VIII Zimowa Szkoła Hodowców Trzody Chlewnej

poniedziałek 2.03.2015

Dyplom W. Kniżewska-2W dniach 17-20.02.2015 r. odbyła się w Ustroniu VIII Szkoła Zimowa Hodowców Trzody Chlewnej, której tematem przewodnim była „Nauka i praktyka w chowie i hodowli świń na tle uwarunkowań gospodarczych w Polsce i Unii Europejskiej”. Współorganizatorami konferencji obok pracowników Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie,
Katedry Hodowli Trzody Chlewnej, Żywienia Zwierząt i Żywności oraz Katedry Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, i Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”,byli pracownicy Zakładu Hodowli Trzody Chlewnej Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Członkowie Sekcji Hodowców Trzody Chlewnej Koła Naukowego Hodowców Zwierząt Gospodarskich przy WNZ. Honorowym patronatem konferencję objął Dyrektor Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie Prof. dr hab. Eugeniusz Herbut, JM Rektor ZUT w Szczecinie prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kiernożycki, oraz Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW Pani Dr hab. Wanda Olech – prof. SGGW. Konferencję rozpoczęto od wspomnień o Nauczycielach i Wychowawcach, którzy odeszli w 2014 roku, Panu Prof. dr hab. Marianie Różyckim dr h.c. multi (IZ-PIB w Krakowie), oraz Panu Prof. dr hab. Marianie Kozłowskim (UWM w Olsztynie) i Dr Leszku Mroczko (IZ-PIB w Grodźcu Śląskim). Panu Prof. M. Różyckiemu, inicjatorowi Szkół Zimowych, poświęcono Okrągły Stół i pamiątkowe wydawnictwo. Na program międzynarodowego spotkania naukowego, w którym udział wzięło ponad 120 osób, w tym m.in. naukowcy i hodowcy z Danii, Niemiec i Szwecji, oraz pracownicy i doktoranci krajowych ośrodków akademickich i instytutów naukowych, hodowcy, przedstawiciele branży mięsnej i firm działających na rzecz rolnictwa, złożyły się SESJE PLENARNE oraz SESJA MŁODYCH NAUKOWCÓW. Wydano materiały konferencyjne a w nich referaty i komunikaty naukowe (46). Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchania 8. referatów, dwóch wystąpień polskich hodowców oraz 9. doniesień naukowych. W konkursie MŁODYCH NAUKOWCÓW najwyżej oceniono prezentację Pani Wiolety Kniżewskiej z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Autorkę prezentacji i wygłoszonego komunikatu pt. „Analiza zmian wielkości populacji dzika europejskiego (Sus scrofa scrofa) i ich wpływ na rozmiar szkód łowieckich w latach 2005-2013” uhonorowano pierwszą nagrodą i dyplomem; Pani W. Kniżewska otrzymała też od Organizatorów pamiątkową statuetką VIII Szkoły Zimowej.