Zmarł Prof. dr hab. Jan Szyszko

piątek 11.10.2019

prof-jan-szyszko-2W dniu 9 października 2019r., w wieku 75 lat zmarł Prof. dr. hab. inż. Jan Szyszko, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Wydziału Zootechnicznego oraz Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jan Szyszko urodził się 19 kwietnia 1944r. w Starej Miłosnej. Był absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na naszej uczelni uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Był kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu w latach 2001–2005, kierownikiem Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych w latach 2005–2012. Był wybitnym specjalistą w zakresie entomologii leśnej, ekologii oraz kształtowania zrównoważonego rozwoju. Prof. Jan Szyszko był posłem na Sejm V–VIII kadencji, Ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w latach 1997–1999, Ministrem Środowiska w latach 2005 –2007 oraz 2015–2018, członkiem Komitetu Ekologii PAN, laureatem nagrody „Ettore Majorana – Erice – Science for Peace Prize” przyznawanej przez Światową Federację Naukowców. Był autorem i współautorem wielu prac badawczych, książek i publikacji naukowych.

Odszedł wybitny naukowiec i wychowawca wielu pokoleń młodzieży akademickiej.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione dnia 16 października 2019 roku o godz. 11.00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie–Wesołej przy ul. Borkowskiej 1, po czym nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz parafialny.