Gość na Wydziale: Unia Felinologii Polskiej

piątek 15.04.2022

cropped-ufp3W dniu 13 kwietnia 2022 r. gościliśmy na Wydziale, na zajęciach z przedmiotu „Hodowla kotów rasowych” prowadzonego przez Panią dr Julię Riedel i mgr inż. Wojciecha Wójcika dla studentów kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich, studiów stacjonarnych I stopnia przedstawicieli Unii Felinologii Polskiej: Panią Agatę Kruszona-Zawadzką oraz Panią Grażynę Kolczyńską. Pani Agata Kruszona-Zawadzka przybliżyła studentom pojęcie standardu ras kotów na wybranych przykładach. Omówiła terminologię dotyczącą typów umaszczeń i struktury włosa, a także kody EMS (Easy Mind System), opracowane w celu łatwej identyfikacji kota, obejmujące takie elementy jak rasa, określenie koloru i znaczeń na ciele, strukturę włosa, kolor oczu czy kształt uszu i ogona. Pani Grażyna Kolczyńska przedstawiła studentom zasady wystawiania i czytania rodowodów. Dodatkowo studenci pod okiem specjalistki mogli dokonać analizy rodowodów. Mieli okazję porównać rodowody wystawiane przez związki działające pod auspicjami Międzynarodowych Federacji Felinologicznych (TICA, WCF i FIFe) zrzeszonych w World Cat Congress z rodowodami wystawionymi przez lokalne związki, które nie są uznane przez żadne z wyżej wymienionych federacji.  Pani Agata Kruszona-Zawadzka jest wieloletnim hodowcą kotów bengalskich i prezesem Klubu Kota X-Treme (jedyny klub w Polsce działający pod patronatem The International Cat Association) oraz międzynarodowym sędzią felinologicznym w TICA. Pani Grażyna Kolczyńska jest prezesem Polskiego Związku Felinologicznego – najstarszego klubu felinologicznego w Polsce, który działa pod auspicjami World Cat Federation. Jest wieloletnim hodowcą kotów brytyjskich i członkiem Zarządu Unii Felinologii Polskiej. Składamy podziękowania Naszym Gościom za poświęcony czas, podzielenie się wiedzą oraz swoim praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.

IMG_20220413_101959
IMG_20220413_115703