Wyjazd studencki z przedmiotu „Hodowla kóz”

poniedziałek 29.05.2023

vswbOu8Z_400x400W dniach 26-27 maja 2023 r. studenci III roku kierunku zootechnika z Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW w Warszawie odbyli zajęcia terenowe z przedmiotu Hodowla kóz. W pierwszym dniu studenci odwiedzili Instytut Zootechniki – PIB w Balicach. Podczas wizyty studenci wysłuchali dwóch prelekcji. Pan prof. dr hab. Sylwester Świątkiewicz – zastępca Dyrektora Instytutu wygłosił wykład na temat działalności, zakresu realizacji badań naukowych oraz programów badawczych Instytutu. Następnie Pani prof. dr hab. Józefa Halina Krawczyk – Kierownik Zespołu Koordynacyjnego i Pełnomocnik Dyrektora ds. Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich opowiedziała szerzej studentom na temat krajowej strategii zrównoważonego użytkowania i ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich. Studenci mieli również okazję zapoznać się z infrastrukturą badawczą Instytutu. Odwiedzili Laboratorium Genetyki Molekularnej – akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji, pracownie diagnostyki andrologicznej oraz konserwacji nasienia zwierząt gospodarskich, pracownie transgenezy zwierząt oraz klonowania. Drugiego dnia studenci odwiedzili gospodarstwo rolne Pani Justyny Skowrońskiej w miejscowości Rozkochów. W gospodarstwie utrzymywane są kozy dwóch ras: kazimierzowskiej oraz karpackiej, a dodatkowo są również owce świniarki. Zarówno kozy jak i owce utrzymywane są w programie ochrony zasobów genetycznych. Oprócz małych przeżuwaczy, Pani Justyna zajmuje się również hodowlą alpak oraz psów rasy mops. Studenci mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką hodowli zwierząt objętych programem ochrony zasobów genetycznych oraz pracą jaką należy wykonać przy odtwarzaniu rodzimych ras zwierząt gospodarskich.

1685368018904