Goście na Wydziale: firma DSM i PELLON

poniedziałek 19.12.2022

12.12W dniu 12 grudnia 2022 r. w ramach zajęć z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów magisterskich na kierunku zootechnika gościliśmy Panią mgr Katarzynę Asman z firmy DSM i Pana Grzegorza Kędzierskiego, przedstawiciela firmy Pellon. Pani Katarzyna zapoznała studentów z historią i strukturą firmy oraz jej produktami przeznaczonymi dla drobiu, bydła oraz trzody chlewnej. Przedstawiła lokalizacje fabryk surowców i premiksów w Polsce. Studenci mieli możliwość rozszerzyć swoją wiedzę na temat dodatków paszowych i nowoczesnych rozwiązań w żywieniu zwierząt gospodarskich. Pani Katarzyna przedstawiła ofertę produktową firmy ze szczególnym zwróceniem uwagi na narzędzia do oceny barwy żółtka jaja oraz skóry brojlerów kurzych. Zapoznała studentów z nowymi wytycznymi dotyczącymi norm poszczególnych witamin dla drobiu. Bardzo duże zainteresowanie studentów wzbudziła ścieżka rozwoju kariery w firmie DSM, która daje możliwość odbywania praktyk i staży w różnych jej działach. Składamy podziękowanie Pani Katarzynie  za przybycie i podzielenie się wiedzą oraz swoim praktycznym doświadczeniem ze studentami. Pan Grzegorz zapoznał studentów z system żywieniem świń na mokro, dzięki któremu zarządzanie produkcją trzody chlewnej i jej optymalizacja stają się bardziej efektywne oraz ułatwiają otrzymanie lepszych wyników. Żywienie płynne FeedFlow sprawdza się zarówno w żywieniu warchlaków i tuczników oraz w przypadku loch prośnych i karmiących. W zależności od zapotrzebowania, można zastosować sposób żywienia bezresztkowego z wykorzystaniem wody pod ciśnieniem, albo też system polegający na ponownym podawaniu pokarmu. Możliwe jest także połączenie obu tych opcji. Zaletą żywienia bezresztkowego jest większa efektywność karmienia, ponieważ każda z grup produkcyjnych świń otrzymuje odpowiednią mieszankę przygotowaną specjalnie dla niej w odpowiednim czasie. Po karmieniu wybrane lub wszystkie rury mogą być wyczyszczone przy użyciu wody lub sprzężonego powietrza. Również rury zsypowe mogą być czyszczone za pomocą sprzężonego powietrza. Studenci dowiedzieli się, ż mieszankę można przygotować z komponentów pobieranych w dowolnej kolejności, jeden komponent można pobierać w kilku partiach. Za pomocą zbiornika lub zbiorników do fermentacji można zoptymalizować poziom zawartości bakterii w mieszance oraz poprawić stan zdrowia zwierząt. Jest wiele rozmiarów mieszalników – od 200 do 9000 litrów. Mieszalniki firmy Pellon są zawsze sześciokątne, co w połączeniu z nowym, mocniejszym mieszadłem zapewnia wyjątkowo efektywne mieszanie. W drugiej części zajęć Pan Grzegorz zapoznał słuchaczy z ofertą firmy PELLON skierowaną do producentów bydła. Pokazał działanie Robot Combi do przygotowania i zadawania paszy dla bydła zarówno w oborach uwięziowych jak i wolnostanowiskowych; Concentarte Robot – robot na podwieszonych szynach do zadawania pasz treściwych, który się zmieści w najciaśniejszych pomieszczeniach i ma możliwość podawania od 1 do 4 różnych pasz.

smart 20221212_143614