05.11.2015 Spotkanie KN Aves – fotorelacja na temat pracy z sępami w RPA

niedziela 22.11.2015

21

W czwartek 5 listopada odbyło się spotkanie KN Aves, na którym poprosiliśmy naszych kolegów Gosię i Tomka o przybliżenie nam tematyki ochrony sępów. Na przełomie lipca i sierpnia tego roku pojechali oni bowiem do RPA, do organizacji VulPro, by jako wolontariusze pomagać w ochronie i rehabilitacji sępów oraz innych południowoafrykańskich gatunków ptaków drapieżnych. Z powodu rozwoju cywilizacji oraz coraz silniejszej ekspansji człowieka zwierzęta te stopniowo tracą swoje naturalne środowisko i narażone są na coraz to nowe niebezpieczeństwa – począwszy od słupów wysokiego napięcia, o które ptaki się rozbijają lub rażone są prądem, poprzez zatrucia chemikaliami i kolizje drogowe, zmniejszanie się dostępnej bazy pokarmowej, aż po kłusownictwo i nielegalny handel częściami ciała. Ośrodek VulPro został stworzony przede wszystkim w celu reintrodukcji endemicznego dla regionu sępa przylądkowego, jednak organizacja podejmuje też szereg innych działań zmierzających do szeroko pojętej pomocy różnym gatunkom sępów i ptaków drapieżnych. Ranne lub osłabione ptaki, które trafiają do ośrodka, są rehabilitowane, a następnie wypuszczane na wolność. W tym czasie mieszkają w przystosowanych dla nich przestronnych wolierach. Niestety nie wszystkie odzyskują sprawność, niektóre obrażenia uniemożliwiają im powrót do pełni zdrowia. Takie osobniki zostają przez resztę życia w ośrodku. Organizacja zajmuje się również pomocą zdrowym ptakom dziko żyjącym, dla których tworzona jest tzw. „restauracja” – dzikie sępy są dokarmiane poprzez codzienne wykładanie dla nich padliny. Wszyscy mieliśmy okazję nie tylko dowiedzieć się, jak funkcjonuje organizacja, ale też poznać naturę sępów, rolę jaką pełnią w ekosystemach oraz czyhające na nie zagrożenia. Podczas spotkania nasze oczy cieszyły się wspaniałą i bardzo ciekawą fotorelacją. Mamy nadzieję, że ta opowieść zachęciła wielu z nas do tego, aby w przyszłości również pomagać ptakom na całym świecie. Więcej informacji na stronie www.vulpro.com .

Na koniec spotkania przybył do nas gość – pracownik uczelni, który zaznajomił obecnych z  problemem masowego zabijania ptactwa wędrownego na południu Europy dla tradycji lub rozrywki – między innymi na Malcie i Sycylii, gdzie giną również szczególnie ukochane przez nas ptaki drapieżne. Być może uda nam się zorganizować akcję, która pozwoli zmienić mentalność tamtejszych ludzi i ochronić ptaki.