Zmarł Prof. dr hab. Jerzy Morstin

czwartek 30.12.2021

prof. J. MorstinW dniu 25 grudnia 2021r. zmarł Pan Prof. dr hab. Jerzy Morstin, emerytowany pracownik naukowy d. Wydziału Zootechnicznego. Prof. dr hab. J. Morstin urodził się w 26 marca 1938r. w Krakowie, studia zootechniczne ukończył w 1961r. na Wydziale Zootechnicznym WSR w Krakowie. W latach 1961-62 pracował w Stadninie Koni Moszna, a następnie kolejne 8 lat w Zakładzie Fizjologii Rozrodu i Sztucznego Unasieniania Zwierząt Instytutu Zootechniki w Krakowie. W 1969r. uzyskał stopień doktora nauk rolniczych, a w latach 1970-79 pracował w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie fizjologii rozrodu rozpoczął pracę w Instytucie Hodowli Bydła i Produkcji Mleka SGGW. W 1992r. uzyskał tytuł profesora. Był autorem ponad 150 publikacji z zakresu rozrodu zwierząt gospodarskich. Pełnił wiele funkcji organizatorskich i doradczych. Był wicedyrektorem Instytutu i Kierownikiem Zakładu Hodowli Bydła, członkiem Komitetu Biologii Rozrodu PAN. Przez kilka kadencji był sekretarzem Rady ds. Rozrodu przy Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt, głównym specjalistą w Zespole Laboratoriów Biotechnologii Rozrodu w CSHZ, dyrektorem Biura Programu TCP-FAO, które zajmowało się transplantacją zarodków u bydła. Ponad 20 lat był członkiem Rady Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu i twórcą scenariusza stałej ekspozycji pt.: „Historia chowu i hodowli zwierząt gospodarskich” otwartej w 1987r. Od 1980r. Prof. J. Morstin działał w związku zawodowym Solidarność, brał udział w I Zakładowym Zebraniu Delegatów SGGW, które odbyło się w dniu 13 grudnia 1980r.

Pan Prof. dr hab. Jerzy Morstin był cenionym specjalistą z rozrodu bydła, życzliwym Człowiekiem, pełnym humoru i pogody ducha, lubianym przez studentów nauczycielem akademickim.

JM