11.03.2017 IV edycja konferencji „Świat Szponiastych Łowców”

czwartek 30.03.2017

W dniu 11 marca 2017r. odbyła się IV edycja konferencji „Świat Szponiastych Łowców”, organizowanej przez Koło Naukowe Aves. Tematyka wydarzenia zwyczajowo obejmowała zagadnienia związane z sokolnictwem, hodowlą i chowem, układaniem, żywieniem, fizjologią i chorobami, aspektami prawnymi oraz ochroną ptaków drapieżnych. Podczas tegorocznej edycji szczególny nacisk położono na sokolnictwo i ptaki drapieżne Polski oraz świata, medycynę ptasią, rozmnażanie ptaków drapieżnych oraz ich zachowania okresu okołolęgowego w naturze, jak również tematykę psów podsokolich. W tym roku po raz pierwszy konferencji towarzyszyła wystawa prac fotograficznych nadesłanych w ramach konkursu „Hej Ty… ptasi miłośniku”.

Udział w tym jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciu jest bezpłatny, a realizować go możemy jedynie dzięki pomocy ludzi wrażliwych na piękno i przyrodę, rozumiejących potrzebę wspierania takich działań.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom, których wykłady były niesamowicie pouczające i ciekawe!

Na konferencji zostały wygłoszone następujące prelekcje:

• „Jastrząb gołębiarz – ptak dzięki któremu reaktywowano współczesne sokolnictwo. Hodowla, układanie i polowanie” – Adam Dopierała (Gniazdo Sokolników)
  • „Z sokołem na kaczki” – Rafał Kruk (Gniazdo Sokolników)
  • „Pies w sokolnictwie” – Tomasz Wykner (Gniazdo Sokolników)
  • „Sokolnictwo i jego praktyczne zastosowanie w opiece nad rannymi, chronionymi ptakami drapieżnymi” – MVDr. Ladislav Molnár, PhD (IAF, Univerzita Veterinárneho Lekárstva a Farmácie v Košiciach)
  • „Wybrane aspekty anatomii oraz fizjologii układu pokarmowego ptaków szponiastych oraz najczęściej spotykane w praktyce choroby tego układu” – dr n. wet. Agnieszka Czujkowska (Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie)
  • „Postrzelony jastrząb zwyczajny Accipiter gentilis 1758 – analiza przypadku” – dr hab. Bartłomiej J. Bartyzel (Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW)
  • „Zachowania okresu okołolęgowego ptaków drapieżnych” – dr Dorota Zawadzka (Komitet Ochrony Orłów, Instytut Nauk Leśnych UŁ)
  • „Sokół wędrowny w Polsce 1990-2016 – wyniki programu restytucji populacji nadrzewnej i stan populacji” – Janusz Sielicki (IAF, Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ”)
  • „Tradycyjne techniki pozyskiwania oraz układania sokołów na Bliskim Wschodzie” – Yousef Nassar

Fot. Paweł Stefaniak