photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Goście na Wydziale: firma Jotafan

piątek 25.10.2019

logoW dniu 21 października 2019r. gościliśmy na Wydziale na zajęciach z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia przedstawicieli firmy Jotafan Pana Dyrektora i właściciela Andrzeja Zagórskiego, i Pana Adama Styrylskiego. Firma Jotafan oferuje swoje produkty od 25 lat na polskim rynku. Pan Andrzej Zagórski zapoznał studentów z ofertą firmy, w tym m. in. systemem automatycznego ważenia drobiu podczas chowu oraz omówił dokładnie rolę sterowników mikroklimatu w pomieszczeniach inwentarskich (kurniki i chlewnia z wentylacją grawitacyjną). W trakcie trwania wykładu swoimi spostrzeżeniami związanymi z praktycznym wykorzystaniem automatycznego systemu wag WGJ-8 na swojej fermie drobiu podzielił się z młodszymi kolegami Pan inż. Dominik Bednarz. Omówiono również problematykę związaną ze stężeniem dwutlenku węgla w pomieszczeniach inwentarskich: normy, sposób pomiaru i środki zaradcze. Na zakończenie wykładu Panowie z firmy Jotafan przygotowali konkurs dla najuważniejszych słuchaczy i Pan Andrzej wylosował trzy osoby, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi na zadane pytania związane z systemem ostrzegania i kontroli gazów w obiekcie. Składamy serdeczne podziękowania Przedstawicielom firmy Jotafan za przedstawienie najważniejszych osiągnięć firmy i podzielenie się swoją praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW.


ZAPROSZENIE

poniedziałek 21.10.2019

Koło Naukowe Aves zaprasza na pierwsze w roku akademckim 2019/2020 spotkanie. Czekamy na osoby zainteresowane ptakami ozdobnymi, egzotycznymi i drapieżnymi, odkryj z nami ich ciekawy świat. Spotkanie odbędzie sie w dniu 22.10.2019r., w sali 1086 o godz. 18,00, w budynku numer 23. ZAPRASZAMY

 

zaproszenie aves

 


ZAPROSZENIE na prelekcję: „Marsz pingwinów”- historia i współczesność gatunków z rzędu Sphenisciformes.

piątek 18.10.2019

PTGPrelekcję pt.: „Marsz pingwinów”- historia i współczesność gatunków z rzędu Sphenisciformes” wygłosi Pani Dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire: Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, ul. Pawińskiego 5a, 02-106 Warszawa

Dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire jest adiunktem w Zakładzie Biologii Antarktyki IBB PAN. Od 14 lat prowadzi badania fauny antarktycznej w kontekście zmian zachodzących w tamtejszych ekosystemach. Uczestniczyła w pięciu wyprawach Antarktycznych i zainicjowała program długoletnich obserwacji ekologicznych prowadzonych na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Do badań gatunków wskaźnikowych zależnych od kryla, w tym pingwinów i ssaków płetwonogich, wykorzystuje teledetekcję, telemetrię i bezzałogowe systemy latające. W latach 2013-2017 była przedstawicielem Polski w Komitecie Naukowym Komisji ds. Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki (Scientific Committee of the Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources), gdzie przewodniczyła grupie roboczej ds. monitoringu ekosystemów i zarządzania.

prelekcja


Goście na Wydziale: firma Bellako sp. z o.o. i IGiHZ PAN w Jastrzębcu

czwartek 17.10.2019

logoBJW dniu 14 października 2019r. gościliśmy na naszym Wydziale w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia przedstawicieli firmy Bellako Sp. z o.o. reprezentowanej przez Pana Dyrektora Daniela Roga oraz Panią Katarzynę Frączak. Na początku zajęć Pan Dyrektor omówił profil działalności firmy i pozycję firmy na rynku dodatków paszowych w Polsce. Następnie Pani Katarzyna Frączak przedstawiła najważniejsze produkty firmy i wyniki badań wykonanych we współpracy z różnymi jednostkami obecnego Instytutu Nauk o Zwierzętach. Goście pokazali możliwości zastosowania w produkcji zwierzęcej naturalnych wyciągów roślinnych takich jak wyciąg z czosnku, oregano, imbiru czy wyciąg z mięty. Scharakteryzowali linię produktów Bell Premium, Bell-Tucz, Bell Milk Trendy oraz Bell-Pig. Omówili działanie nowego innowacyjnego produktu, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom producentów bydła, trzody chlewnej i drobiu. Specjalnie dobrana kompozycja wyciągów ziołowych w naturalny sposób zabezpiecza i regeneruje wątrobę zwierząt dedykowana jest dla różnych systemów produkcji.

Kolejnymi gośćmi na zajęciach w dniu 14 października 2019r. byli Pani dr hab. Nina Strzałkowska, prof. IGHZ z Zakładu Doskonalenia Zwierząt i Nutrigenomiki oraz Pan dr hab. Artur Jóźwik, prof. IGHZ kierownik Laboratorium Jakości Surowców i Produktów Pochodzenia Zwierzęcego oraz Pasz Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Pan dr hab. Artur Jóźwik  bardzo ciekawie przedstawił metody badawcze wykorzystywane do kontroli jakości żywności funkcjonalnej pokazując możliwości analityczne Laboratorium Jakości Surowców i Produktów Pochodzenia Zwierzęcego oraz Pasz. Studenci zapoznali się z mitami i prawdami dotyczącymi laktozy i różnicach miedzy nietolerancją pokarmową i alergia, o czym opowiadała Pani dr hab. Nina Strzałkowska.

Naszym Gościom bardzo dziękujemy za poświęcony czas na spotkanie ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.


Światowy Dzień Jaja – 11 październik 2019r.

wtorek 15.10.2019

jajoŚwiatowy Dzień Jaja organizowany jest od ponad 20 lat, w tym roku święto to przypada dnia 11 października. W tym dniu naukowcy i przemysł jajczarski czyli producenci jaj, organizacje branżowe oraz firmy zajmujące się pakowaniem jaj i ich dystrybucją na całym świecie zachęcają do spożywania przynajmniej 2 jaj dziennie i obalają mity związane z jajem. Jajo jest doskonałym produktem spożywczym. Regularne ich spożywanie chroni nas przed niedoborem ważnych dla funkcjonowania organizmu składników odżywczych. Jedno jajo pokrywa ok. 25% dziennego zapotrzebowania na białko u dorosłego człowieka. Jajo idealnie sprawdza się w dietach odchudzających ponieważ jest niskokaloryczne, lekkostrawne i daje uczucie sytości. Żółtko jaja jest bogatym źródłem białka oraz kwasów tłuszczowych i fosfolipidów. Żółtko jaja jest bogatym źródłem:

– choliny  – aminokwas, który chroni nasz mózg przez całe życie,

– lecytyny – poprawia pamięć i koncentracje,

– ksantofili – przeciwutleniacz i idealny barwnik wyrobów cukierniczych, makaronów i majonezów

– immunoglobuliny i foswityna – chronią nasz organizm przed mikroorganizmami

– luteiny i zeaksantyny – profilaktyka zdrowia oczu, luteina z jaj jest trzykrotnie lepiej przyswajalna niż z innych produktów np. dyni czy szpinaku. Wyniki badań wskazują, że jedzenie 6 jaj tygodniowo zapobiega nieodwracalnej utracie wzroku.

Duża zawartość witamin oraz związków mineralnych, które mogą być wyizolowane z jaja powoduje, że często jaja są wykorzystywane jako materiał wyjściowy do produkcji nutraceutyków w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym do utrwalania żywności, a także do produkcji biopolimerów i pestycydów (np. działająca toksycznie na niektóre owady awidyna).

Wykorzystujemy:

Lizozym

– w przemyśle spożywczym jako środek antybakteryjny, konserwant lub do kontroli procesów mikrobiologicznych (np. w serowarstwie)

– w przemyśle farmaceutycznym w postaci aerozoli lub kremów do ochrona przed stanami zapalnymi dróg oddechowych i skóry

Cystatyna,  Konalbumina, Owoalbumina, Awidyna, Owomucyna

– właściwości antybakteryjne, antywirusowe i insektobójcze,  wykorzystywane w leczeniu min. nadciśnienia, grypy i reowirusów. Cystyna jest składnikiem past do zębów i płukanek do ust oraz gum do żucia.

Lipoproteiny, Foswityna, Fosfolipidy, Długołańcuchowe PUFA, Lecytyna, Immunoglobuliny żółtka IgY

– właściwości przeciwutleniające, emulsyjne, antybakteryjne .

Podsumowując należy stwierdzić, że codziennie wykorzystujemy jaja w swoim życiu często nawet o tym nie wiemy, dlatego doceńmy ich niezwykłe właściwości i sięgajmy po nie każdego dnia aby być szczupłym, zdrowym i mieć dobry nastrój.

Jedzmy jaja!

Konsultacja merytoryczna: dr hab. Monika Michalczuk, prof. SGGW

https://www.youtube.com/watch?v=wTbm3UpS4QU


Zmarł Prof. dr hab. Jan Szyszko

piątek 11.10.2019

prof-jan-szyszko-2W dniu 9 października 2019r., w wieku 75 lat zmarł Prof. dr. hab. inż. Jan Szyszko, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Wydziału Zootechnicznego oraz Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jan Szyszko urodził się 19 kwietnia 1944r. w Starej Miłosnej. Był absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na naszej uczelni uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Był kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu w latach 2001–2005, kierownikiem Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych w latach 2005–2012. Był wybitnym specjalistą w zakresie entomologii leśnej, ekologii oraz kształtowania zrównoważonego rozwoju. Prof. Jan Szyszko był posłem na Sejm V–VIII kadencji, Ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w latach 1997–1999, Ministrem Środowiska w latach 2005 –2007 oraz 2015–2018, członkiem Komitetu Ekologii PAN, laureatem nagrody „Ettore Majorana – Erice – Science for Peace Prize” przyznawanej przez Światową Federację Naukowców. Był autorem i współautorem wielu prac badawczych, książek i publikacji naukowych.

Odszedł wybitny naukowiec i wychowawca wielu pokoleń młodzieży akademickiej.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione dnia 16 października 2019 roku o godz. 11.00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie–Wesołej przy ul. Borkowskiej 1, po czym nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz parafialny.


czwartek 10.10.2019

Opiekun naukowy: dr hab. Tadeusz Kaleta, prof. SGGW

Prezes: Monika Miśkiewicz

Spotkania: poniedziałki godzina 15:30

Cele Sekcji Zoopsychologicznej:

Działalność naukowa i edukacyjna w zakresie dobrostanu i psychologii zwierząt dzikich i towarzyszących. Zwiększenie świadomości i uwrażliwienie społeczeństwa na emocje i potrzeby gatunków utrzymywanych przez człowieka. Propagowanie szkolenia z użyciem pozytywnych wzmocnień i bazującego na naturalnych zachowaniach zwierząt. Badanie wpływu człowieka na zachowanie się zwierząt w jego otoczeniu oraz zgłębianie wiedzy dotyczącej relacji łączącej ludzi z tymi gatunkami. Poznanie behawioru gatunków zwierząt dzikich i towarzyszących. Zgłębianie wiedzy dotyczącej zapobieganiu zachowań stereotypowych i innych postrzeganych przez ludzi jako niewłaściwe. Poznanie behawioru dzikich zwierząt pod kątem efektywnej ochrony zagrożonych gatunków.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na naszą stronę:

https://www.facebook.com/Sekcja-Zoopsychologiczna-Koła-Naukowego-Wydziału-Nauk-o-Zwierzętach-2218792235103944/


RANKING – punkty za średnią ocen

 

rankings-ribbons

 

 

 

Szanowni Państwo, poniżej rankingi. Gratulujemy!!

Studia inżynierskie stacjonarne

Bioinżynieria

RANKING_BW-1S

Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich

RANKING_H-1S

Zootechnika

RANKING_ZT-1S

 

Studia magisterskie stacjonarne

Bioinżynieria

BW_2S_R1_na_stronę

Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich

H_2S_R1_na_stronę

Zootechnika

ZT_2S_R1_na_stronę

 

Studia inżynierskie niestacjonarne

 

 

Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich

Stypendium za średnią_H-1Z_I_stopnia_nr albumu

Zootechnika

Stypendium za średnią_ZT-1Z_I_stopnia_nr albumu

 

 

Studia magisterskie niestacjonarne

 

Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich

Stypendium za średnią_H-1Z_II_stopnia_nr albumu

 

Zootechnika

Stypendium za średnią ZT-1Z_II_stopnia_nr albumu


Następna strona »

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie