9. rocznica śmierci naszej Studentki Natalii Januszko

środa 10.04.2019

natalia_januszkoDzisiaj mija 9 rocznica tragicznej śmierci naszej studentki Natalii Januszko. Maturzystka XXXIV LO im. Cervantesa w Warszawie, w 2007r. rozpoczęła studia na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na kierunku zootechnika. W latach 2007–2008 pracowała jako stewardesa w Polskich Liniach Lotniczych LOT, a od dnia 16 lutego 2009r. rozpoczęła pracę w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego na stanowisku stewardesy, wylatała ok. 247 godzin. Zginęła 10 kwietnia 2010r. w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W trakcie lotu pełniła funkcję stewardesy w załodze samolotu. Ogółem w katastrofie zginęły trzy stewardesy pracujące w pułku, a Natalia Januszko była najmłodszą ofiarą katastrofy w Smoleńsku. W dniu 25 kwietnia 2010r. pochowano ją z honorami wojskowymi na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie wraz z trzema innymi członkami załogi samolotu: ppłk. pil. Robertem Grzywną, ppor. Andrzejem Michalakiem i stewardesą Barbarą Maciejczyk; w trakcie uroczystości nad cmentarzem przeleciały w szyku cztery samoloty z zespołu lotniczego Biało-Czerwone Iskry. W dniu 16 kwietnia 2010r. została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[10], za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.  W uroczystościach pogrzebowych Natalii Januszko wzięli udział m.in. studenci i władze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wraz z ówczesnym rektorem SGGW prof. dr. hab. Alojzym Szymańskim.  W 2010r. nagrobek Natalii Januszko na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, wraz z nagrobkami 27 innych pochowanych tam osób, stał się integralną częścią pomnika ku czci ofiar katastrofy w Smoleńsku odsłoniętego w dniu 10 listopada 2010 roku.

0006GHCPWWWUJ3V8-C431