Goście na Wydziale; firma Cobb Germany i BIODEC

poniedziałek 31.01.2022

pobranecobbW dniu 24 stycznia 2022r. gościliśmy na Wydziale w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia kierunku Zootechnika przedstawicieli dwóch firm: Cobb Germany oraz BIODEC Sp. z o.o. Pierwsza część zajęć dotyczyła omówienia działalności firmy Cobb Germany, która reprezentowana była przez Pana Piotra Czaplickiego oraz Pana Tomasza Torgowskiego. Cobb Germany to firma założona w 1998 r., która od początku swojego istnienia angażuje się w doskonalenie postępu genetycznego zapewniając ciągły wzrost potencjału produkcyjnego na wszystkich obszarach produkcji kurcząt brojlerów i stad rodzicielskich. Obecnie dystrybuuje swój materiał genetyczny do ponad 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej. Ogólnoświatowy sukces firmy Cobb opiera się na znaczącym wykorzystaniu wyników chowu poszczególnych linii hodowlanych w różnych warunkach środowiskowych. Pan Piotr Czaplicki omówił cztery najważniejsze okresy w produkcji stad rodzicielskich brojlerów kurzych oraz przypomniał słuchaczom jak ważne znaczenie w odchowie tych stad ma barwa światła i temperatura panujące w kurniku. Następnie Pan Tomasz Torgowski w bardzo interesujący i praktyczny sposób przedstawił znaczenie, sposób odchowu oraz formy rotacji kogutków na fermie zajmującej się chowem stad rodzicielskich brojlera kurzego.

Druga część zajęć poprowadzona została przez Pana dr Gabriela Bodka z firmy BIODEC Sp. z o.o. Firma oferuje min. produkty probiotyczne dla drobiu – AVIBIOTYK. Pan Doktor omówił mechanizm działania mikrobiomu jelitowego oraz rolę bakterii probiotycznych w diecie drobiu. Na zakończenie spotkania przedstawił rolę dodatków wpływających na redukcję odorów.

Składamy podziękowanie Panu Piotrowi Czaplickiemu, Panu Tomaszowi Torgowskiemu oraz Panu Gabrielowi Bodkowi za podzielenie się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.

IMG_7734 IMG_7737
IMG_7736 IMG_7742