Goście na Wydziale: EW Nutrition i DSM Nutritional Products

poniedziałek 3.12.2018

logo3.12.W dniu 3.12.2018r. w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów II stopnia kierunku zootechnika gościliśmy Pana Jędrzeja Standara z firmy EW Nutrition i Panią Katarzynę Asman z DSM Nutritional Products. Pan Jędrzej Standar przedstawił specyfikę firmy EW Nutritional a następnie mówił zagrożenia związane ze stosowaniem antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Innowacyjnym rozwiązaniem proponowanym przez firmę EW Nutrition w produkcji drobiu bez stosowania antybiotyków jest „Activo” – produkt złożony ze specjalnie dobranych fitobiotyków w formie mikrokapsułek, który poprawia strawność paszy, działa bakteriostatycznie i ma właściwości przeciwutleniające. Kolejnymi produktami firmy omawianymi i prezentowanymi w trakcie zajęć były: Activo Liquid (fitobiotyk + kwas organiczny) oraz Mastersorb niwelujący toksyny znajdujące się w paszy. Pani Katarzyna Asman przedstawiła firmę DSM Nutritional Products, która jest światowym producentem witamin, karotenoidów oraz innowacyjnych preparatów przeznaczonych dla przemysłu farmaceutycznego, paszowego, spożywczego i kosmetycznego. Studenci zapoznali się z działalnością firmy związaną z żywieniem zwierząt. DSM Nutritional Products oferuje pełną gamę witamin o najwyższej jakości i unikalnych, otoczkowanych formach dla przemysłu paszowego (ROVIMIX ®), w tym ROVIMIX ® Hy∙ D 1,25 % – nowoczesna witamina D dla drobiu i trzody, zapewniająca wyższą wydajność drobiu, mocniejszy kościec, lepszy dobrostan zwierząt oraz więcej jaj i mniej stłuczek. Witamina D podana w tej formie zapobiega występowaniu krzywicy, dyschondroplazji, zmęczeniu klatkowemu niosek oraz minimalizuje skutki spowodowane chorobą jelit. Produkowane przez DSM barwniki do wybarwiania żółtek jaj i tuszek brojlerów są w formie bezpyłowych mikrogranulatów o doskonałej stabilności, mieszalności i biodostępności. Występują pod nazwą handlową CAROPHYLL® Red (czerwony), Yellow (żółty), Pink (różowy – do pigmentacji ryb i skorupiaków). DSM we współpracy z firmą Novozymes produkuje enzymy paszowe (RONOZYME®), fitazę (RONOZYME® HiPhos) oraz RONOZYME® ProAct (CT) – granulowany preparat proteazy serynowej, który umożliwia obniżenie kosztu żywienia dzięki maksymalizacji wykorzystania białka i polepszeniu jego wartości odżywczej. Innowacyjnymi preparatami DSM Nutritional Products są EUBIOTYKI (VevoVitall ®). Pani Katarzyna Asman zaprezentowała także ścieżkę kariery w firmie DSM oraz oferowane przez firmę staże krajowe i zagraniczne.