Zmarł dr Bartłomiej Popczyk

środa 7.07.2021

Bartek zdjęcie leg.W dniu 5 lipca 2021r. zmarł nasz Kolega i Przyjaciel dr Bartłomiej Popczyk. Był absolwentem klasy o profilu ekologicznym Liceum Ogólnokształcącego nr LXX im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie. W 2005r. ukończył studia na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie, o specjalności Hodowla Małych Zwierząt Użytkowych i Amatorskich pisząc pracę magisterską na temat: „Rozmieszczenie przestrzenne i preferencje środowiskowe nietoperzy Warszawy”. W 2008r. ukończył studia na Wydziale Leśnym SGGW, na kierunku Leśnictwo wielofunkcyjne broniąc pracy magisterskiej pt. ”Skład gatunkowy nietoperzy w zależności od stopnia fragmentacji i położenia terenów zielonych na obszarze aglomeracji miejskiej Warszawy”. W latach 2006-2010 uczestniczył w Stacjonarnych Studiach Doktoranckich, pracę doktorską pt.: „Rozród i behawior popielic Glis glis L. 1766 w hodowli klatkowej” obronił w 2017r.

Swoje doświadczenie zawodowe dotyczące chiropterologii zdobywał w czasie praktyk studenckich (2001), zakładając i prowadząc „Azyl dla nietoperzy” (2002-2006), współpracując przy realizacji projektu – „Aktywna ochrona płomykówki i nietoperzy w obiektach sakralnych” (Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” 2002-2004), działając w wolontariacie w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Nietoperzy (2004-2006). Współpraca przy realizacji projektu „Ochrona popielicy i koszatki w Puszczy Kozienickiej” (Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” 2003-2005) i uczestnictwo w warsztatach „Czynna Ochrona Pilchów w Polsce” realizowanych przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” Kozienice (2005) zaowocowały wybraniem popielic jako gatunku do badań w ramach doktoratu.

Dr Bartłomiej Popczyk aktywnie działał jako członek Komisji Rewizyjnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy – OTON (od 2008r.), Komitetu ds. Zderzeń Statków Powietrznych ze Zwierzętami przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (od 2010r.), Komisji Egzaminacyjnej przy Ministrze Środowiska z zakresu znajomości zasad gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody (2009 – 2013), a także w Zespole powołanym przez Ministra Środowiska do Opracowania Strategii Gospodarowania Populacją Łosia w Polsce  (2010 – 2011).

W latach 2008 – 2018 pracował w Zarządzie Głównym Polskiego Związku Łowieckiego najpierw na stanowisku specjalisty w Dziale Hodowli Zwierzyny (2008r.), później jako Kierownik Działu Hodowli Zwierzyny (2008-2009) i Kierownik Działu Hodowli i Ośrodków Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego (2009-2018). Był członkiem Grupy Ekspertów ds. afrykańskiego pomoru świń powołanej przez Głównego Lekarza Weterynarii (od 2014r.), członkiem Rady Nadzorczej (2011 – 2015), a później Prezesem Rady Nadzorczej spółki Łowex – (od 2015r.). Był członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody (od 2016r.) i Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie (od 2016r.), a także pracował w Komisji Egzaminacyjnej przy Ministrze Środowiska z zakresu znajomości zasad gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody (od 2017r.).

W latach 20212-2014 pracował w Zakładzie Zoologii, Katedry Biologii Środowiska Zwierząt, Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie na stanowisku asystenta. Do pracy na uczelni powrócił w 2015r. jako asystent, a od 2017r. pracował na stanowisku adiunkta w Katedrze Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie, obecnie w Katedrze Genetyki i Ochrony Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach.

Dr Bartłomiej Popczyk brał udział w realizacji 5 projektów badawczych, był autorem i współautorem 32 publikacji naukowych, 23 doniesień konferencyjnych, brał udział w licznych konferencjach naukowych.

Posiadał licencję chiropterologiczną w stopniu odławiacza, był instruktorem dyscypliny sportu w zakresie strzelectwa sportowego oraz instruktorem strzelectwa myśliwskiego i sędzią strzelectwa myśliwskiego. Interesował się żeglarstwem, turystyką górską i jazdą konną.

Dr Bartłomiej Popczyk był bardzo dobrym nauczycielem akademickim, ze studentami dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją. Był życzliwym i pogodnym Kolegą, zawsze uśmiechniętym i lubiącym pożartować. Zarażał swoją pasją do łowiectwa, dzięki Jego staraniom studenci i pracownicy brali czynny udział w targach Hubertus Expo, rozwijała się współpraca z Polskim Związkiem Łowieckim.

Msza pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 12 lipca o godz. 10 w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Pyrach przy ul. Szumiącej 5.

bartek nekrolog na stronę2