Prof. dr hab. Beata Kuczyńska Laureatką Plebiscytu Ekologicznego ORGANIC LIFE TOP 50

środa 12.10.2022

organic-life-herb-laureaci-1024x712Celem Plebiscytu Ekologicznego ORGANIC LIFE TOP 50 jest systematyczne tworzenie listy najlepszych z najlepszych spośród osób i podmiotów działających na rzecz ekologii, w różnych sferach naszego życia, zarówno w rolnictwie, pszczelarstwie, produkcji żywności, kosmetyków, środków wspierających uprawy, w sferze działań na rzecz zwiększenia świadomości Polaków na temat znaczenia ekologii dla naszej przyszłości. W Plebiscycie przyznawane są wyróżnienia aż w 50 kategoriach. Jury składające się przede wszystkim z naukowców zajmujących się ekologią, etyką i edukacją wybrało spośród 88 Nominowanych, 42 Laureatów i 8 osób wyróżnionych. Gala finałowa miała miejsce w dniu 17 września 2022 r. w trakcie Targów Natura Food i beECO w Łodzi.

W Kategorii – NAUKOWIEC Laureatką została Pani Prof. dr hab. Beata Kuczyńska, z Katedry Hodowli Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Pani Profesor jest ekspertem w dziedzinie ekologicznej produkcji zwierzęcej. Jako pierwsza na SGGW badała jakość mleka z gospodarstw ekologicznych w porównaniu z mlekiem pozyskanym od krów utrzymywanych w gospodarstwach konwencjonalnych. Jest Autorką prac naukowych z zakresu ekologicznej produkcji mleka i kieruje zespołem badawczym pracującym nad tym zagadnieniem. Tematyka badawcza Prof. B. Kuczyńskiej dotyczy szerokich zagadnień związanych z jakością odżywczą i technologiczną mleka w warunkach produkcji ekologicznej i konwencjonalnej, zawartością składników biologicznie czynnych w mleku, wprowadzaniem nowatorskich metod ograniczania występowania chorób i pasożytów zwierząt gospodarskich w warunkach ekologicznych, wzbogacaniem mleka w wybrane składniki bioaktywne w gospodarstwach niskonakładowych i ekologicznych oraz określeniem czynników wpływających na jakość surowców i produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego. Prowadzi wykłady z ekologicznej produkcji zwierzęcej dla studentów kierunku Rolnictwa, z Polski i z zagranicy. Prof. B. Kuczyńska jest członkiem Stowarzyszenia Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego i prowadzi szkolenia w zakresie ekologicznej produkcji krów.

Serdecznie gratulujemy!

beata