Jubileusz 95.lecia PZŁ

sobota 1.09.2018

koncert-banerZ okazji 95. lecia Polskiego Związku Łowieckiego odbył się jubileuszowy koncert w Łazienkach Królewskich, w dniu 25 sierpnia 2018r.  Patronat honorowy tego wydarzenia objęli Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr Andrzej Konieczny. Partnerami wydarzenia były Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Klub Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego oraz Narodowe Centrum Krwi. Na koncercie obecnych było wielu znamienitych Gości zarówno z kraju jak i z Europy między innymi Dyrektor Generalny CIC Tamas Marghescu, Sekretarz Generalny FACE Ludwig Willnegger oraz przedstawiciele związków łowieckich Czech, Białorusi, Niemiec, Słowacji, Litwy, Estonii oraz Rosji. Koncert rozpoczął się sygnałem Powitanie oraz Darz Bór w wykonaniu kilkudziesięciu sygnalistów z całego kraju pod batutą Mieczysława Leśniczaka. W przemówieniu Łowczy Krajowy Piotr Jenocha podkreślił istotną rolę sygnalistyki w krzewieniu kultury łowieckiej i promocji łowiectwa w społeczeństwie. Głównym elementem wydarzenia był koncert muzyki patriotycznej wykonany na rogach myśliwskich. Uczestnicy koncertu otrzymali śpiewniki, co zachęciło do wspólnego odśpiewania między innymi Warszawianki Karola Kurpińskiego, a także pieśni historycznych, powstań narodowych, pieśni legionowych, a także pieśni i piosenek partyzanckich. To pierwsze w historii wydarzenie, w którym pieśni patriotyczne zostały wykonane na rogach myśliwskich. Poza koncertem zorganizowany został jarmark wyrobów i akcesoriów myśliwskich, wystawa zdjęć wyróżnionych w konkursie fotograficznym Puchalskiego, a także degustacja dziczyzny. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się stoiska edukacyjne przygotowane przez Polski Związek Łowiecki, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Instytut Badawczy Leśnictwa. Dzieci brały udział w grach terenowych, zdobywały wiedzę o leśnych zwierząt oraz o myślistwie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się ptaki drapieżne z Międzywydziałowego Koła Aves naszego Wydziału. Można była także poznać rasę psów polski spaniel myśliwski, dwie suki tej rasy prezentowała Pani Alicja Kruszewicz. Ulotki dotyczące ochrony żubra w Polsce rozdawała Barbara Kołodko ze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. (ze strony PZŁ)

DSC_4137