Gość na Wydziale: Grigory Yanuta z Białorusi

środa 27.01.2021

MarekBNa naszym Wydziale gościmy docenta dr Grigora Yanutę z Białorusi w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA: „Solidarni z Białorusią”.  W ramach inicjatywy Rządu Rzeczpospolitej Polskiej „Solidarni z Białorusią” NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) zakwalifikowała doc Grzegorza Janutę z Instytutu Zoologii Narodowej Akademii Nauk Białorusi na stypendium w ramach działania „Solidarni z Białorusią Naukowcy”. Roczny pobyt umożliwi kontynuacje badań dotyczących ekologii dużych roślinożerców. Zatrudniony od 2000r. w Narodowej Akademii Nauk Białorusi był koordynatorem i inicjatorem wieloletniej współpracy SGGW z Państwowym Naukowo-Praktycznym Centrum ds. Zasobów Przyrodniczych Narodowej Akademii Nauk Białorusi. Uczestniczył również w przygotowaniu wspólnych transgranicznych programów badawczych. Zainteresowania naukowe i główne obszary badawcze to badanie struktury, dynamiki liczebności, użytkowania i współczesnego rozmieszczenia przestrzennego gatunków łowieckich kopytnych, gospodarka łowiecka i zarzadzanie populacją zwierząt łownych w tym żubra i bobra. Jest autorem ok. 120 publikacji w tym również ekspertyz w ramach narodowych strategii rozwoju populacji zwierzyny łownej i zagospodarowania obszarów chronionych. Jako ekspert był członkiem Rady Naukowej Państwowego Centrum Naukowo-Badawczego ds. Zasobów Biologicznych Narodowej Akademii Nauk Białorusi. Członkiem Rady Naukowej Pripeckiego Parku Narodowego i Rady ekspertów Zakładu Zoologii Białoruskiego Narodowego Pedagogicznego Uniwersytetu Państwowego. W 2019r. odbył staż naukowy na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW. Obecnie od 1 stycznia 2021r. odbywa stypendium w Instytucie Nauk o Zwierzętach SGGW.

Projekt współfinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach działania „Solidarni z naukowcami” UMOWA NR PPN/SZN/2020/1/00007/U/00001/U/00001

Yanuta3