Gość na Wydziale: firma Jotafan

poniedziałek 8.05.2023

Jotafan - logoW dniu 7 maja 2023r. gościliśmy na zajęciach (on-line) z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów niestacjonarnych II stopnia na kierunku zootechnika przedstawiciela firmy Jotafan Pana Dyrektora i właściciela Andrzeja Zagórskiego.  Firma Jotafan to polski producent urządzeń elektronicznych dla rolnictwa. W pierwszej części zajęć studenci poznali automatyczny system ważenia drobiu oraz działania sterowników klimatu. Zadaniem automatycznego systemu ważenia drobiu jest nieprzerwana kontrola przyrostów masy ciała ptaków, ułatwia ważenie dużej liczby ptaków, redukuje poziom stresu, który występuje podczas ręcznego ważenia drobiu i alarmuje o nieprawidłowościach. W trakcie prezentacji sterowników klimatu został poruszony problem szkodliwych gazów w pomieszczeniach inwentarskich: obowiązujące normy, sposób pomiaru i redukcji ich poziomu.  W ostatniej części zajęć Pan Andrzej Zagórski przedstawił studentom działanie systemów monitorowania spożycia paszy, przepływu wody i natężenia oświetlenia oraz możliwości aplikacji FERMA-MOBILE i centrali alarmowej CA-GSM-1-LCD. System WGJ-SILO umożliwia niezależny i równoczesny pomiar oraz rejestrację poziomów paszy w 4 silosach. Regulator AQUACUS+ jest uniwersalnym licznikiem rejestrującym wydatkowanie paszy i wody. System działa na podstawie liczby impulsów otrzymywanych z urządzeń pomiarowych (np. z wagi dozującej, przepływomierza elektronicznego) i pozwala odtworzyć historię karmienia stada do 1000 dni wstecz. DUO-TIMER to programowalny sterownik czasowy przeznaczony do ręcznego lub automatycznego sterowania natężeniem oświetlenia. FERMA-MOBILE jest aplikacją do obserwacji na smartfonach i tabletach z systemem Android pracy urządzeń JOTAFAN, które są połączone z Internetem poprzez serwery JOTAFAN. Obecnie można obserwować pracę sterowników mikroklimatu VIRGO i VIRGO-INL, systemów ważenia drobiu WGJ-8 i WGJ-8-LCD, wag pod silosy WGJ-SILO oraz liczników spożycia wody AQUACUS+. Logowanie odbywa się poprzez indywidualne konto użytkownika i jest zabezpieczone hasłem. Centrala alarmowa CA-GSM-1-LCD służy do nadzoru warunków w pomieszczeniach inwentarskich i informowania użytkownika za pośrednictwem komunikacji GSM, wysyłając wiadomości (SMS) lub dzwoniąc (CLIP) pod wskazane numery telefonów w sytuacjach nietypowych (alarmowych).

Składamy serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Zagórskiemu za przedstawienie najważniejszych osiągnięć firmy i podzielenie się swoją praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW.