Spotkanie Koła Naukowego Aves 3.12.2015

poniedziałek 14.12.2015

zdj4W czwartkowe popołudnie 3 grudnia 2015r. odbyło się spotkanie poruszające tematykę anatomii i fizjologii ptaków drapieżnych. Po kolei zostały omówione wszystkie układy: kostny, oddechowy, pokarmowy, wydalniczy, rozrodczy oraz narządy zmysłów. Dowiedzieliśmy się na przykład jak funkcjonują worki powietrzne; dlaczego ptaki mają taki dobry wzrok; że samice większości gatunków mają tylko jeden jajowód; że pustułki widzą w ultrafiolecie, dzięki czemu lokalizują gryzonie po śladach ich moczu.Prelegenci: Wojtek – przyszły technik weterynarii oraz wspierająca go Renata – studentka weterynarii i prezes naszego Koła nakreślili również potencjalne fizjologiczne oznaki uszczerbku na zdrowiu ptaka. Po skoncentrowanej dawce wiedzy nadszedł czas na nieco luźniejszą część spotkania, podczas której uczestnicy mieli okazjęobejrzeć film „Tajemnice drapieżnych ptaków”. Zostały w nim poruszone głównie kwestie związane zesposobem lotu wybranych gatunków oraz charakterystyczne dla nich cechy. Można było także zobaczyć nagranie z kamery umieszczonej na grzbiecie lecącego myszołowa rdzawosternego, a nawet pikującego sokoła wędrownego.

Było to niezwykle istotne i przydatne spotkanie, gdyż ważnym aspektem sokolnictwa jest umiejętność utrzymaniaptaków w zdrowiu i odpowiednich warunkach życia, do czego znajomość anatomii i fizjologii tych zwierząt jest niezbędna.
Zdjęcia wykonał pan Marek Długosiewicz.

zdj1 zdj2 zdj3