photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10


Instytut Nauk o Zwierzętach w konkursie MINIATURA 5

poniedziałek 29.11.2021

MINIATURA_5_logo

Podstawowym celem konkursu MINIATURA 5 jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. W konkursie można uzyskać środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy. O przyznanie środków mogli starać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 r. nie kierowali i nie kierują projektem badawczym finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki i mają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe.

 

Z Instytutu Nauk o Zwierzętach następujące projekty otrzymały finansowanie:

1. Projekt pt: „Analiza porównawcza układu pokarmowego ryb z podrzędu Anabantoidei” otrzymał zgodę na finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Miniatura 5. Celem naukowym projektu jest przeprowadzenie analizy porównawczej budowy przewodów pokarmowych ryb z podrzędu Anabantoidei za pomocą metod histologicznych. Planowane jest  wykonanie  analiz  histologicznych,  histochemicznych i immunohistochemicznych. Ogólna budowa przewodów pokarmowych zostanie opisana na podstawie wyników topograficznego barwienia hematoksyliną i eozyną, a struktura i układ komórek śluzowych na podstawie wyników barwień błękitem alcjańskimi odczynnikiem Schiffa z kwasem nadjodowym. Przewiduje się także wykorzystanie technik  immunohistochemicznych  w  celu  wyznakowania  komórek neuroendokrynowych i endokrynowych produkujących hormony odpowiadające za regulacje procesów trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Czas trwania projektu to 12 miesięcy, a jego rozpoczęcie zaplanowano na 01.01.2022 r.

2. Projekt pt: „Wykorzystanie gnojowicy świńskiej jako medium wzrostowego w produkcji rzęsy wodnej (Lemna L.)
Cel pracy: Celem zadania badawczego będzie określenie wpływu różnych stężeń gnojowicy świńskiej w medium wzrostowym na wzrost rzęsy wodnej i określenie jej składu chemicznego oraz możliwości wykorzystania jako paszy białkowej dla zwierząt.

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie