Zaproszenie na Kulturalny Czwartek do Muzeum SGGW

czwartek 23.02.2023

HP0002Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Karoliną Grobelską – muzealnikiem i kustoszem Muzeum SGGW w latach 2007-2023 – pt. Za zakończenie o początkach czyli o pasji tworzenia Muzeum SGGW. Spotkanie odbędzie się w dniu 2 marca 2023 r.  o godz. 16,00 w Muzeum SGGW, ul. Nowoursynowska 161, budynek Biblioteki Głównej SGGW, wejście C, I piętro.

Karolina Grobelska jest z wykształcenia muzealnikiem i historykiem sztuki, ukończyła kierunek muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach odbyła staże w Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Polskim w Chicago. W 2004 i 2005 r. otrzymała stypendia przyznane przez Victorian Society in America, umożliwiające historykom sztuki z różnych krajów wizyty studyjne obejmujące brytyjskie i amerykańskie kolekcje sztuki oraz designu. Była związana zawodowo z Muzeum Politechniki Warszawskiej i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. W 2007  r. ówczesny Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. Tomasz Borecki powierzył jej stworzenie Muzeum SGGW. Jest autorką scenariusza stałej ekspozycji poświęconej historii uczelni „Z Marymontu na Ursynów” oraz kilkudziesięciu wystaw czasowych, zrealizowanych we współpracy ze środowiskiem akademickim oraz innymi instytucjami muzealnymi, w tym: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu. Stworzyła zręby muzealnej kolekcji wraz z koncepcją funkcjonowania Muzeum SGGW w przestrzeni uczelni. Pracę nad tworzeniem Muzeum SGGW uważa za swoje najważniejsze doświadczenie zawodowe. Jako historyk sztuki interesuje się historią polskich mebli. W 2011 r. odnalazła w holenderskich zbiorach królewskich słynną kołyskę dla następczyni tronu Królestwa Niderlandów zaprojektowaną w 1937 r. przez Jana Bogusławskiego, wybitnego polskiego architekta i projektanta mebli. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, a także honorowym członkiem Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.

zaproszenieKG1