Wizyta w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach

niedziela 11.06.2017

laski

Dnia 06.06.2017 r. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach gościł pracowników naukowych ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Było to czwarte i ostatnie z zaplanowanego cyklu spotkań mających na celu ocenę sensoryczną produktów drobiowych tj. mięsa oraz jaj. Na spotkaniu uczniowie liceum i gimnazjum oceniali jajecznicę przygotowaną z jaj 8 różnych gatunków drobiu. Doświadczenie, które uczestnicy badania zdobyli przy okazji poprzednich spotkań zaowocowało rzetelnymi wynikami oraz bardzo sprawną współpracą. Różnice w smaku, zapachu czy konsystencji jajecznicy zostały przez uczniów skrupulatnie odnotowane, a preferencje względem konkretnych gatunków jaj zdecydowanie wyrażone. Największym zaskoczeniem była możliwość spróbowania jaj emu, które w ocenie uczniów były zdecydowanie bardziej egzotycznym produktem niż chociażby jaja strusie. Zaskoczenie wzbudziła także jajecznica z jaj kaczych. Jak się okazało większość uczestników badania deklarowała spożywanie mięsa z kaczki natomiast jaja kacze nie cieszyły się wcześniej wielką popularnością i dla większości uczniów było to pierwsze doświadczenie smakowe z tym produktem.

Owocna współpraca i wspaniałe doświadczenie zarówno dla uczniów jak też dla naukowców pozwala mieć nadzieję, że to nie ostatnie tego typu badania przeprowadzone w Ośrodku w Laskach. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć i gotowość do dalszej współpracy za którą równie mocno trzymają kciuki naukowcy z zespołu dr Krzysztofa Damaziaka, w osobach mgr Adrian Stelmasiak, dr Julia Riedel, dr Żaneta Zdanowska-Sąsiadek, dr hab. Monika Michalczuk, mgr Mateusz Bucław.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA