Goście na Wydziale: IGiBZ PAN i Big Dutchman

wtorek 1.02.2022

27.01.W dniu 27 stycznia 2022r. na zajęciach (on-line) w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów II stopnia na kierunku Zootechnika gościliśmy przedstawiciela Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu Pana dr hab. Artura Jóźwika prof. IGiBZ PAN. Pan dr hab. Artur Jóźwik jest Profesorem w Zakładzie Biotechnologii i Nutrigenomiki Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu oraz pełni rolę kierownika Laboratorium Jakości Surowców i Produktów Pochodzenia Zwierzęcego funkcjonującego w ramach Instytutu. Pan dr hab. Artur Jóźwik w trakcie swojego wystąpienia w bardzo interesujący i praktyczny sposób przedstawił metody badawcze wykorzystywane do oceny oraz kontroli jakości żywności pokazując możliwości analityczne Laboratorium Jakości Surowców i Produktów Pochodzenia Zwierzęcego IGiBZ PAN w Jastrzębcu.

Kolejnymi gośćmi w tym dniu na zajęciach były przedstawicielki firmy Big Dutchman Pani Dorota Jakuta oraz Pani Ewa Szymańska. Firma Big Dutchman projektuje i wykonuje wyposażenie budynków inwentarskich dla trzody chlewnej i drobiu od 1938 r. oferując praktyczne rozwiązania przystosowane do potrzeb klientów oraz pozwalające obniżyć koszty produkcji. Firma Big Dutchman jest uznanym światowym liderem w wyposażaniu budynków inwentarskich. W trakcie spotkania Pani Dorota oraz Pani Ewa przedstawiły prezentację, której najważniejsze założenia dotyczyły tematu „Produkcja jaj w alternatywnych systemach utrzymania kur niosek”. W trakcie prezentacji poruszone zostały zagadnienia dotyczące rynku jaj konsumpcyjnych w Unii Europejskiej ze szczególnym omówieniem Polski. Panie zapoznały studentów z najnowszymi trendami w produkcji nieśnej oraz niemieckim system certyfikacji KAT. Omówiono klasyfikację jaj konsumpcyjnych z podziałem na metody chowu kur niosek głównie zwracając uwagę na alternatywne systemy chowu. W ostatniej część prezentacji omówione zostały szczegółowo jednopoziomowe i wielopoziomowe systemy chowu alternatywnego. Systemy wielopoziomowe zostały omówione na przykładzie woliery do odchowu Natura Primus i wolier do produkcji: Natura Step, Natura Step XL i Natura Twin.

Składamy serdeczne podziękowania Panu dr hab. Arturowi Jóźwikowi, Pani Dorocie Jakucie oraz Pani Ewie Szymańskiej za podzielenie się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.