30.10.2015 Spotkanie Koła Naukowego Aves „w terenie”

niedziela 22.11.2015

111

W piękne piątkowe popołudnie 30 października zorganizowaliśmy spotkanie Koła na świeżym powietrzu, aby wszystkim chętnym zaprezentować, jak wygląda codzienny trening ptaka drapieżnego i czym różnią się treningi przeznaczone dla poszczególnych gatunków. Na początku udaliśmy się na stary kampus SGGW w okolice Rektoratu, gdzie koleżanki Renáta i Magda puściły swoje myszołowy zwyczajne (Methys i Shani) i wykonały przyloty do rękawicy. Cała sztuka polegała na tym, aby przylecieć do rękawicy swojej pani, a nie do tej „obcej”. Nasze ptasie panny poradziły sobie z zadaniem całkiem nieźle, prawie się przy tym nie kłócąc (chociaż zdarzyło się, że obie chciały przylecieć do jednej rękawicy naraz ;) ). Każdy uczestnik spotkania również mógł samodzielnie wykonać sobie przylot. Następnie udaliśmy się w pobliże sokolarni, przy czym zaprezentowany został lot z myszołowem „na towarzysza”, gdzie ptak ma za zadanie podążać za swoim opiekunem, przelatując z drzewa na drzewo. Na miejscu przyszła kolej na obserwację pięknych akrobacji powietrznych w wykonaniu Ufki (raroga stepowego), która wykonywała tzw. przebicia do wabidła, imitującego opierzoną ofiarę, na zmianę używanego przez Wojtka i Magdę. Niesamowicie jest móc zobaczyć z bliska, jak szybkie i zwrotne sokoły potrafią być w powietrzu! Nieco później zaprezentowaliśmy przyloty z rękawicy do rękawicy sowy płomykówki a następnie kruka. Pozwoliło to usłyszeć (a raczej nie usłyszeć), jak cicho latają sowy i jak głośny w porównaniu do nich jest kruk. Na sam koniec kolega Piotrek wykonał pokazowy trening ze swoją jastrzębicą Robinią, która miała za zadanie latać z drzewa na rękawicę. Zebrani mogli zaobserwować, jak szybko i dynamicznie lata jastrząb w porównaniu do myszołowa. Całe piątkowe wydarzenie okazało się bardzo interesujące między innymi z tego względu, że pozwoliło uczestnikom na własne oczy zobaczyć, iż każdy gatunek ptaka drapieżnego charakteryzuje się nieco innym typem i aerodynamiką lotu, co przekłada się na jego możliwości oraz umiejętności zdobywania pokarmu w naturze. Było to naprawdę długie spotkanie, ale niektórzy dotrwali do samego końca, za co serdecznie dziękujemy!