23-27.08.2016 Kurs sokolniczy w Czempiniu

sobota 5.11.2016

W te deszczowe jesienne dni często nachodzą nas wspomnienia z okresu wakacyjnego. Dlatego przedstawiamy relację z jednego z ważniejszych corocznych wydarzeń, w których uczestniczymy – kursu sokolniczego!
W dniu 23 sierpnia 2016r. część członków Koła Naukowego Aves udała się na kurs sokolniczy, corocznie odbywający się w Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Oprócz wspaniałych sokołów i jastrzębi, mieliśmy niezwykłą okazję podziwiać orły, sarny, dziki czy muflony. Jak co roku w kursie uczestniczyło wiele osób z najróżniejszych zakątków kraju, którzy zebrali się, aby zgłębić sztukę polowania z ptakami drapieżnymi. Każdy dzień kursu rozpoczynał się poranną obsługą ptaków łowczych, które towarzyszyły przez resztę dnia swoim opiekunom, wprawiając w zachwyt tych uczestników, dla których nie jest to widok codzienny. Następnie doświadczeni sokolnicy dzielili się swoją wiedzą podczas wykładów, których tematyka opiewała nie tylko fundament sokolnictwa, jakim jest polowanie, ale także wszelkie aspekty utrzymania ptaka. Już pierwszego dnia kursanci zaznajomili się ze słowniczkiem terminów sokolniczych, aby móc w lepszym zrozumieniu uczestniczyć w zajęciach. Bardzo ważną częścią wiedzy teoretycznej były informacje na temat przepisów prawnych dotyczących łowów, jak również samej etyki sokolniczej. Nie zabrakło zajęć praktycznych podczas popołudniowego treningu z ptakami, gdzie mieliśmy okazję obserwować nie tylko wyszkolone już ptaki, lecz także pierwsze loty na wolne pęta. W ramach wiedzy praktycznej zaprezentowano kursantom wyrób niektórych akcesoriów sokolniczych, ich wykorzystanie oraz naprawę zniszczonych piór, tak zwane sztukowanie. Oprócz bezcennej wiedzy jedna z naszych koleżanek z Koła wróciła dodatkowo z uprawnieniami sokolniczymi. Kurs zakończył się oficjalnym rozdaniem świadectw uczestnikom.
Każdy z nas, kto w tym czy innym roku w kursie uczestniczył, na pewno wspomina cały wyjazd z sentymentem i szerokim uśmiechem na twarzy, bo jest to bez wątpienia przeżycie niepowtarzalne!

1 3
2 4