photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Goście na Wydziale; firma Cobb Germany i BIODEC

poniedziałek 31.01.2022

pobranecobbW dniu 24 stycznia 2022r. gościliśmy na Wydziale w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia kierunku Zootechnika przedstawicieli dwóch firm: Cobb Germany oraz BIODEC Sp. z o.o. Pierwsza część zajęć dotyczyła omówienia działalności firmy Cobb Germany, która reprezentowana była przez Pana Piotra Czaplickiego oraz Pana Tomasza Torgowskiego. Cobb Germany to firma założona w 1998 r., która od początku swojego istnienia angażuje się w doskonalenie postępu genetycznego zapewniając ciągły wzrost potencjału produkcyjnego na wszystkich obszarach produkcji kurcząt brojlerów i stad rodzicielskich. Obecnie dystrybuuje swój materiał genetyczny do ponad 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej. Ogólnoświatowy sukces firmy Cobb opiera się na znaczącym wykorzystaniu wyników chowu poszczególnych linii hodowlanych w różnych warunkach środowiskowych. Pan Piotr Czaplicki omówił cztery najważniejsze okresy w produkcji stad rodzicielskich brojlerów kurzych oraz przypomniał słuchaczom jak ważne znaczenie w odchowie tych stad ma barwa światła i temperatura panujące w kurniku. Następnie Pan Tomasz Torgowski w bardzo interesujący i praktyczny sposób przedstawił znaczenie, sposób odchowu oraz formy rotacji kogutków na fermie zajmującej się chowem stad rodzicielskich brojlera kurzego.

Druga część zajęć poprowadzona została przez Pana dr Gabriela Bodka z firmy BIODEC Sp. z o.o. Firma oferuje min. produkty probiotyczne dla drobiu – AVIBIOTYK. Pan Doktor omówił mechanizm działania mikrobiomu jelitowego oraz rolę bakterii probiotycznych w diecie drobiu. Na zakończenie spotkania przedstawił rolę dodatków wpływających na redukcję odorów.

Składamy podziękowanie Panu Piotrowi Czaplickiemu, Panu Tomaszowi Torgowskiemu oraz Panu Gabrielowi Bodkowi za podzielenie się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.

IMG_7734 IMG_7737
IMG_7736 IMG_7742
IMG_7746 IMG_7753

Goście na Wydziale: IMW SGGW i firma POLMASS

piątek 28.01.2022

pobraneW dniu 26 stycznia 2022r. na zajęciach (on-line) w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów II stopnia na kierunku Zootechnika gościliśmy Pana dr n. wet. Artura Żbikowskiego z Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, który omówił cele immunoprofilaktyki oraz  program szczepień profilaktycznych przeznaczony dla rożnych grup i gatunków drobiu z zachowaniem wszelkich zasad bioasekuracji. W trakcie swojego wystąpienia Pan dr Artur Żbikowski zwrócił również szczególną uwagę na techniki i procedury związane z prawidłowym szczepieniem drobiu. Składamy podziękowanie Panu Arturowi Żbikowskiemu za podzielenie się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.

Tego samego dnia gościliśmy na Wydziale na zajęciach (on-line) z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia Pana Wojciecha Goszczyckiego z firmy POLMASS. Studenci poznali strukturę firmy oraz główne grupy produktów, które mogą być wykorzystane w produkcji bydlęcej. Podczas wykładu Pan W. Goszczycki omówił zasady wyboru, stosowania i oceny preparatów mlekozastępczych. Druga cześć wykładu dotyczyła praktycznych aspektów żywienia krów mlecznych. Zostały przedstawione przez główne aspekty stosowania mieszanek mineralno-witaminowych w intensywnej produkcji bydlęcej. Składamy podziękowanie Panu Wojciechowi Goszczyckiemu za podzielenie się wiedzą oraz swoim praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.


Dni Otwarte w SGGW

czwartek 27.01.2022

dni_otwarte_22_wylacznie_online_b_Obszar-roboczy-1-1200x762Dni Otwarte na SGGW z racji pandemii odbyły się w formule on-line tylko w dniu 21.01.2022r. Korzystając z kanału Science SGGW można było uczestniczyć w otwarciu wydarzenia, którego dokonał Pan Prorektor prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski oraz w wirtualnym spacerze po stoiskach wydziałów. Była możliwość wysłuchania trzech wykładów: “Wszystko o rekrutacji”, “Wybuchowa chemia dla maturzysty”, “Genetyka w natarciu…” i “Wszechobecne fale”. W trakcie trwania Dnia Otwartego można było zapoznać się z ofertą kursów przygotowawczych do matury oraz z ofertą Szkoły Doktorskiej.  Na stoisku WHBiOZ królowały zwierzęta prezentowane przez studentów (Julię Kitę, Zuzannę Gałkowską i Patryka Wernera) z Sekcji Zoologicznej Koła Naukowego Zoologów: ptasznik olbrzymi, karaczany brazylijskie i straszyki diabelskie. Dziękujemy za udział w Dniu Otwartym dr. Marcinowi Sońcie i doktorantom: mgr Julii Janusz i mgr Damianowi Bieniowi.

https://www.youtube.com/watch?v=om8HHHX7vgo

DNI_OTWARTE_sggw_21_01_2022-98-768x512
DNI_OTWARTE_sggw_21_01_2022-60-682x1024

Gość na wydziale: firma Cedrob

wtorek 25.01.2022

image002W dniu 20 stycznia 2022r. na zajęciach (on-line) w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów II stopnia na kierunku Zootechnika gościliśmy przedstawicieli firmy Cedrob S.A. Panią mgr inż. Małgorzatę Gotz, Panią lek. wet. Małgorzatę Florczyk oraz Pana Stefana M. Chrzanowskiego. Cedrob S.A/Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu POLDRÓB jest największym w Polsce producentem mięsa drobiowego, piskląt oraz paszy. Firma posiada własne wylęgarnie piskląt, fermy drobiu, wytwórnie pasz oraz zakłady ubojowe, dzięki czemu ma pełną kontrolę nad produkcją oraz dystrybucją mięsa i jego przetworów. Gwarantuje to bezpieczeństwo i wysoką jakość oferowanych produktów. W pierwszej części spotkania połączyła się ze studentami Pani Małgorzata Gotz, omówiła zadania realizowane w zakładzie wylęgu drobiu oraz przypomniała słuchaczom czynniki decydujące o prawidłowym procesie inkubacji i jej wpływie na jakość piskląt. Następnie ekran przejęła Pani lekarz wet. Małgorzata Florczyk, która w bardzo interesujący i praktyczny sposób przekazała informacje na temat aktualnej sytuacji związanej z występowaniem grypy ptaków w Polsce. Pani Małgorzata Florczyk przedstawiła najważniejsze zasady bioasekuracji na fermach drobiu ograniczające ryzyko zakażenia wirusem grypy ptaków. W ostatniej części zajęć po firmie oprowadził słuchaczy Dyrektor Biura OZPD POLDRÓB Stefan M. Chrzanowski, który zapoznała studentów z historią, strukturą, obszarami rozwoju grupy Cedrob S.A. oraz opowiedział o podmiotach przynależących do tej grupy m.in.: Gobarto S.A. oraz Zakłady Mięsne Silesia S.A.

Składamy podziękowanie Pani Małgorzacie Gotz, Pani Małgorzacie Florczyk oraz Panu Stefanowi M. Chrzanowskiemu za podzielenie się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.


Goście na Wydziale: firmy Elanco Poland i Goodvalley

czwartek 20.01.2022

logo17.01.W dniu 17 stycznia 2022r. gościliśmy na zajęciach (on-line) w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów II stopnia na kierunku zootechnika przedstawicielki polskiego oddziału firmy Elanco Poland Sp. z o. o.: Panią lek. wet. Monikę
Rogala-Hnatowską oraz Panią mgr inż. Urszulę Serwę. Elanco to firma o kapitale amerykańskim i zasięgu globalnym. Obszary jej działania dotyczą farmacji weterynaryjnej oraz opracowywania produktów i usług w zakresie profilaktyki, leczenia i żywienia zwierząt hodowlanych oraz produktów dla zwierząt towarzyszących. W pierwszej części spotkania Pani Monika przedstawiła prezentację, której najważniejsze założenie dotyczyło tematu ”Kokcydioza jako główny czynnik prowadzący do zaburzenia Integralności Jelit”. W trakcie wykładu Pani Monika omówiła znaczenie opracowanego przez firmę innowacyjnego systemu HTSi (to złożony system oparty na sekcyjnej ocenie zdrowia kurcząt oraz indycząt), scharakteryzowała cykl życiowy kokcydiów i opowiedziała o najpopularniejszych gatunkach tych pierwotniaków występujących w produkcji brojlerów kurzych. Zapoznała studentów również z ofertą dodatków paszowych stosowanych w  profilaktyce kokcydiozy oferowanych przez firmę. Druga część zajęć została poprowadzona przez Panią Urszulę Serwę, która zapoznała studentów z historią, strukturą, obszarami rozwoju i misją firmy Elanco. W dalszej części wykładu Pani Urszula omówiła znaczenie produktu Hemicell® (enzym Endo-1,4-betamannanaza) w procesie rozkładu β-mannanów co chroni zwierzęta przed niepotrzebną odpowiedzią immunologiczną, przez co zwierzęta mają więcej dostępnej energii na wzrost i poprawę wyników produkcyjnych. Pani Urszula Serwa, która jest  absolwentką naszego wydziału, podzieliła się ze słuchaczami ścieżką rozwoju swojej kariery zarówno po ukończeniu studiów, jak i w firmie Elanco, która daje możliwości zatrudnienia dla przyszłych absolwentów. Składamy podziękowanie Pani Monice Rogala-Hnatowskiej oraz Pani Urszuli Serwie za podzielenie się wiedzą oraz swoim praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.

Kolejnymi gośćmi w tym dniu na zajęciach byli przedstawicieli firmy Goodvalley: Pan Grzegorz Brodziak, Prezes zarządu firmy, Pan dr n. wet. Piotr Cybulski, specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej i chorób trzody chlewnej oraz Pan Szymon Sygit, kierownik fermy trzody chlewnej Bara. Pan Grzegorz Brodziak opowiedział o firmie Goodvalley działającej w Polsce od 1994r. Firma posiada areał upraw o powierzchni 15 tys. ha, prowadzi intensywną produkcję świń (24 tys. loch), własne zakłady mięsne, z których wytworzone pod marką Goodvalley mięso i wędliny zaopatrują ok. 16 tys. sklepów na terenie całego kraju. W firmie, zgodnie z zasadą „od pola do stołu”, zarządzany jest każdy etap produkcji w sposób zrównoważony, od uprawy pól, przez chów i hodowlę świń, po zakłady mięsne. Firma dba o jakość produktu i od marca 2021 r. wprowadziła kody QR na etykietach swoich produktów, co stanowi krok w stronę paszportyzacji żywności. W przedsiębiorstwie prowadzona jest trójfazowa organizacja chowu trzody chlewnej: fermy mateczne, w których 27 tys. loch rodzi i odchowuje prosięta; fermy odchowu ze 125 tys. stanowisk dla warchlaków i fermy tuczu, w których jednorazowo utrzymywane jest 143 tys. tuczników. Pan G. Brodziak podkreślił, że pracownicy firmy wykazują dbałość o dobrostan zwierząt, produkcja tuczników odbywa się w programie Antibiotic free. Cechą charakterystyczną firmy jest wprowadzenie od 2003r. redukcji emisji podtlenku azotu poprzez stosowanie zasad rolnictwa precyzyjnego. Działalność firmy cechuje neutralność klimatyczna pod względem emisji CO2 – certyfikat niemieckiego instytutu TUV Rheinland. Pan dr n. wet. Piotr Cybulski swoje wystąpienie zaczął od odkrycia antybiotyków wspominając o zasługach Aleksandra Fleminga i współpracowników (H. Florey i E. Chain), którzy otrzymali nagrodę Nobla w 1945r. oraz o zapomnianym Erneście Duchesne, który 32 lata przed A. Flemingiem odkrył penicylinę. Zasadniczym temat wypowiedzi Pana dr Piotra Cybulskiego była produkcja świń wolna od antybiotyków, co udaje się przeprowadzić w firmie Goodvalley – 74% prosiąt, 85% warchlaków i 93% tuczników jest wolnych od antybiotyków. Warunkami umożliwiającymi taką produkcję jest prawidłowo wykonana bioasekuracja zewnętrza i wewnętrzna, program szczepień – szczepionki komercyjne i autogeniczne, odchów prosiąt bez skracania kiełków i kastracji, a tylko kurtyzacja ogonków, dbałość o środowisko (monitorowanie parametrów mikroklimatu) i dokładna obserwacja stada. Analiza płynu ustnego pobranego od świń pozwala na określenie poziomu substancji czynnej w organizmach świń wskazując na ewentualne leczenie antybiotykowe. W przedsiębiorstwie nie stosuje się kastracji chirurgicznej ale immunokastrację (preparat Improvac), dzięki czemu nie powoduje się dodatkowego stresu u świń, nie zwiększa się agresji w stadzie, a w ten sposób „kastrowane” knurki nie dają mięsa z wyczuwalnym odorem moczo-płciowym. Pan Szymon Sygit oprowadził studentów po fermie świń Bara, która działa od marca 2014 r. W 20 budynkach inwentarskich są stanowiska dla ponad 5 tysięcy macior, 1 390 loszek hodowlanych i 21 504 stanowiska przeznaczone na warchlaki. Chów zwierząt jest objęty najwyższymi standardami bioasekuracji w celu ich ochrony przed infekcjami. Studenci na filmach mogli zobaczyć budynki inwentarskie, rampę załadowczą i dostarczająca za pomocą specjalistycznych samochodów paszę z własnej wytwórni w Koczale. Na fermie Bara lochy w kojcach porodowych są unieruchomione na 2 dni przed porodem i 3 dni po porodzie. Później lochy maja większą swobodę ruchu, nie obserwowane są nadmierne upadki prosiąt jako wynik przygniecenia. Wolne utrzymanie loch w laktacji wpisuje się w nowoczesny trend utrzymania świń w warunkach wysokiego dobrostanu. Bardzo dziękujemy Panom z firmy Goodvalley za bardzo ciekawe informacje, które otrzymali studenci naszego Wydziały na temat intensywnej produkcji świń.


EGZAMINY Z JĘZYKA OBCEGO

wtorek 18.01.2022

Diverse people holding letters word English. Learn language.

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiologiczną COVID-19, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych SGGW
w Warszawie – w uzgodnieniu z Prorektorem ds. Dydaktyki – przedstawia dwie opcje harmonogramu końcowego egzaminu z języków obcych w sesji zimowej 2021/22 dla

studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Po zaliczeniu ostatniego semestru nauki języka w regulaminowym terminie lub po odpłatnym powtórzeniu ostatniego semestru języka, student zostanie zapisany na najbliższy egzamin przez prowadzącego zajęcia.
Formę egzaminu (ustny / pisemny) student zgłasza prowadzącemu zajęcia.

Informacja o godzinie egzaminów i przydziale auli zostanie umieszczona na stronie internetowej SPNJO 28.01.2022 (studia stacjonarne), 02.02.2022 (studia niestacjonarne)  a przed egzaminem poprawkowym
09.02.2022 w zakładce EGZAMINY.

I OPCJA                egzamin pisemny metodą tradycyjną, przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

I termin:              02 lutego 2022 (środa) studia stacjonarne, 06 lutego 2022 (niedziela) studia niestacjonarne

II termin:             11 lutego 2022 (piątek)  – sesja poprawkowa studia stacjonarne i niestacjonarne

Student, który nie zdał egzaminu w pierwszym terminie lub był nieobecny, zostanie automatycznie
zapisany na termin poprawkowy.

II OPCJA              Indywidualny egzamin ustny przeprowadzony w trybie zdalnym, przy wykorzystaniu platformy
MS Teams. Opcja dostępna tylko w pierwszym terminie.

I termin:              2  i 3 lutego 2022 - termin egzaminów ustnych  z języka rosyjskiego i niemieckiego;
8 i 9 lutego 2022- termin egzaminów ustnych z języka angielskiego

Szczegółowe informacje o terminie i godzinie egzaminu ustnego zostaną przekazane każdemu studentowi indywidualnie przez MS Teams.

II termin:             11 lutego 2022 (piątek)  – sesja poprawkowa studia stacjonarne i niestacjonarne

Student, który nie zdał egzaminu ustnego w pierwszym terminie lub był nieobecny,
zostanie automatycznie  zapisany na pisemny egzamin poprawkowy w formie stacjonarnej.

Przystępujący do egzaminu ustnego powinni:
–  mieć dostęp do usługi Office 365
–  dysponować sprawnym komputerem z kamerą i mikrofonem (wyraźny obraz i dźwięk)
–  przedstawić dowód osobisty i nr albumu
–  przebywać w zamkniętym pomieszczeniu, na tle zamkniętych drzwi

  1. Czas trwania egzaminu – ok. 30 minut
  2. Treść egzaminu: wypowiedź na wylosowane tematy z zakresu obowiązującego programu
  3. Egzaminator przypisany losowo z wyłączeniem lektora prowadzącego zajęcia
  4. W przypadku przerwania połączenia synchronicznego w trakcie czasu przeznaczonego na udzielenie odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne, pytanie to jest anulowane, a po ponownym nawiązaniu połączenia
    – w ramach czasu przewidzianego na egzamin – student odpowiada na nowo wylosowane pytanie
  5. W przypadku zarówno niemożności połączenia, jak i braku stabilnego połączenia audiowizualnego, umożliwiającego przeprowadzenie zdalnego egzaminu, egzamin nie jest przeprowadzany.
    Kierownik SPNJO może wyznaczyć kolejny termin egzaminu tylko jeden raz. Zakłócenia w trakcie egzaminu wyznaczonego w kolejnym terminie skutkują jego unieważnieniem i utratą pierwszego terminu.

UWAGA – Zgodnie z regulaminem SPNJO, każdemu studentowi przysługują dwa podejścia do egzaminu.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres spnjo@sggw.edu.pl


Konferencja Międzynarodowa „Rodzime rasy zwierząt jako ważny element ochrony bioróżnorodności, zachowania tradycji regionów oraz produkcji żywności o podwyższonych walorach prozdrowotnych”

up_logo-poziomKatedra Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Polskie Towarzystwo Zootechniczne im. M. Oczapowskiego Koło w Lublinie zapraszają na Konferencję Międzynarodową pt. „Rodzime rasy zwierząt jako ważny element ochrony bioróżnorodności, zachowania tradycji regionów oraz produkcji żywności o podwyższonych walorach prozdrowotnych” połączoną z Jubileuszem 50-lecia pracy naukowej  prof. dr hab. dr hc multi Zygmunta Apolinarego Litwińczuka.  Konferencja odbędzie się w Lublinie-Urszulinie, w dniach 14-15 czerwca 2022r. Referaty plenarne dotyczyć będą zagadnień związanych ze światową Strategią Ochrony Zasobów Genetycznych, z pracą hodowlaną w małych populacjach zwierząt gospodarskich, z wykorzystaniem lokalnych ras zwierząt do produkcji żywności oraz z ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Francji, Włoszech i w Polsce.

Komunikat 2

Karta zgłoszenia

Formatka-monografia


Dodatek motywacyjny dla pracowników SGGW

piątek 14.01.2022

C18A3008-620x500oSzanowni Państwo, Pan Dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW zwraca się do Pracowników Instytutu z prośbą o zapoznanie się z zarządzeniami JM Rektora SGGW dotyczącymi zasad motywacyjnego systemu wynagradzania pracowników SGGW.

Zarzadzenie nr 1 styczeń 2022 r.

Zarządzenie Nr 98 Rektora SGGW z dnia 16 09 2021 r. zmieniające Zarządzenie Nr 39 Rektora SGGW z dnia 11 września 2019 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu wynagradzania pracowników SGGW

Załącznik do Zarządzenia Nr 98 Rektora SGGW z dnia 16 09 2021r. Regulamin wynagradzania pracowników SGGW


Następna strona »

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie