Goście na Wydziale: firmy Rettenmaier JRS i Cedrob S.A.

poniedziałek 25.01.2021

21.01.W dniu 21 stycznia 2021r. gościliśmy na Wydziale na zajęciach (on-line) z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia przedstawicieli dwóch firm: Rettenmaier Polska Sp. z o. o. i Cedrob S.A. Firma Rettenmaier JRS jest światowym leaderem w produkcji włókna. Działa od 1877r. i specjalizuje się w produkcji włókna surowego. Włókno to jest stosowane w wielu dziedzinach życia m.in. w farmacji, kosmetyce, budowie dróg, w przemyśle spożywczym i w żywieniu zwierząt. Topowym produktem firmy jest ARBOCEL – włókno, które nie posiada frakcji rozpuszczalnej, fermentującej w odróżnieniu od konwencjonalnych włókien takich jak otręby, śruta czy wysłodki buraczane. Pan Rafał Borkowski omówił rolę włókna w żywieniu zwierząt futerkowych, drobiu oraz cieląt. Zwrócił szczególna uwagę na prozdrowotne oddziaływanie na układ pokarmowy oraz skutki niedoboru włókna. W drugiej części zajęć gościliśmy przedstawicieli firmy Cedrob S.A. Po firmie oprowadził nas Dyrektor Biura POLDRÓB Stefan Chrzanowski, opowiedział m.in. o zakładzie produkcji pasz oraz w nowo otwartym zakładzie surowców paszowych zajmującym się przetwórstwem ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (PUPZ) pochodzących z ferm i zakładów drobiarskich Cedrob S.A. Następnie ekran przejął lekarz wet. Paweł Niemczuk, który w bardzo interesujący i praktyczny sposób przekazał informacje na temat aktualnej sytuacji związanej z występowaniem grypy ptaków w Polsce. Pan Paweł Niemczuk przedstawił najważniejsze zasady bioasekuracji na fermach drobiu ograniczających ryzyko zakażenia wirusem grypy ptaków. W trzeciej części spotkania połączyła się ze studentami Pani Małgorzata Modzelewska Gotz i oprowadziła ich po zakładzie wylęgu drobiu, taką „perełką” jest wylęgarnia piskląt w Kossobudach. Pani Małgorzata przypomniała słuchaczom czynniki decydujące o prawidłowym procesie inkubacji i jej wpływie na jakość piskląt. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Wykładowcom za przedstawienie najważniejszych osiągnięć firm i podzielenie się swoją praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW. Wierzymy, że motto firmy Cedrob S.A. „Kto nie rozwija biznesu, ten go straci” przyciągnie młodych ludzi do drobiarskiej rodziny.