photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Życzenia Świąteczne

niedziela 23.12.2018

mistyczne-narodzenie-Sandro_Botticelli- 1„Bóg się rodzi, moc truchleje:
Pan niebiosów obnażony.
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice Nieskończony:

Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.”

Wszystkim Pracownikom, Doktorantom i Studentom Wydziału Nauk o Zwierzętach składamy najserdeczniejsze życzenia radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze, a w nadchodzącym 2019 Roku zdrowia, sukcesów w pracy i nauce oraz wytrwałości w realizacji planów. Niech Nowy Rok przyniesie Wam wiele radosnych chwil i spełni najskrytsze marzenia.

 


Stypendia dla Studentów WNZ

czwartek 20.12.2018

24023Miło nam poinformować, że studenci naszego Wydziału Pani Edyta Gorczyca i Pan Wojciech Wójcik –  studia IIo kierunku Zootechnika otrzymali Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i znaleźli się w gronie 8 stypendystów z SGGW. Pan Konrad Wiśniewski – doktorant naszego Wydziału otrzymał stypendium Burmistrza Miasta Legionowa. Pan Wojciech Wójcik – student studiów IIo kierunku Zootechnika otrzymał stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II oraz stypendium im. Haliny Konopackiej i Ignacego Matuszewskiego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ufundowane przez Fundację LOTTO i Totalizator Sportowy. Wszystkim Stypendystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Goście na Wydziale: firma Jotafan i WMW

piątek 14.12.2018

logoW dniu 10 grudnia 2018r. gościliśmy na Wydziale w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia przedstawicieli firmy JOTAFAN Pana Dyrektora Andrzeja Zagórskiego i Pana Adama Styrylskiego. Pan Andrzej Zagórski zapoznał studentów z ofertą firmy, w tym m. in. automatycznym system ważenia drobiu podczas chowu oraz dokładnie przedstawił parametry ważenia silosów WGJ-SILO. Omówił rolę sterowników mikroklimatu w pomieszczeniach inwentarskich (kurniki i chlewnia z wentylacją grawitacyjną). W czasie wykładu poruszono również problematykę związana ze stężeniem dwutlenku węgla w pomieszczeniach inwentarskich: normy, sposób pomiaru i środki zaradcze. Na zakończenie wykładu Pan Andrzej przygotował konkurs dla najuważniejszych słuchaczy i wylosował trzy osoby, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi na zadane pytania i najuważniej słuchały prezentacji. Kolejnym prelegentem był Pan dr nauk wet. Artur Żbikowski z Katedra Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, który omówił program szczepień profilaktycznych przeznaczony dla rożnych grup i gatunków drobiu z zachowaniem starannej bioasekuracji. Studenci dziękują wszystkim prelegentom za wykorzystanie różnorodnych technik przekazu wiadomości w trakcie wykładu oraz zademonstrowanie schematu przedstawianych rozwiązań dla branży drobiarskiej.

 


Wystawa kur ozdobnych – zapraszamy do obejrzenia filmu z wystawy

poniedziałek 3.12.2018

GallusSzanowni Państwo, w celach popularyzatorskich raz w roku „Gallus” Związek Hodowców Drobiu Rasowego w Polsce organizuje Wystawę Kur Ozdobnych. Chcemy w ten sposób podkreślić wkład kultury europejskiej w hodowli tego pięknego ptaka i położyć pomost przez stulecia od antyku po współczesne czasy w Polsce. Tegoroczna Wystawa Kur Ozdobnych odbyła się 8-9.12.2018r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w Obiektach Sportowych SGGW przy ul. Ciszewskiego 10. Na wystawie jak co roku zaprezentowano kury rodem z całego świata m.in. z Chin, Japonii, Indonezji, Anglii, Niemiec, Holandii, Indii i wielu jeszcze innych. Można było podziwiać najmniejsze kury świata jakimi są m.in. Seramy, Szabo oraz Sebritki – o niepowtarzalnym rysunku upierzenia czy kury Jedwabiste o miękkiej, futrzastej strukturze upierzenia. Dla kontrastu niezwykle ciekawe największe kury świata – olbrzymy – do których należą Brahmy, Kochiny o masie ciała ok. 7 – 10kg. Poza wspomnianymi ptakami hodowcy przedstawili piękną kolekcję wyśmienicie umięśnionych bojowców o posępnym spojrzeniu i „gołębim sercu” oraz śpiewające rarytasy wśród kur – ptaki charakteryzujące się niepowtarzalnym talentem: daj się zaskoczyć – jurorzy przemierzą wystawę wzdłuż i wszerz, aby wyłowić kolejnego wyjątkowo uzdolnionego koguta śpiewaka – może Ayam Ketawa, a może innego olbrzyma? Wystawa adresowana była zarówno do młodych jak i doświadczonych naukowców, hodowców oraz miłośników tych ptaków z Polski i zagranicy. W wystawie wzięli udział hodowcy tych zwierząt, naukowcy prowadzący badania na zwierzętach, studenci, a także przedstawiciele firm branżowych i innych instytucji. Zaprezetnowano ok. 800 szt. ozdobnych kur ocenianych przez sędziów z Niemiec, Belgii, Słowenii i Słowacji.

https://youtu.be/i_z-2gm9SSM

 

wystawa


Goście na Wydziale: EW Nutrition i DSM Nutritional Products

logo3.12.W dniu 3.12.2018r. w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów II stopnia kierunku zootechnika gościliśmy Pana Jędrzeja Standara z firmy EW Nutrition i Panią Katarzynę Asman z DSM Nutritional Products. Pan Jędrzej Standar przedstawił specyfikę firmy EW Nutritional a następnie mówił zagrożenia związane ze stosowaniem antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Innowacyjnym rozwiązaniem proponowanym przez firmę EW Nutrition w produkcji drobiu bez stosowania antybiotyków jest „Activo” – produkt złożony ze specjalnie dobranych fitobiotyków w formie mikrokapsułek, który poprawia strawność paszy, działa bakteriostatycznie i ma właściwości przeciwutleniające. Kolejnymi produktami firmy omawianymi i prezentowanymi w trakcie zajęć były: Activo Liquid (fitobiotyk + kwas organiczny) oraz Mastersorb niwelujący toksyny znajdujące się w paszy. Pani Katarzyna Asman przedstawiła firmę DSM Nutritional Products, która jest światowym producentem witamin, karotenoidów oraz innowacyjnych preparatów przeznaczonych dla przemysłu farmaceutycznego, paszowego, spożywczego i kosmetycznego. Studenci zapoznali się z działalnością firmy związaną z żywieniem zwierząt. DSM Nutritional Products oferuje pełną gamę witamin o najwyższej jakości i unikalnych, otoczkowanych formach dla przemysłu paszowego (ROVIMIX ®), w tym ROVIMIX ® Hy∙ D 1,25 % – nowoczesna witamina D dla drobiu i trzody, zapewniająca wyższą wydajność drobiu, mocniejszy kościec, lepszy dobrostan zwierząt oraz więcej jaj i mniej stłuczek. Witamina D podana w tej formie zapobiega występowaniu krzywicy, dyschondroplazji, zmęczeniu klatkowemu niosek oraz minimalizuje skutki spowodowane chorobą jelit. Produkowane przez DSM barwniki do wybarwiania żółtek jaj i tuszek brojlerów są w formie bezpyłowych mikrogranulatów o doskonałej stabilności, mieszalności i biodostępności. Występują pod nazwą handlową CAROPHYLL® Red (czerwony), Yellow (żółty), Pink (różowy – do pigmentacji ryb i skorupiaków). DSM we współpracy z firmą Novozymes produkuje enzymy paszowe (RONOZYME®), fitazę (RONOZYME® HiPhos) oraz RONOZYME® ProAct (CT) – granulowany preparat proteazy serynowej, który umożliwia obniżenie kosztu żywienia dzięki maksymalizacji wykorzystania białka i polepszeniu jego wartości odżywczej. Innowacyjnymi preparatami DSM Nutritional Products są EUBIOTYKI (VevoVitall ®). Pani Katarzyna Asman zaprezentowała także ścieżkę kariery w firmie DSM oraz oferowane przez firmę staże krajowe i zagraniczne.


Goście na Wydziale: firmy SPANVALL i Bellako Sp. z o.o.

sobota 1.12.2018

19.11.W dniu 19 listopada 2018r. w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia gościliśmy na Wydziale Panią Paulinę Bukowską-Rzezak, przedstawiciela firmy SPANVALL. Pani Paulina zapoznała słuchaczy z profilem firmy oraz międzynarodową działalnością firmy,  zaprezentowała próbki materiału różnych ściółek dla drobiu. Studenci mieli możliwość zapoznania się z wynikami produkcyjnymi kurcząt i indyków utrzymywanych na ściółce z trocin roślin iglastych (Blue Spanvall) i mieszaniną trocin i torfu (Spanvall Poultry Bedding). Pani Paulina omówiła rolę ściółki oraz przyczyny powstawania zapalenia skóry podeszwy stopy (FPD) u kurcząt. Firmę Bellako Sp. z o.o. produkującą naturalne preparaty roślinne dla zwierząt reprezentowali Pani Katarzyna Frączak i Pan Karol Pawłowski. Profil działalności firmy przedstawił Pan Karol Pawłowski, następnie Pani Katarzyna Frączak omówiła najważniejsze produkty firmy i wyniki badań wykonane we współpracy różnych jednostek Wydziału Nauk o Zwierzętach. Goście przedstawili możliwości zastosowania w produkcji zwierząt naturalnych wyciągów roślinnych, takich jak wyciąg z czosnku, oregano, imbiru oraz wyciąg z mięty oraz nowej mieszanki GTC – kompozycji goździka, tymianku i czosnku. Omówili także działanie produktu z naturalnych wyciągów z goździka i czosnku, o działaniu przeciwkokcydiostatycznym oraz nowy produkt – mikronizowany szarańczyn strąkowy, produkt o właściwościach prebiotycznych stosowany dla prosiąt, drobiu oraz przeżuwaczy. Dotychczasowa współpraca firmy Bellako z Zakładem Hodowli Drobiu WNZ zaowocowała wprowadzeniem na rynek czterech nowych preparatów, poprawiających zdrowotność i obniżających koszty produkcji: IRC Complex, Nioska CTM (2015r.) oraz Brojler CTM (2016r) i Mieszanka ziołowa „GC” (2017r.). Warto wspomnieć, że wiele z produktów firmy Bellako Sp. z o.o., zostało docenionych przez praktyków, a niektóre z nich zostały nagrodzone w plebiscycie organizowanym przez grupę PTWP, wydawcę magazynu „Farmer” oraz portal farmer.pl – „Innowacyjny Produkt Rolniczy”. Składamy serdeczne podziękowania Gościom za przedstawienie najważniejszych osiągnięć firmy i podzielenie się swoją praktyczną wiedzą z naszymi studentami.

 


Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie