photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Nasz Kandydat na Rektora SGGW – Prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka

wtorek 16.06.2020

Wanda2Prof. dr hab. Wanda Olech-Pasecka

Urodziła się w czerwcu 1959r. w Krakowie, studia ukończyła na Wydziale Zootechnicznym SGGW. Podjęła pracę w Katedrze Genetyki i Ogólnej Hodowli (obecnie Ochrony) Zwierząt, Wydziału Zootechnicznego (obecnie Instytut Nauk o Zwierzętach) i przeszła wszystkie etapy pracy nauczyciela akademickiego zaczynając od asystenta stażysty (1982r.) aż do profesora (2018r.). Doktorat obroniła w 1987r., doktorem habilitowanym nauk rolniczych została 2003r., tytuł profesora nauk rolniczych otrzymała w 2015r. Odbyła staże w USA na Uniwersytecie w Nebrasce oraz na Uniwersytecie w Kalifornii. Prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka pełniła różne funkcje: w latach 2003-2012 była Kierownikiem Katedry, w latach 2012-2019 Dziekanem Wydziału Nauk o Zwierzętach, od 2019r. jest Dyrektorem Instytut Nauk o Zwierzętach. Jest Członkiem Komitetu Zootechnicznego i Akwakultury PAN (od 2017r.), członkiem rad naukowych: Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN w Jabłonnej (od 2016r.), Białowieskiego Parku Narodowego (od 2010r.), Wolińskiego PN (od 2018r.), Warszawskiego ZOO (od 2011r.) i Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Białymstoku (od 2020r.). Jest także członkiem kilku rad naukowo-społecznych Leśnych Kompleksów Promocyjnych, członkiem Towarzystw Naukowych i Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Od 2004r. pełni funkcję współprzewodniczącej (na Europę) Bison Specialist Group – Species Survival Commision IUCN. Jest koordynatorem Europejskiego Centrum Ochrony Żubra, a od 2003r. jest głównym organizatorem międzynarodowych konferencji ochrony żubra.

Badania naukowe prowadzone przez Prof. dr hab. Wandę Olech-Piasecką dotyczą małych populacji głównie w warunkach ex situ  – utrzymania zmienności genetycznej, dryfu genetycznego i doboru do kojarzeń. Najważniejszym nurtem aktywności naukowej jest wdrożenie nowoczesnych metod monitoringu i hodowli w ochronie gatunkowej żubra Bison bonasus w Polsce i Europie. Badania obejmują wielokierunkową analizę wielopokoleniowych rodowodów, ocenę zmienności genetycznej na poziomie molekularnym, monitoring ekologiczny oraz diagnozę interakcji żubra z innymi gatunkami i ze środowiskiem.

Prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka jest autorką lub współautorką ponad 350  publikacji (w tym 150 oryginalnych prac), 8 ekspertyz, jest współtwórcą 2 zgłoszeń patentowych. W dorobku ma ponad 200 wystąpień na konferencjach, w tym 40 wygłoszonych referatów, także na konferencjach za granicą. Była promotorem w 10 przewodach doktorskich, recenzentem kilkunastu rozpraw doktorskich i dorobku naukowego. Była promotorem w przewodzie dr h c prof. Andrzeja Chwaliboga (2019r.).

Prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka była wielokrotnie nagradzana przez JM Rektora SGGW,  jest laureatką Nagrody Loreta, otrzymała odznaki honorowe: za zasługi dla SGGW, za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal KEN.

Prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka kierowała 14 grantami, była wykonawcą 5 grantów i projektów, od 2009r. jest koordynator wielo-partnerskich projektów o charakterze badawczo – rozwojowym  finansowanych w ramach POIiŚ, NFOŚiGW, Lasy Państwowe lub fundusze norweskie o łącznej wartości blisko 70 mln złotych.

Prowadzi zajęcia z przedmiotów: Zarządzanie populacjami zwierząt, Doświadczalnictwo zootechniczne, Statystyka, Hodowla zachowawcza, Bioróżnorodność zwierząt, Genetyka populacji, Ochrona ex situ gatunków zwierząt.


Komunikat Przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej

środa 10.06.2020
raktoratSzanowni Państwo, Członkowie Społeczności Akademickiej, Członkowie Kolegium Elektorów.

W dniach 8-10 czerwca br. odbywały się wybory kandydatów do Kolegium Elektorów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uczelniana Komisja Wyborcza wyraża podziękowanie Członkom Społeczności Akademickiej za aktywny udział w tych wyborach, a Przewodniczącym, Sekretarzom i Członkom poszczególnych Podkomisji Wyborczych oraz Pracownikom Administracji Uczelni, w tym szczególnie osobom biorącym bezpośredni udział w czynnościach wyborczych i organizacyjnych w trybie stacjonarnym oraz Pracownikom Centrum Informatycznego za sprawne przeprowadzenie wyborów.

Równocześnie Uczelniana Komisja Wyborcza składa gratulacje wszystkim wybranym Członkom Kolegium Elektorów na kadencję 2020 – 2024. Skład Kolegium Elektorów podano w załączniku: Elektorzy

Uczelniana Komisja Wyborcza informuje, że w dniu 16 czerwca br. (wtorek) w godz. 9-11 odbywać się będzie wstępne zgłaszanie kandydatów na Rektora przez Członków Kolegium Elektorów w trybie elektronicznym na platformie eHMS oraz przez Radę Uczelni. Zasady przebiegu tego etapu procesu wyborczego zostaną przekazane Członkom Kolegium Elektorów drogą elektroniczną. Wybory Rektora, zgodnie z obowiązującym terminarzem wyborczym, odbędą się 30 czerwca br. w trybie głosowania elektronicznego na platformie eHMS.

O kolejnych etapach procesu wyborczego Uczelniana Komisja Wyborcza poinformuje stosownym komunikatem.

Z wyrazami szacunku,

Przewodniczący
Uczelnianej Komisji Wyborczej

Prof. dr hab. Henryk Runowski


Praktyki w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie

logoWNZSzanowni Państwo

uprzejmie informuję, że praktyki w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie będą się odbywać zgodnie z  harmonogramem i w terminach przez Państwa wybranych. Jednocześnie przypominam, że  Praktyki odbywają się w cyklu tygodniowym, tzn. zaczynają się w poniedziałki, a kończą w piątki (praca w tygodniu; weekendy i święta wolne).

Godziny pracy: 7.30 – 15.30.

 

Praktyka rozpoczyna się obowiązkowym wewnętrznym szkoleniem ogólnym BHP – zbiórka w poniedziałek w uzgodnionym terminie rozpoczęcia praktyki o godz. 7.50 przy bramie głównej ZOO na ul. Ratuszowej 1/3 (od strony Parku Praskiego).

Po szkoleniu BHP, które trwa ok. 1 godziny, oraz po szkoleniu organizacyjnym (również około 1 godziny) praktykanci przystępują do pracy w uzgodnionych Sekcjach – proszę przynieść ze sobą tego dnia ubranie robocze – wygodne, przewiewne i schludne  tj. t-shirty, spodnie, szorty minimum do pół uda, buty kryte typu trekkingowego lub adidasy,
kurtki p-deszczowe, kalosze, czapki z daszkiem itp. (niedopuszczalne szorty kończące się za pośladkami, strój plażowy, koszulki na cienkich ramiączkach, sukienki/spódnice, KLAPKI, sandałki itp.). Studenci reprezentują w tym okresie Ogród Zoologiczny i muszą dbać o jego wizerunek.

Studenci muszą mieć aktualne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW) – Zoo nie ubezpiecza.

W sprawach organizacyjnych proszę się kontaktować z Panią Marią Krakowiak – m.krakowiak@zoo.waw.pl

Z poważaniem

dr inż. Krzysztof Głowacz

Koordynator ds. Praktyk na kierunku HIOZTID


Zakończone Wybory do Uczelnianego Kolegium Elektorów

poniedziałek 8.06.2020

logoWNZSzanowni Państwo, 

w dniu dzisiejszym 8.06.2020r. przeprowadziliśmy w Instytucie Nauk o Zwierzętach wybory do Uczelnianego Kolegium Elektorów kadencji 2020-2024.

Mandaty uzyskali:

dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW;

dr hab. Beata Kuczyńska, prof. SGGW;

dr hab. Monika Michalczuk, prof. SGGW;

prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka;

dr  hab. Ewa Skibniewska, prof. SGGW;

dr hab. Justyna Więcek, prof. SGGW;

dr Agnieszka Boruta;

dr hab. Andrzej Łozicki;

dr Jerzy Śliwiński.

Gratulujemy!


WYNIKI WYBORÓW DO UCZELNIANEGO KOLEGIUM ELEKTORÓW

niedziela 7.06.2020

logoWNZ

Szanowni Państwo, wybór elektorów spośród pracowników będących nauczycielami akademickimi INZ odbędzie się w dniu 8 czerwca 2020r. (poniedziałek) w systemie e-HMS:

godzina 14.00 -14.30 – II głosowanie w grupie pozostałych nauczycieli akademickich

Poniżej instrukcja głosowania przez e-HMS: Instrukcja głosowania_wybór elektorów

W grupie nauczycieli akademickich profesorów i profesorów SGGW jest 6 mandatów do Uczelnianego Kolegium Elektorów i 6 kandydatów na elektorów: 

 

dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW 18 głosów/20 oddanych

dr hab. Beata Kuczyńska, prof. SGGW      16 głosów/20 oddanych

dr hab. Monika Michalczuk, prof. SGGW   17 głosów/20 oddanych

prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka     18 głosów/20 oddanych

dr hab. Ewa Skibniewska, prof. SGGW    18 głosów/20 oddanych

dr hab. Justyna Więcek, prof. SGGW       18 głosów/20 oddanych

 

W grupie pozostałych nauczycieli akademickich są 3 mandaty do Uczelnianego Kolegium Elektorów i 5 kandydatów na elektorów:

 

dr Agnieszka Boruta,    34 głosy/42 oddane

dr Beata Grzegrzółka,    13 głosów/42 oddane

dr Krzysztof Klimaszewski,   19 głosów/42 oddane

dr hab. Andrzej Łozicki      30 głosów/42 oddane

dr Jerzy Śliwiński      21 głosów/42 oddane

 Będzie II tura wyborów, o 1 mandat między dr K. Klimaszewskim a dr J. Śliwińskim, godz. 14,00-14,30

W II turze wygrał Pan dr Jerzy Śliwiński otrzymując 26 głosów/41 oddanych; Pan dr Krzysztof Klimaszewski otrzymał 15 głosów/41 oddanych.

 Aby kandydat został wybrany na elektora, musi uzyskać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów!!!

 

 WYBÓR ELEKTORÓW I CZŁONKÓW SENATU SPOŚRÓD PRACOWNIKÓW NIEBĘDĄCYCH NAUCZYCIELAMI AKADEMICKIMI:

8 czerwca 2020r. (poniedziałek) 

głosują pracownicy m. in. z RZD Wilanów-Obory i RZD Żelazna

głosowanie odbędzie się w Auli Kryształowej, w wydzielonych 5 stanowiskach, w godzinach: 9.00 – 15.00.

Podziału osób uprawnionych do głosowania według alfabetu dokonuje Komisja Wyborcza i informuje osobę uprawnioną o godzinie głosowania poprzez przesłanie na indywidualny adres poczty elektronicznej w domenie SGGW lub poprzez Kierownika odpowiedniej jednostki.

9 czerwca 2020r. (wtorek)

głosują pracownicy m.in. zatrudnieni w Instytutach, na Wydziałach

głosowanie odbędzie się w Auli Kryształowej, w wydzielonych 5 stanowiskach, w godzinach: 9.00 – 15.00.

Podziału osób uprawnionych do głosowania według alfabetu dokonuje Komisja Wyborcza i informuje osobę uprawnioną o godzinie głosowania poprzez przesłanie na indywidualny adres poczty elektronicznej w domenie SGGW lub poprzez Kierownika odpowiedniej jednostki.

10 czerwca 2020r. (środa)

w przypadku, gdy pierwsza tura wyborów nie wyłoni wymaganej liczby elektorów oraz członków Senatu, w godzinach 9.00-11.00 odbędą się wybory spośród grupy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi m.in. z RZD Wilanów Obory i RZD Żelazna; w godz. 12.00-14.00 odbędą się wybory spośród grypy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi m.in. z Instytutów i Wydziałów. Zasady głosowania będą takie same jak w pierwszej turze.

 

 


Święto Wydziału odwołane

czwartek 4.06.2020

zwierzakiPlanowane na 7 czerwca 2020r. święto Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt zostaje odwołane z powodu pandemii Covid-19. W dniu 9 grudnia 2019r. po raz pierwszy obchodziliśmy święto naszego Wydziału. Patronem święta była Pani Profesor dr hab. Maria Joanna Radomska – Rektor SGGW (1981-1987). W dniu 7 czerwca chcieliśmy uczcić pamięć Pana Profesora dr hab. Henryka Jasiorowskiego, który urodził się właśnie 7 czerwca 1926r. w Grójcu. Był specjalistą z zakresu genetyki i hodowli bydła, wybitnym uczonym i dydaktykiem, pasjonatem i hodowcą bydła. W 1951r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym SGGW z dyplomem magistra inżyniera nauk rolniczych w specjalizacji zootechnicznej. W latach 1952-1956 odbył studia doktoranckie w zakresie produkcji zwierzęcej, których uwieńczeniem było uzyskanie stopienia doktora. W 1961r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1978r. został mianowany profesorem zwyczajnym. Był Zastępcą Dyrektora IGiHZ PAN (1961-1969), Zastępcą Sekretarza Naukowego V Wydziału PAN (1969-1975), Dyrektorem Departamentu Produkcji Zwierzęcej i Weterynarii FAO w Rzymie (1975-1981; 1989-1990), Rektorem SGGW w Warszawie (1975-1983), Dyrektorem Instytutu Hodowli Bydła i Produkcji Mleka SGGW (1983-1989), w latach 1990-1996 pełnił obowiązki Zastępcy Dyrektora Generalnego FAO ds. Rolnictwa. W 1977r. otrzymał Doktorat Honoris Causa w Uniwersytecie Hohenheim w Niemczech, w 1990r. został Doktorem Honoris Causa Akademii Rolniczej w Lublinie, w 1996r. otrzymał Doktorat Honoris Causa SGGW. Opublikował wiele prac naukowych i popularyzujących szeroko rozumianą wiedzę rolniczą,  był promotorem 26 prac doktorskich. Profesor dr hab. Henryk Jasiorowski zmarł 16 sierpnia 2017r. Dzień 9 grudnia 2020r. będzie poświęcony pamięci Pana Profesora dr hab. Henryka Jasiorowskiego.

poniżej link do filmu – relacji z obchodów Święta WHBiOZ w dniu 9 grudnia 2019r.:

https://youtu.be/CeDWdqSW4tY


Egzamin z języka obcego – studia stacjonarne

język

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiologiczną COVID-19, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych SGGW w Warszawie
– w uzgodnieniu z Prorektorem ds. Dydaktyki – przedstawia dwie opcje harmonogramu końcowego egzaminu z języków obcych w sesji letniej w roku akademickim 2019/2020.

Dla studentów studiów stacjonarnych, którzy zdecydują się przystąpić do egzaminu w czerwcu po uprzednim
zapisaniu się na egzamin drogą mailową w terminie    od 5 czerwca do 10 czerwca 2020 r. (do godz. 12:00),
pod warunkiem uzyskania dopuszczenia do egzaminu.

I OPCJA

I termin:              24 czerwca 2020 r. (środa)
egzamin pisemny metodą tradycyjną
, przy zachowaniu odległości pomiędzy zdającymi wynoszącej 1,5 m oraz zapewnieniu środków do dezynfekcji rąk.

II termin:             8 września 2020 r.  (wtorek)
sesja poprawkowa dla studentów, którzy nie zdali egzaminu w pierwszym terminie.
egzamin pisemny lub ustny w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju
II OPCJA

I termin:              29 czerwca – 3 lipca 2020 r.
Indywidualny egzamin ustny
przeprowadzony w trybie zdalnym, rejestrowany przy wykorzystaniu
platformy MS Teams

Przystępujący do egzaminu ustnego powinni:
–  mieć dostęp do sprawnego komputera z kamerą i mikrofonem (wyraźny obraz i dźwięk)
–  przedstawić dowód osobisty i nr albumu
–  przebywać w zamkniętym pomieszczeniu, na tle zamkniętych drzwi

  1. Czas trwania egzaminu – 30 minut
  2. Treść egzaminu: wypowiedź na wylosowane tematy z zakresu obowiązującego programu
  3. Egzaminator przypisany losowo z wyłączeniem lektora prowadzącego zajęcia
  4. Egzamin rejestrowany przy wykorzystaniu platformy MS Teams
  5. W przypadku przerwania połączenia synchronicznego w trakcie czasu przeznaczonego na udzielenie odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne, pytanie to jest anulowane, a po ponownym nawiązaniu połączenia
    – w ramach czasu przewidzianego na egzamin – student odpowiada na nowo wylosowane pytanie
  6. W przypadku zarówno niemożności połączenia, jak i braku stabilnego połączenia audiowizualnego, umożliwiającego przeprowadzenie zdalnego egzaminu, egzamin nie jest przeprowadzany.
    Kierownik SPNJO może wyznaczyć kolejny termin egzaminu tylko jeden raz. Zakłócenia w trakcie egzaminu wyznaczonego w kolejnym terminie skutkują jego unieważnieniem i utratą pierwszego terminu.

Informacja o terminie egzaminu ustnego zostanie przekazana każdemu studentowi indywidualnie przez MS Teams
do dnia 26 czerwca 2020 r.

ZAPISY  wyłącznie DROGĄ  MAILOWĄ  NA  ADRES:    spnjo@sggw.edu.pl       temat maila:    egzamin
treść maila :  imię,  nazwisko,  nr albumu,  kierunek,  forma egzaminu (pisemna lub ustna)

II termin:             8 września 2020  (wtorek)
sesja poprawkowa dla studentów, którzy nie zdali egzaminu w pierwszym terminie.
egzamin pisemny lub ustny w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju

Wszystkim studentom, którzy nie zdecydują się na zdawanie egzaminu w czerwcu 2020, SPNJO proponuje

I termin     8 września 2020  (studenci dopuszczeni do egzaminu zostaną zapisani przez sekretariat SPNJO)

II termin    25 września 2020  sesja poprawkowa dla studentów, którzy nie zdali egzaminu w dniu 8 września 2020r.

UWAGA – Zgodnie z regulaminem SPNJO, każdemu studentowi przysługują dwa podejścia do egzaminu.


Egzamin z języka obcego – studia stacjonarne

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiologiczną COVID-19, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych SGGW w Warszawie
– w uzgodnieniu z Prorektorem ds. Dydaktyki – przedstawia dwie opcje harmonogramu końcowego egzaminu z języków obcych w sesji letniej w roku akademickim 2019/2020.

Dla studentów studiów stacjonarnych, którzy zdecydują się przystąpić do egzaminu w czerwcu po uprzednim
zapisaniu się na egzamin drogą mailową w terminie    od 5 czerwca do 10 czerwca 2020 r. (do godz. 12:00),
pod warunkiem uzyskania dopuszczenia do egzaminu.

I OPCJA

I termin:              24 czerwca 2020 r. (środa)
egzamin pisemny metodą tradycyjną
, przy zachowaniu odległości pomiędzy zdającymi wynoszącej 1,5 m oraz zapewnieniu środków do dezynfekcji rąk.

II termin:             8 września 2020 r.  (wtorek)
sesja poprawkowa dla studentów, którzy nie zdali egzaminu w pierwszym terminie.
egzamin pisemny lub ustny w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju
II OPCJA

I termin:              29 czerwca – 3 lipca 2020 r.
Indywidualny egzamin ustny
przeprowadzony w trybie zdalnym, rejestrowany przy wykorzystaniu
platformy MS Teams

Przystępujący do egzaminu ustnego powinni:
–  mieć dostęp do sprawnego komputera z kamerą i mikrofonem (wyraźny obraz i dźwięk)
–  przedstawić dowód osobisty i nr albumu
–  przebywać w zamkniętym pomieszczeniu, na tle zamkniętych drzwi

  1. Czas trwania egzaminu – 30 minut
  2. Treść egzaminu: wypowiedź na wylosowane tematy z zakresu obowiązującego programu
  3. Egzaminator przypisany losowo z wyłączeniem lektora prowadzącego zajęcia
  4. Egzamin rejestrowany przy wykorzystaniu platformy MS Teams
  5. W przypadku przerwania połączenia synchronicznego w trakcie czasu przeznaczonego na udzielenie odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne, pytanie to jest anulowane, a po ponownym nawiązaniu połączenia
    – w ramach czasu przewidzianego na egzamin – student odpowiada na nowo wylosowane pytanie
  6. W przypadku zarówno niemożności połączenia, jak i braku stabilnego połączenia audiowizualnego, umożliwiającego przeprowadzenie zdalnego egzaminu, egzamin nie jest przeprowadzany.
    Kierownik SPNJO może wyznaczyć kolejny termin egzaminu tylko jeden raz. Zakłócenia w trakcie egzaminu wyznaczonego w kolejnym terminie skutkują jego unieważnieniem i utratą pierwszego terminu.

Informacja o terminie egzaminu ustnego zostanie przekazana każdemu studentowi indywidualnie przez MS Teams
do dnia 26 czerwca 2020 r.

ZAPISY  wyłącznie DROGĄ  MAILOWĄ  NA  ADRES:    spnjo@sggw.edu.pl       temat maila:    egzamin
treść maila :  imię,  nazwisko,  nr albumu,  kierunek,  forma egzaminu (pisemna lub ustna)

II termin:             8 września 2020  (wtorek)
sesja poprawkowa dla studentów, którzy nie zdali egzaminu w pierwszym terminie.
egzamin pisemny lub ustny w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju

Wszystkim studentom, którzy nie zdecydują się na zdawanie egzaminu w czerwcu 2020, SPNJO proponuje

I termin     8 września 2020  (studenci dopuszczeni do egzaminu zostaną zapisani przez sekretariat SPNJO)

II termin    25 września 2020  sesja poprawkowa dla studentów, którzy nie zdali egzaminu w dniu 8 września 2020r.

UWAGA – Zgodnie z regulaminem SPNJO, każdemu studentowi przysługują dwa podejścia do egzaminu.


Następna strona »

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie