LXXXI Zjazd Naukowy PTZ

środa 14.09.2016

IMG_0343Istniejące od 1922 roku Polskie Towarzystwo Zootechniczne realizuje swoją działalność m.in. poprzez coroczne zjazdy swoich członków. LXXXI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego odbył się w tym roku w Warszawie w dniach 21-23.09.2016 r., wpisując się w obchody Jubileuszu 200. lecia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz 65. lecia Wydziału Nauk o Zwierzętach.
Ogromny postęp jaki dokonał się w naukach zootechnicznych w ostatnich latach oraz przewidywany w nadchodzących dekadach, odzwierciedla temat przewodni Zjazdu: „INNOWACYJNOŚĆ NAUK O ZWIERZĘTACH W XXI WIEKU”.
Organizatorem przedsięwzięcia było Warszawskie Koło Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego oraz Wydział Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W Zjeździe uczestniczyło ponad 220 osób, pracowników naukowych uczelni wyższych i instytutów naukowych, doktorantów i studentów oraz przedsiębiorców i hodowców.
LXXXI Zjazd Naukowy PTZ Patronatem Honorowym objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pan Jarosław Gowin, Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, Burmistrz Dzielnicy Ursynów M. St. Warszawy Pan Robert Kempa oraz J.M. Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Pan Prof. dr hab. Wiesław Bielawski.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowała Pani Dr Ewa Lech – Podsekretarz Stanu. Władze Uczelni i Wydziału reprezentował Pan Prof. dr hab. Jan Niemiec a władze Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego Prezes Prof. dr hab. Roman Niżnikowski oraz V-ce Prezes Prof. dr hab. Tomasz Gruszecki.
Patronat medialny nad Zjazdem sprawowały czasopisma branżowe Farmer i TopAgrar.
Zjazd PTZ w Warszawie był doskonałą okazją do wyróżnienia zasłużonych pracowników nauki działających na rzecz polskiego rolnictwa. Odznaczenia państwowe i resortowe wręczyła Pani Ewa Lech – Podsekretarz Stanu w MRiRW, a honorowe PTZ Prezes Prof. dr hab. Roman Niżnikowski (załącznik 1). Wśród odznaczonych i wyróżnionych znaleźli się pracownicy WNZ SGGW, Pani Dr hab. Elżbieta Martyniuk – prof. SGGW, Pan Prof. dr hab. Jacek Skomiał oraz Pan Dr Jan Ślósarz.
Wzorem poprzednich lat zorganizowano Konkursy Prac Doktorskich i Magisterskich z zakresu nauk zootechnicznych. W IX edycji Konkursu na najlepszą Pracę Doktorską przyznano po jednej nagrodzie I., II. i III. stopnia oraz dwa wyróżnienia. W XXXIII edycji Konkursu na najlepszą Pracę Magisterską przyznano ogółem 19 nagród i wyróżnień, w tym I stopnia – 6, II stopnia – 6, III stopnia – 4; 3 prace wyróżniono; nagrody i wyróżnienia wręczył Prezes PTZ Pan Prof. dr hab. Roman Niżnikowski) (załącznik 2). Osiągnięcia pracowników i studentów WNZ były znaczące. Jury konkursowe wyróżniło pracę doktorską przygotowaną przez mgr inż. Dobrochnę Adamek pod kierunkiem Pani Prof. dr hab. Teresy Ostaszewskiej (WNZ SGGW). W Konkursie Prac Magisterskich nagrody I stopnia otrzymali: mgr inż. Marcin Sońta za pracę przygotowaną pod kierunkiem Prof. dr hab. Anny Rekiel (WNZ SGGW) oraz mgr inż. Paweł Bury-Burzymski za pracę wykonaną pod kierunkiem dr Marty Walczak z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu w SGGW w Warszawie. Nagrody II stopnia otrzymali: mgr inż. Łukasz Kowalski za pracę napisaną pod kierunkiem Dr hab. Teresy Nałęcz-Tarwackiej – prof. SGGW oraz mgr inż. Paulina Pawelec za pracę przygotowaną pod kierunkiem Dr Katarzyny Góral-Radziszewskiej. Z inicjatywy Zarządu Sekcji Chowu i Hodowli Trzody Chlewnej PTZ nowością tegorocznego LXXXI Zjazdu Towarzystwa było ufundowanie Nagrody Specjalnej im. Profesora Bronisława Raka – inicjatora konkursu, dla autora najlepszej pracy o walorach praktycznych służących rozwojowi zrównoważonego rolnictwa. Nagrodę otrzymał doktorant z WNZ SGGW Pan mgr inż. Marcin Sońta.
W czasie obrad plenarnych, którym przewodniczył Prof. dr hab. Jan Niemiec wygłoszono cztery referaty wiodące, których autorzy rozwinęli problematykę sygnalizowaną w temacie przewodnim zjazdu (załącznik 3). Referaty zostały wydrukowane w Przeglądzie Hodowlanym (nr 5/2016).
W pierwszym dniu Zjazdu odbył się Konkurs Młodych Naukowców. Na konkurs nadesłano aż 31 prac z 10 ośrodków naukowych. Jego wyniki zamieszczono w załącznik 4.
W drugim dniu zjazdu wykłady i komunikaty naukowe wygłoszono w Sekcjach Specjalistycznych. Uczestnicy konferencji wysłuchali trzech referatów oraz wielu bardzo wartościowych pod względem merytorycznym, wyselekcjonowanych z dużej, bo liczącej 224 doniesienia naukowe puli prac, zgłoszonych na zjazd i opublikowanych w materiałach konferencyjnych. W czasie obrad toczyły się twórcze dyskusje związane z polską hodowlą oraz jej miejscem w rolnictwie europejskim.
Konferencji towarzyszyły trzy, niezwykle interesujące wystawy, przygotowane przez pracowników i studentów WNZ SGGW (załącznik 5). Uczestnicy zjazdu mogli też poznać Stolicę Kraju i Mazowsze. Organizatorzy zaproponowali gościom zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałacu Kultury i Nauki. Zjazd zakończył wyjazd do Stadniny Koni w Walewicach oraz Muzeum Ziemi Łowickiej w Małrzycach.
Prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Zjazdu oraz wydaniem materiałów konferencyjnych podjął się Komitet Organizacyjny (załącznik 6), którego działania uzupełnił w wymiarze merytorycznym Komitet Naukowy (załącznik 7).