Polskie żubry jadą do Bułgarii

czwartek 7.04.2022

glowazubrW dniu 6 kwietnia 2022 r. kolejne 3 żubry wyruszyły w zagraniczną podróż. Tym razem krowy odłowione z wolności w bieszczadzkim Nadleśnictwie Lutowiska dołączą do wolnego stada żubrów w Bułgarii zarejestrowanego w Księdze Rodowodowej pod nazwą NANOVITSA. Pierwsze osobniki przyjechały tam z Niemiec w 2013 r. Po dwóch latach przyszło na świat pierwsze cielę. Przez kolejne lata struktura stada zmieniała się. Zdarzały się zarówno upadki osobników jak również uzupełnianie stada przez zwierzęta z ogrodów zoologicznych. W 2019 r. zwierzęta przebywające dotychczas w zagrodzie o powierzchni 70 ha zostały z niej wypuszczone i od tej pory stado żyje na wolności. Aby uniknąć szkód w rolnictwie, które zwykle generują konflikty ze społecznością lokalną, stado jest zimą dokarmiane. Dokarmianie pozwala także na monitorowanie stanu zdrowia zwierząt oraz struktury stada. Obecnie stado liczy 12 osobników, w tym 4 byki. Obszar, na którym bytują żubry położony jest w rezerwacie przyrody w Rodopach Wschodnich, pomiędzy trzema bułgarskimi gminami Krumovgrad, Kardzhali i Momchilgrad. Naturalne bariery takie jak zapora Studen kladenets, wysokie skały czy głębokie wąwozy ograniczają możliwość migracji żubrów. Dla tego obszaru typowy jest mozaikowy krajobraz mieszanych lasów liściastych z dominacją dębu i grabu, a w wyższej partii obszaru przeważają stare lasy bukowe. W przeszłości na tym terenie przeprowadzona była pomyślne wsiedlenia jelenia szlachetnego i konika polskiego. Wywóz bieszczadzkich żubrów do Bułgarii dofinansowany jest z Funduszu Leśnego w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w przez Lasy Państwowe”, realizowanego z sukcesem od 2017 r., przed Lasy Państwowe, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

20220406_125027
20220406_140630