Klimatyczny Człowiek Roku – głosujmy!

środa 20.10.2021

444c252b-9280-4c93-9995-18e5523c3ec2Ministerstwo Klimatu i Środowiska organizuje konkursu Klimatyczny Człowiek Roku, którego celem jest wsparcie osób i inicjatyw działających dla ochrony klimatu, odpowiedzialnych za środowisko. O konkursie: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/klimatyczny-czlowiek-roku

Jednym z trzech finalistów konkursu jest pracownik naukowy Instytutu Nauk o Zwierzętach – mgr inż. Rafał Maciaszek, który został wyróżniony za swoją inicjatywę o nazwie Łowca Obcych. Głównym celem Łowcy Obcych jest lokalizowanie i obejmowanie monitoringiem gatunków obcych występujących w polskich wodach – zarówno gatunków inwazyjnych, jak i porzucanych zwierząt akwariowych. W ramach inicjatywy Łowca Obcych powstały strony www.lowcaobcych.pl oraz www.facebook.com/LowcaObcych, na których publikowane są aktualne informacje na temat gatunków obcych, ich wpływu na środowisko przyrodnicze i gospodarkę, podejmowanych działań w zakresie ich kontroli, plakaty edukacyjne, a także klucze do identyfikacji poszczególnych gatunków oraz sposoby postępowania w przypadku ich stwierdzenia. Do najważniejszych efektów inicjatywy należą: wzrost ogólnej świadomości dotyczącej gatunków obcych w polskich wodach, wprowadzenie tematu inwazyjnych gatunków obcych do wybranych szkół podstawowych i średnich, wycofanie gatunków inwazyjnych ze sprzedaży na głównych portalach ogłoszeniowych oraz największych sieci sklepów zoologicznych w Polsce, a także stworzenie największego krajowego azylu dla żółwi gatunków obcych. W ciągu zaledwie dwuletniej działalności Łowcy Obcych opublikowano ponad 100 artykułów, wywiadów w krajowych pismach, radiu i telewizji. Powstała także pierwsza polska bajka ukazująca problem „wypuszczania na wolność” zwierząt akwariowych, a właściwie ich porzucania.

Rafał Maciaszek jest zapraszany w charakterze eksperta do realizacji projektów z zakresu ochrony przyrody, jak np. opracowanie metod odłowu inwazyjnych gatunków raków i żółwi, które posłużą do realizacji zapisów ustawy o gatunkach obcych wszystkim samorządom lokalnym w Polsce, prowadzi monitoring przyrodniczy chronionego raka szlachetnego. Jest oficjalnym delegatem Polski na forum naukowym ds. inwazyjnych gatunków obcych przy Komisji Europejskiej. www.lowcaobcych.pl

Wierzy, że ewentualna wygrana w konkursie przyniesie nie tylko większy rozgłos na temat inwazyjnych gatunków obcych czy powszechnego problemu porzuceń zwierząt akwariowych, lecz także podkreśli rolę gatunków obcych w osłabianiu ekosystemów i tym samym zwiększeniu ich podatności na niekorzystne zmiany związane ze zmianami klimatu.

Ewentualna wygrana zależy już tylko i wyłącznie od głosowania internetowego, a więc tego czy dana inicjatywa znajduje poparcie społeczeństwa. Oddawać głosy można do 26 października 2021 roku

Link do głosowania: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/ankieta