photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10


Wystawa Kur Ozdobnych

poniedziałek 23.02.2015

Kopia Obraz 167W dniach 31 stycznia – 1 lutego 2015r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się kolejna, IX Wystawa Kur Ozdobnych organizowana przez „Gallus” Związek Hodowców Drobiu Rasowego w Polsce, Koło Naukowe Aves oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Wydział Nauk o Zwierzętach.

W Wystawie uczestniczyło ponad 40 hodowców z Polski i zagranicy wystawiając 799 sztuk drobiu ozdobnego w 50 rasach o wielu odmianach barwnych. Ocenę sędziowską przeprowadziła komisja w składzie Michael von Lüttwitz (Niemcy), Andy Verest (Belgia), Holger Schellschmidt (Niemcy), Karel Van Loy (Belgia), Roland Roller (Niemcy) oraz Peter Žuffa (Słowacja).

Przyznano 6 Championów, 18 Nagród Honorowych oraz  Nagrody Dodatkowe nadane przez sędziów m.in. Petera Žuffę w postaci książki pt. „Trencianske Stankowce” dla Dziekana Wydziału Nauk o Zwierzętach Pani dr hab. Wandy Olech-Piaseckiej, Prof. SGGW, za długoletnią współpracę oraz dla Panów Łukasza Stolika i Jerzego Zimnocha za całokształt wieloletniej pracy hodowlanej. Od sędziego Michaela von Lüttwitz nagrodę w postali Medalu od niemieckiego Związku otrzymali Leon Tarasewicz za kurę rasy Yakido oraz Zbigniew Zabrzezny za kurę rasy Forverk wraz z życzeniami dalszych sukcesów hodowlanych. Nagrody ufundowali również goście zagraniczni Pan Tadek Jokiel za najlepszą Serbritkę dla Urszuli Sadurskiej oraz Państwo Christa i Josef Rüsenberg za Tuzo dla Kamila Zaręby oraz za kury rasy Sułtan dla Łukasza Stolika.

Na wystawie prezentowane były kury z całego świata m.in. z Chin, Japonii, Indonezji, Anglii, Niemiec, Holandii, Indii i wielu innych krajów. Podziwiać można było najmniejsze kury świata jakimi są m.in. Seramy, Szabo oraz Sebritki – o niepowtarzalnym rysunku upierzenia czy kury Jedwabiste o miękkiej, futrzastej strukturze upierzenia. Dla kontrastu niezwykle ciekawe największe kury świata – olbrzymy kurze – do których należą Brahmy, Kochiny o masie ciała ok. 7 – 10kg. Po raz kolejny duże wrażenie robiła ogromna kolekcja bojowców. Część ptaków umieszczono w specjalnych koszach wiklinowych co podkreślało ich piękno. Ponadto, po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano w ambonach bambusowych kury Ayam Ketawa, charakteryzujące się niezwykłym śpiewem do złudzenia przypominającym śmiech szczęśliwego dziecka. Organizatorzy chcieli w ten sposób zaprezentować fragment kultury narodów zajmujących się tymi pięknymi ptakami z kraju ich pochodzenia.

Co roku Organizatorzy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających prezentując nie tylko najlepsze kury w Polsce, dbając przy tym o element edukacyjny organizując atrakcje dla najmłodszej i najbardziej wymagającej części widowni. Niewątpliwie atrakcją dla najmłodszych zwiedzających była możliwość bezpośredniego kontaktu z kurczakami i wybranymi kurami, które można było wziąć na ręce i przytulić. Ponadto w tym roku czekali na Państwa: Koło Naukowe Aves ze swoją kolekcją ptaków drapieżnych, Koło Naukowe Wydziału Nauk o Zwierzętach – Sekcja Zoologiczna prezentująca kolekcję  pająków, węży, gekonów czy kameleonów oraz Hodowla krewetek akwariowych Kumak Shrimp z Wystawą Akwarystyczną. Goście mogli podziwiać 30 zbiorników, w których znajdowały się różne gatunki ryb, raków, ślimaków i krewetek – niektóre z nich prezentowano po raz pierwszy na świecie. Wystawa umożliwiła wymianę doświadczeń między miłośnikami zwierząt, a także pozwoliła poszerzyć swoje horyzonty osobom początkującym.

Na wystawie swoje stoiska z produktami prezentowali specjaliści z całej Polski. Można było zakupić inkubator, preparaty prewencyjne, klatki transportowe, proste wyposażenie do kurnika, żywe ptaki, literaturę naukową oraz dowiedzieć się czym jest i na czym polega fizjoterapia zwierząt.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy oraz gości zagranicznych  m.in. z Ukrainy, Rosji i Niemiec, którzy przybywali całymi rodzinami, aby zobaczyć kury ozdobne, gołębie oraz kaczki i gęsi przywiezione przez hodowców z Polski oraz Niemiec – odwiedziło wystawę ponad 3000 osób. Inicjatywa Wystawy Kur Ozdobnych rozpoczęła się w 1999 r. i od tego czasu cieszy się coraz większą popularnością.

Organizatorzy bardzo dziękują za wsparcie medialne Wystawy Kur Ozdobnych:

Polskiemu Radiu Trójce, redakcji Polskiego Drobiarstwa i Fauny&Flory oraz Polskiemu Związkowi Krótkofalowców. Za wsparcie finansowe Firmom: ZAIKS, ORLEN, PZU, PERI, ECMS oraz ENERTON.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Naszej Strony na Facebooku www.facebook.com/gallussggw  i do zobaczenia za rok.

 

Organizator: „Gallus” Związek Hodowców Drobiu Rasowego w Polsce

pięknie dziękuję za zaangażowanie i nieocenioną pomoc studentom SGGW,

Dziękujemy!!!

Zapraszamy na filmową relację z Wystawy: https://www.youtube.com/watch?v=1V4UE3FG8t0



Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie