Gość na Wydziale: INZ UP Wrocław

wtorek 24.01.2023

głuszcze34Dnia 21.01.2023 r. gościliśmy na Wydziale (on-line) w ramach przedmiotu „Wspomaganie Rozrodu Zwierząt” dla studentów studiów niestacjonarnych II stopnia kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Panią Doktor Joannę Rosenberger z Instytutu Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pani Doktor w trakcie wykładu pt. „Hodowle wolierowe i metody wspomaganego rozrodu w ochronie ginących gatunków zwierząt.” przedstawiła problematykę hodowli zachowawczej krytycznie zagrożonych gatunków ptaków. W pierwszej części wykładu, studenci mieli możliwość poznania kryteriów określających kategorię statusu zagrożenia na przykładzie wybranych gatunków zwierząt. Druga część spotkania została całkowicie poświęcona dwóm krytycznie zagrożonym gatunkom ptaków. Pani Doktor opowiedziała o zachowawczej hodowli ibisa grzywiastego (Geronticus eremita), który dzięki intensywnie prowadzonym zabiegom wspomagania rozrodu, uniknął wpisania na listę gatunków wymarłych. Drugim gatunkiem, któremu poświęcone było najwięcej uwagi był głuszec zwyczajny (Tetrao urogallus). Pani Doktor od kilku lat czynnie uczestniczy w monitorowaniu wolierowej hodowli tego gatunku, opracowywaniu nowoczesnych metod rozrodu i introdukcji do środowiska naturalnego. Dzięki temu studenci mieli możliwość poznania takich metod wspomagania rozrodu jak wykorzystanie fantomu kury głuszca, którego celem jest stymulowanie kogutów do kopulacji i ułatwienie pobierania nasienia, konstrukcji tzw. inteligentnego jaja, które po podłożeniu do gniazda pozwala na ciągły monitoring parametrów inkubacji i zachowań głuszki oraz metod kriokonserwacji nasienia głuszców i efektów jego wykorzystania.

Składamy podziękowania Pani Doktor Joannie Rosenberger za poświęcony czas i podzielenie się  wiedzą oraz ogromnym doświadczeniem praktycznym ze studentami II stopnia kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich.

głuszcze12 głuszcze2