Gość na Wydziale dr Nina Svartedal

środa 18.05.2022

Nina S.Na zaproszenie Dyrektora Instytutu Nauk o Zwierzętach Pana dr hab. Marcina Gołębiewskiego, prof. SGGW, w dniach 27.05-01.06 br. będziemy gościć Panią dr Ninę Svartedal dyrektora d/s nauki Norweskiego Centrum Zasobów Genetycznych NIBIO – Norwegian Institute for Bioeconomy Research.

Norweskie Centrum Zasobów Genetycznych (NIBIO) zostało utworzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Żywności w ramach Norweskiego Instytutu Badań Biogospodarki (NIBIO). Centrum składa się z trzech jednostek ds. zasobów genetycznych dotyczących odpowiednio: zwierząt gospodarskich, upraw i drzew leśnych. NIBIO działa także jako organ doradczy norweskiego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa. Dr Nina Svartedal razem ze swoim zespołem koordynuje działania dotyczące ochrony i wykorzystania krajowych zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, a także roślinnych zasobów genetycznych i leśnych, przyczyniając się do efektywnego gospodarowania nimi. Od 2000 r. jest krajowym koordynatorem ds. zwierzęcych zasobów genetycznych. Pani dr N. Svartedal była opiekunem stażu naukowego w Norwegii doktoranta Szkoły Doktorskiej SGGW mgr inż. Konrada Wiśniewskiego we wrześniu 2021 r.

Zapraszamy na wykład dr Niny Svartedal pt. “The comparative of current state of genetic resources of cattle of protected breeds in Poland and Norwegian”, który odbędzie się w dniu 1 czerwca 2022 r. (środa) w Sali Rady Dyscypliny Instytutu Nauk o Zwierzętach – 1069 o godz. 11.30.