Gość na Wydziale: firma Orion Pharma Sp. z o.o.

piątek 9.12.2022

OrionW dniu 5 grudnia 2022 r. gościliśmy na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt w ramach zajęć z przedmiotu „Intensywne Systemy Produkcji Zwierzęcej” realizowanego dla kierunku Zootechnika studiów II stopnia Pana dr Michała Gaguckiego, przedstawiciela firmy Orion Pharma Poland Sp. z o. o. Firma Orion Pharma Poland Sp. z o.o. jest oddziałem fińskiej firmy farmaceutycznej, której produkty są obecne w wielu obszarach, także w  medycynie weterynaryjnej i produkcji zwierzęcej. Pan dr Michał Gagucki przedstawił studentom zagadnienia związane z mikrobiotą w produkcji drobiarskiej i zapoznał z funkcjonowaniem firmy. Jednym ze sztandarowych produktów jest Broilact – mikrobiota jelitowa zdrowej kury do zasiedlania piskląt. Broilact jest produktem, który spełnia założenia koncepcji Nurmiego, z którą zapoznał studentów Pan dr Michał Gagucki. Studenci dowiedzieli się jak ważne jest zachowanie łańcucha mikrobiologicznego w produkcji drobiarskiej oraz jakie są zagrożenia, kiedy łańcuch zostaje przerwany. Koncepcja Nurmiego opiera się na wykorzystaniu mechanizmu konkurencyjnego wykluczania i zasiedlaniu przewodu pokarmowego mikrobiotą jelitową zdrowej, dorosłej kury. Studenci poznali różnice między preparatami konkurencyjnego wykluczania jakim jest produkt Broilact, a preparatami probiotycznymi. Ważne jest aby Broilact podać zaraz po wylęgu, 1 dawka na cały okres życia brojlera kurzego. Preparat jest przeznaczony dla drobiu grzebiącego. Ciekawostką jest to, że Broilact podawany jest w niezmiennej dawce niezależnie od gatunku, taka sama dawka dla brojlera kurzego, indyków czy bażantów. Po 60 minutach po podaniu mikrobioty ptaki są chronione przed różnymi patogenami a szczególnie przed drobnoustrojami z rodzaju Salmonella. Na koniec Pan Doktor opowiedział o stratach jakie ponoszą producenci drobiu w związku z występowaniem w stadach Salmonelli.

Składamy serdeczne podziękowania Panu dr Michałowi Gaguckiemu za przekazanie studentom bardzo ciekawej i praktycznej wiedzy.

IMG_20221205_120911 IMG_20221205_123243