temat konferencji został sformułowany jako pytanie: “ Quo vadis Zarządzanie dziką przyrodą? Przyszłość zarządzania dziką przyrodą w zmieniających się realiach społecznych i środowiskowych”.

Główne tematy naszych dyskusji, wystąpień ustnych i posterów zostały pogrupowane w następujące bloki tematyczne:

  1. Biologia dzikich zwierząt
  2. Ekologia i środowisko
  3. Zarządzanie populacjami dzikich zwierząt
  4. Monitorowanie gatunków łownych – wiedza, ile jest zwierząt, czy wiedza, ile można odstrzelić?
  5. Dobrobyt, patologia i choroby
  6. Rola terenów zurbanizowanych dla zwierząt łownych i chronionych – korzyści i zagrożenia dla ludzi i zwierząt
  7. Zarządzanie dziką przyrodą w leśnictwie i agrocenozie rolniczej
  8. Łowiectwo a społeczeństwo – metody oceny opinii publicznej, edukacja i promocja łowiectwa jako ochrony i zrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych
  9. Korzyści i koszty zarządzania dziką przyrodą – rekreacja, biznes, łagodzenie konfliktów….. czyli wszystko w jednym (?)

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie