photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10


Goście na Wydziale: firma Big Dutchman i Agro Smart Lab.

czwartek 8.12.2022

28.11.W dniu 28.11.2022 r. gościliśmy na Wydziale Hodowli Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt w ramach zajęć z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów II stopnia przedstawicielki firmy Big Dutchman Panią Dorotę Jakutę i Panią Ewę Szymańską. Panie zapoznały studentów z zagadnieniem jak obniżyć koszty produkcji drobiu, zachowując przy tym odpowiedni dobrostan ptaków, oraz z głównymi działaniami firmy Big Dutchman. Studenci poznali najnowsze rozwiązania w chowie wolierowym, który spełnia nawet najsurowsze założenia systemów takich jak m.in. niemiecki KAT. Przedstawione zostały wady i zalety systemów wielopoziomowych, Panie omówiły dokładnie budowę i działanie woliery do odchowu NATURA PRIMUS oraz wolier do produkcji NATURA STEP, NATURA STEP XL oraz NATURA TWIN. Ciekawym zagadnieniem było zaprezentowanie przez firmę nieznanego dotąd studentom rozwiązania, jakim jest innowacyjny wymiennik ciepła Earny 2, funkcjonujący na zasadzie przepływu krzyżowego. Oznacza to, że ciepłe powietrze z kurnika i świeże zimne powietrze przepływają przez wymiennik jednocześnie, ale nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Wymiennik umożliwia odzyskanie energii cieplnej, która znajduje się w powietrzu wylotowym z kurników. Zaletami tego rozwiązania są między innymi zmniejszone koszty ogrzewania, zmniejszenie emisji amoniaku o 29%, zmniejszenie emisji zapachów rocznie o 33% oraz poprawienie klimatu w kurniku.

Kolejnym gościem był Pan Piotr Sosnowski, dyrektor ds. sprzedaży firmy Agro Smart Lab. Pan Piotr zapoznał studentów z innowacyjnymi rozwiązaniami firmy dla hodowli zwierząt, jakimi są produkty Bio ActiW. Studenci mogli poznać skład produktów do dezynfekcji oraz dowiedzieć się więcej o ich głównym składniku, którym jest kwas podchlorawy. Przedstawiony został także schemat działania kwasu podchlorawego na organizm człowieka i zwierząt. Kwas podchlorawy ogranicza występowanie wielu chorób układu pokarmowego oraz układu oddechowego. Studenci poznali dokładne zastosowanie wspomnianych produktów do dezynfekcji podczas przerwy technicznej, takie jak dezynfekcja kurnika przez zamgławianie oraz dezynfekcja metodą oprysku. Środki tej firmy mają także swoje zastosowanie podczas cyklu produkcyjnego m. in. podczas dezynfekcji systemu pojenia i zamgławiania mokrą mgłą przez dysze wysokociśnieniowe. Pan Piotr umożliwił studentom dokładne obejrzenie produktów (opakowań i etykiet) oraz praktyczne przetestowanie płynu Bio ActiW Hands i płynu Bio ActiW spray Animals w swoich domach.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Dorocie Jakucie, Pani Ewie Szymańskiej oraz Panu Piotrowi Sosnowskiemu za podzielenie się ze studentami najnowszą wiedzą z dziedzin dobrostanu drobiu oraz dezynfekcji na fermie i za przekazanie praktycznych porad oraz bardzo ciekawych, nieznanych dotąd studentom rozwiązań.

smart smart
smart smart
smart 20221128_155252

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie