Goście na Wydziale: firmy SPANVALL i Bellako Sp. z o.o.

sobota 1.12.2018

19.11.W dniu 19 listopada 2018r. w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia gościliśmy na Wydziale Panią Paulinę Bukowską-Rzezak, przedstawiciela firmy SPANVALL. Pani Paulina zapoznała słuchaczy z profilem firmy oraz międzynarodową działalnością firmy,  zaprezentowała próbki materiału różnych ściółek dla drobiu. Studenci mieli możliwość zapoznania się z wynikami produkcyjnymi kurcząt i indyków utrzymywanych na ściółce z trocin roślin iglastych (Blue Spanvall) i mieszaniną trocin i torfu (Spanvall Poultry Bedding). Pani Paulina omówiła rolę ściółki oraz przyczyny powstawania zapalenia skóry podeszwy stopy (FPD) u kurcząt. Firmę Bellako Sp. z o.o. produkującą naturalne preparaty roślinne dla zwierząt reprezentowali Pani Katarzyna Frączak i Pan Karol Pawłowski. Profil działalności firmy przedstawił Pan Karol Pawłowski, następnie Pani Katarzyna Frączak omówiła najważniejsze produkty firmy i wyniki badań wykonane we współpracy różnych jednostek Wydziału Nauk o Zwierzętach. Goście przedstawili możliwości zastosowania w produkcji zwierząt naturalnych wyciągów roślinnych, takich jak wyciąg z czosnku, oregano, imbiru oraz wyciąg z mięty oraz nowej mieszanki GTC – kompozycji goździka, tymianku i czosnku. Omówili także działanie produktu z naturalnych wyciągów z goździka i czosnku, o działaniu przeciwkokcydiostatycznym oraz nowy produkt – mikronizowany szarańczyn strąkowy, produkt o właściwościach prebiotycznych stosowany dla prosiąt, drobiu oraz przeżuwaczy. Dotychczasowa współpraca firmy Bellako z Zakładem Hodowli Drobiu WNZ zaowocowała wprowadzeniem na rynek czterech nowych preparatów, poprawiających zdrowotność i obniżających koszty produkcji: IRC Complex, Nioska CTM (2015r.) oraz Brojler CTM (2016r) i Mieszanka ziołowa „GC” (2017r.). Warto wspomnieć, że wiele z produktów firmy Bellako Sp. z o.o., zostało docenionych przez praktyków, a niektóre z nich zostały nagrodzone w plebiscycie organizowanym przez grupę PTWP, wydawcę magazynu „Farmer” oraz portal farmer.pl – „Innowacyjny Produkt Rolniczy”. Składamy serdeczne podziękowania Gościom za przedstawienie najważniejszych osiągnięć firmy i podzielenie się swoją praktyczną wiedzą z naszymi studentami.