Goście na Wydziale: Rettenmaier JRS i Orion Pharma

środa 13.10.2021

11.10.intW dniu 11 października 2021r. gościliśmy na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt na zajęciach z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia przedstawicieli firmy Rettenmaier JRS – Panią mgr Adrianę Jaroszek oraz Pana dr Michała Gaguckiego z firmy Orion Pharma Poland sp. z o.o. Firma Rettenmaier JRS to światowy leader w produkcji włókna surowego, na rynku od 1877r. Włókno to jest stosowane w wielu dziedzinach życia m.in. w farmacji, kosmetyce, budowie dróg, w przemyśle spożywczym i w żywieniu zwierząt. Firma w swojej ofercie ma innowacyjny  produkt  – ARBOCEL® – włókno, które nie posiada frakcji rozpuszczalnej, fermentującej w odróżnieniu od konwencjonalnych włókien takich jak otręby, śruta sojowa czy wysłodki buraczane. Pani Adriana Jaroszek przybliżyła studentom rolę włókna w diecie loch prośnych. Rolą tego konkretnego włókna jest redukcja stresu cieplnego, poprawa konsystencji odchodów, łatwiejsze wyproszenia – mniej stresu dla loch i prosiąt, więcej żywo urodzonych prosiąt, szybszy kontakt z siarą, wyższe pobranie wody w trakcie laktacji – ograniczone MMA, zwiększenie pobrania paszy w czasie laktacji, lepsza strawność składników pokarmowych oraz poprawa dobrostanu i uspokojenie loch w czasie ciąży. W przypadku drobiu (nioski i brojlery kurze) ARBOCEL® poprawia nieśność, wykorzystanie paszy, zwiększa mas ę jaja, korzystnie wpływa na konsystencję odchodów, co sprawia, że warunki odchowu ptaków są dla nich korzystniejsze, a ściółka jest mniejszym stopniu zawilgocona. Zastosowanie włókna u zwierząt futerkowych, ma wpływ na strukturę karmy, co ułatwia jej pobieranie i korzystnie wpływa na jakość skór norek i lisów. Włókno ARBOCEL® jest także stosowane w karmach typu Pet Food, wspomaga trawienie u psów i kotów, stosowane jest w dietach niskokalorycznych, w karmach dla zwierząt wrażliwych, dla starszych psów, szczeniąt oraz w produktach czyszczących zęby. Wyniki badań jakościowych włókna ARBOCEL® i Vitacel® w formie granulatu przedstawił Pan mgr Jakub Urban, absolwent Wydziału.

Natomiast firma Orion Pharma Poland sp. z o.o. jest oddziałem fińskiej firmy farmaceutycznej, której produkty są obecne na rodzimym rynku w wielu obszarach terapeutycznych. Jednym z sztandarowych i zaprezentowanych studentom podczas zajęć był produkt Broilact®. Broilact® to fizjologiczna (ustabilizowana) mikrobiota jelitowa uzyskana od zdrowej, dorosłej kury. Kolonizuje ona powierzchnię przewodu pokarmowego tworząc naturalną, dominującą mikroflorę jelitową. Jedna dawka zastosowana w wylęgarni lub przy wstawieniu piskląt zapewnia trwającą przez całe życie naturalną ochronę przed patogennymi bakteriami. Zaleca się stosowanie Broilact® po antybiotykoterapii, po przeniesieniu (np. z sektora odchowu do sektora produkcyjnego), przy nieoptymalnych warunkach utrzymania, np. nagłe zmiany temperatury i wilgotności, zła jakość paszy, zatrucia pokarmowe, enteropatie zakaźne, kokcydioza. Konsekwentne stosowanie produktu oraz skuteczne zarządzanie zabiegami higienicznymi na fermie prowadzą do zmniejszenia potrzeby leczenia przeciwdrobnoustrojowego ptaków, ograniczając zużycie antybiotyków. Broilact® stosuje się u różnych gatunków ptactwa, w tym kur.