photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10


Relacja z Wystawy Kur ozdobnych w SGGW

poniedziałek 24.02.2014

Plakat 2014 wersja ostatecznaW dniach 1 – 2 lutego 2014r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się kolejna już VIII Wystawa Kur Ozdobnych organizowana przez Gallus Związek Hodowców Drobiu Rasowego w Polsce, Koło Naukowe Aves oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

 W Wystawie uczestniczyło ponad 30 hodowców z Polski i zagranicy wystawiając 799 szt. drobiu ozdobnego w 50 rasach o wielu odmianach barwnych. Gościem Honorowym wystawy był Pan Gion P. Gross  – Prezydent Europejskiego Związku Hodowców Drobiu, Gołębi, Ptaków, Królików oraz Świnek Morskich obecny przez cały czas trwania Wystawy Kur Ozdobnych.

 Na Wystawie można było podziwiać najmniejsze kury świata jakimi są m.in. Seramy, Szabo oraz Sebritki – o niepowtarzalnym rysunku upierzenia czy kury Jedwabiste o miękkiej, futrzastej strukturze upierzenia, dla kontrastu niezwykle ciekawe największe kury świata – olbrzymy kurze – do których należą Brahmy, Kochiny o masie ciała ok. 7 – 10kg. W tym roku na szczególną uwagę zasługiwała ogromna kolekcja bojowców ok. 40 ras od najmniejszych na świecie bojowców Tosa Chibi do przepięknych, majestatycznych Shamo. Część z nich traktowane jako pupile – np. bojowce Nowoangielskie Pani Marii Piotrowskiej-Oki,  prezentowały się poza klatką, swobodnie poruszając się po Wystawie budziły ciekawość nie tylko najmłodszych. Zadziwienie i zaskoczenie wzbudzały również indonezyjskie czarne kury Ayam Cemani, charakteryzujące się całkowicie czarnym upierzeniem, dużym czarnym grzebieniem, dzwonkami, zausznicami, oczami, skórą, skokami, wnętrznościami, kośćmi, jak również czarnym mięsem.

  Ocenę przeprowadziła komisja sędziowska według europejskiego systemu oceny drobiu rasowego, w skład której wchodzili: Manfred Bartel (Niemcy), Andy Verest (Belgia), Holger Schellschmidt (Niemcy), Roland Roller (Niemcy) oraz Peter Žuffa (Słowacja). Przyznano 9 Championów, 17 Nagród Honorowych oraz  Nagrody Dodatkowe nadane przez sędziów m.in. Petera Žuffę dla p. Łukasza Stolika, Jerzego Zimnocha i Marka Wolskiego za całokształt wieloletniej pracy hodowlanej. Od Prezydenta EE  Giona P. Grossa „Gallus” Związek Hodowców Drobiu rasowego w Polsce otrzymał Medal Federacji Europejskiej z życzeniami dalszych sukcesów hodowlanych.

Atrakcją dla najmłodszych zwiedzających była możliwość bezpośredniego kontaktu z kurczakami i wybranymi kurami, które można było wziąć na ręce i przytulić.
Wystawie kur ozdobnych towarzyszyły także stoiska, na których można było kupić bezpośrednio od hodowców kury i jaja oraz drobne wyposażenie kurników.

            Wystawę uświetnił pokaz ptaków drapieżnych Koła Naukowego Aves – Sekcji Sokolniczej oraz pająków, gryzoni, ślimaków i gadów – Sekcji Zoologicznej Koła Naukowego Wydziału Nauk o Zwierzętach. W tym roku po raz pierwszy można było podziwiać ozdobne Krewetki akwariowe pochodzące z hodowli Kumak Shrimp prowadzonej przez Rafała Maciaszka – studenta II roku kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich, SGGW.

            Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy oraz gości zagranicznych  m.in. z Ukrainy, Rosji i Niemiec, którzy przybywali całymi rodzinami, aby zobaczyć kury ozdobne, gołębie oraz kaczki przywiezione przez hodowców z Polski oraz Niemiec – było to ponad 3500 osób. Inicjatywa Wystawy Kur Ozdobnych rozpoczęła się w 1999 r. i od tego czasu cieszy się coraz większą popularnością.

Miło nam będzie spotkać się z Wami wszystkimi w przyszłym roku – DO ZOBACZENIA !!!! 

Zapraszamy na film z Wystawy: 

http://www.youtube.com/watch?v=-LMDb5ibFVw&list=UUTSbk0DrdfnoVwdMXnSs2rQ&feature=c4-overview
z1 z2
z5 z6
z3 z4
z7 wystawa kur 2013 b

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie