Zarodek żubra uzyskany metodą in vitro

wtorek 4.04.2017

Obraz1żubrPo raz pierwszy na świecie udało się uzyskać zarodek żubra metodą in vitro. Zapłodnienie pozyskanymi wcześniej i zamrożonymi plemnikami udało się w przypadku sześciu świeżo pobranych komórek jajowych, a obecnie jedna z nich nadal się rozwija i już przekształciła się w stadium blastocysty. Dokonali tego naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW (zespół prof. Anny Marii Duszewskiej) we współpracy z Wydziałem Nauk o Zwierzętach SGGW i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów. Prace nad zarodkami żubrów wpisują się w projekt kompleksowej ochrony żubra realizowanego przez Lasy Państwowe, którego celem jest stworzenie m.in. Banku Genów Żubra. W zasobach WNZ SGGW znajdują się próbki tkanek i DNA od ok. 3 tysięcy osobników. Prof. Wanda Olech-Piasecka, Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów zwraca uwagę, że udoskonalenie tej metody pozwoliłoby na zabezpieczenie gatunku przed niespodziewanymi zdarzeniami, np. chorobami, które potrafią w krótkim czasie zniszczyć całe populacje. Utworzenie Banku Genów Żubra ma także wyjątkowe znaczenie ze względu na bardzo niską zmienność genetyczną żyjących obecnie na świecie żubrów, ponieważ wywodzą się one od niewielkiej liczby założycieli.

(zdj. M. Hławiczka)