Prof. dr hab. Roman Niżnikowski – członkiem Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

czwartek 1.07.2021

R. NiznikowskiPrezydent RP Andrzej Duda powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, w skład której wszedł Pan prof. dr hab. Roman Niżnikowski. Przewodniczącym Rady został prezydencki doradca Paweł Sałek, który w Pałacu zajmował się dotychczas kwestiami związanymi z energią, środowiskiem i ochroną klimatu. W inauguracyjnym posiedzeniu wzięły udział również m.in. Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody, Małgorzata Paprocka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i prezydencki doradca Konrad Dziobek. W skład Rady weszli m.in: Małgorzata Paprocka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP (jako Przewodniczący Rady) oraz 3 członkowie sekcji Gospodarka, praca, przedsiębiorczość NRR w latach 2015–2020: prof. Bronisław Barchański, prof. Mirosław Parol oraz prof. Jacek Zimny. Eksperci reprezentują różnorodne środowiska, są zarówno naukowcami, jak i praktykami w swoich dziedzinach. Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta RP w składzie Rady jest także przedstawiciel Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Do zadań Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych należeć będzie w szczególności: wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego.