INZ – Projekt finansowany przez NCN

poniedziałek 29.11.2021

logoWNZProjekt pt. „Odpowiedź behawioralna i fizjologiczna sarny europejskiej (Capreolus capreolus) na farmy wiatrowe w krajobrazie rolniczym” otrzymał zgodę na finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Opus 21. Celem naukowym projektu jest zbadanie wpływu farm wiatrowych na sarny. Badanie polegać będzie na porównaniu analizowanych parametrów u saren narażonych na działanie farm wiatrowych oraz osobników poza tym oddziaływaniem, tj. na obszarach kontrolnych.

W pracy realizowane będą dwa główne cele badawcze: 1) reakcja behawioralna saren na farmy wiatrowe oraz 2) ocena wpływu farm wiatrowych na kondycję ciała saren. W celu sprawdzenia, w jaki sposób sarny wykorzystają teren farmy wiatrowej w porównaniu do obszaru kontrolnego, planowane jest wykorzystanie zdjęć lotniczych wykonanych z drona oraz obroży telemetrycznych. Ocena wpływu farm wiatrowych na kondycję sarny, będzie realizowana bezpośrednio poprzez pobranie próbek pośmiertnych (w tym ocena kondycji ciała, masy poroża lub liczby zarodków) oraz pośrednio poprzez analizę genetyczną i ocenę poziomu stresu.

Czas trwania projektu to 48 miesięcy, a jego rozpoczęcie zaplanowano na kwiecień 2022 r. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Łączna kwota dofinansowania wynosi 1 208 846 zł.