Światowy Dzień Jaja – 11 październik 2019r.

wtorek 15.10.2019

jajoŚwiatowy Dzień Jaja organizowany jest od ponad 20 lat, w tym roku święto to przypada dnia 11 października. W tym dniu naukowcy i przemysł jajczarski czyli producenci jaj, organizacje branżowe oraz firmy zajmujące się pakowaniem jaj i ich dystrybucją na całym świecie zachęcają do spożywania przynajmniej 2 jaj dziennie i obalają mity związane z jajem. Jajo jest doskonałym produktem spożywczym. Regularne ich spożywanie chroni nas przed niedoborem ważnych dla funkcjonowania organizmu składników odżywczych. Jedno jajo pokrywa ok. 25% dziennego zapotrzebowania na białko u dorosłego człowieka. Jajo idealnie sprawdza się w dietach odchudzających ponieważ jest niskokaloryczne, lekkostrawne i daje uczucie sytości. Żółtko jaja jest bogatym źródłem białka oraz kwasów tłuszczowych i fosfolipidów. Żółtko jaja jest bogatym źródłem:

– choliny  – aminokwas, który chroni nasz mózg przez całe życie,

– lecytyny – poprawia pamięć i koncentracje,

– ksantofili – przeciwutleniacz i idealny barwnik wyrobów cukierniczych, makaronów i majonezów

– immunoglobuliny i foswityna – chronią nasz organizm przed mikroorganizmami

– luteiny i zeaksantyny – profilaktyka zdrowia oczu, luteina z jaj jest trzykrotnie lepiej przyswajalna niż z innych produktów np. dyni czy szpinaku. Wyniki badań wskazują, że jedzenie 6 jaj tygodniowo zapobiega nieodwracalnej utracie wzroku.

Duża zawartość witamin oraz związków mineralnych, które mogą być wyizolowane z jaja powoduje, że często jaja są wykorzystywane jako materiał wyjściowy do produkcji nutraceutyków w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym do utrwalania żywności, a także do produkcji biopolimerów i pestycydów (np. działająca toksycznie na niektóre owady awidyna).

Wykorzystujemy:

Lizozym

– w przemyśle spożywczym jako środek antybakteryjny, konserwant lub do kontroli procesów mikrobiologicznych (np. w serowarstwie)

– w przemyśle farmaceutycznym w postaci aerozoli lub kremów do ochrona przed stanami zapalnymi dróg oddechowych i skóry

Cystatyna,  Konalbumina, Owoalbumina, Awidyna, Owomucyna

– właściwości antybakteryjne, antywirusowe i insektobójcze,  wykorzystywane w leczeniu min. nadciśnienia, grypy i reowirusów. Cystyna jest składnikiem past do zębów i płukanek do ust oraz gum do żucia.

Lipoproteiny, Foswityna, Fosfolipidy, Długołańcuchowe PUFA, Lecytyna, Immunoglobuliny żółtka IgY

– właściwości przeciwutleniające, emulsyjne, antybakteryjne .

Podsumowując należy stwierdzić, że codziennie wykorzystujemy jaja w swoim życiu często nawet o tym nie wiemy, dlatego doceńmy ich niezwykłe właściwości i sięgajmy po nie każdego dnia aby być szczupłym, zdrowym i mieć dobry nastrój.

Jedzmy jaja!

Konsultacja merytoryczna: dr hab. Monika Michalczuk, prof. SGGW