photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Gość na Wydziale: firma Elanco

środa 25.01.2023

Elanco_logo_logotypeW dniu 23 stycznia 2023 r. gościliśmy na zajęciach w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów II stopnia na kierunku zootechnika przedstawicielki polskiego oddziału firmy Elanco Panią mgr inż. Urszulę Serwę oraz Panią lek. wet. Monikę Rogal-Hnatowską. Elanco to firma o kapitale amerykańskim oraz zasięgu globalnym. Obszary jej działania dotyczą farmacji weterynaryjnej oraz opracowywania produktów i usług w zakresie profilaktyki i leczenia zwierząt hodowlanych. Pierwsza część zajęć została poprowadzona przez Panią Urszulę Serwę, która zapoznała studentów z historią, strukturą, obszarami rozwoju i misją firmy Elanco. W dalszej części wykładu Pani Urszula omówiła znaczenie produktu Hemicell®. To unikalny enzym (Endo-1,4-betamannanaza) powstający w procesie fermentacji prowadzonej przez bakterie Paenibacillus lentus. Hemicell® minimalizuje straty produkcyjne wynikające z bezzasadnej reakcji immunologiczną wywoływanej przez β-mannany. W takcie swojego wystąpienia Pani Urszula Serwa, która jest  absolwentką naszego Wydziału, podzieliła się ze słuchaczami ścieżką rozwoju swojej kariery zarówno po ukończeniu studiów, jak i w firmie Elanco, która daje możliwości zatrudnienia dla przyszłych absolwentów. W drugiej części spotkania Pani Monika przedstawiła prezentację, której najważniejsze założenie dotyczyło tematu ”Kokcydioza jako główny czynnik prowadzący do zaburzenia integralności jelit ”. W trakcie wykładu Pani Monika omówiła znaczenie opracowanego przez firmę innowacyjnego systemu HTSi (to złożony system oparty na sekcyjnej ocenie zdrowia kurcząt oraz indycząt), scharakteryzowała cykl życiowy kokcydiów i opowiedziała o najpopularniejszych gatunkach tych pierwotniaków występujących w produkcji brojlerów kurzych. Zapoznała studentów również
z ofertą dodatków paszowych stosowanych w  profilaktyce kokcydiozy oferowanych przez firmę.

Składamy podziękowanie Pani Urszuli Serwie oraz Pani Monice Rogala-Hnatowskiej za podzielenie się wiedzą oraz swoim praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.

IMG20230123132655


„Nowa szansa na pracę” – projekt

wtorek 24.01.2023

„Nowa szansa na pracę” – projekt współfinansowany ze środków PFRON, mający na celu uzyskanie zatrudnienia przez uczestników projektu, poprzez udział w szkoleniach oraz stażu.

Wymagania dotyczące uczestników:

- status osoby niepełnosprawnej (II lub III grupa inwalidzka)

- wykształcenie wyższe (max do 5 lat po ukończeniu studiów) lub ostatni rok studiów

- miejsce zamieszkania – woj.mazowieckie

- pozostawanie bez pracy

Projekt współfinansowany ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu Absolwent.

Cel projektu: uzyskanie zatrudnienia przez uczestników projektu, poprzez udział w szkoleniach oraz stażu

UWAGA – w projekcie mamy tylko 30 miejsc!

Aby przystąpić do projektu należy:

- wypełnić oraz podpisać deklarację zgłoszeniową

- dostarczyć kopię ważnego orzeczenia o niepełnosprawności (minimalny termin ważności to 30.06.2023r.)

- dostarczyć kopię dyplomu lub zaświadczenie o statusie studenta ostatniego roku studiów

Powyższe dokumenty należy dostarczyć do 30 stycznia 2023:

- emailem projekt@stowarzyszenie.edu.pl

- osobiście: Warszawa, ul. Jaworzyńska 8 lokal 2

Każdy z uczestników skorzysta z poniższych form wsparcia:

- indywidualne doradztwo zawodowe – 6 godzin

- indywidualne poradnictwo zawodowe – 6 godzin

- szkolenia interpersonalne – w tym: autoprezentacja, aktywne poszukiwanie pracy, radzenie sobie ze stresem, motywacja, asertywność – 10 godzin

- szkolenia zawodowe zgodne z preferencjami uczestnika i zapotrzebowaniem rynku pracy

- staż zawodowy – 3 miesięczne praktyki w wybranym miejscu pracy, po których istnieje możliwość zatrudnienia


Korzyści z udziału w projekcie:

- możliwość podjęcia zatrudnienia po odbyciu szkolenia zawodowego, a następnie stażu u pracodawcy

- stypendium stażowe w wysokości 1500 pln brutto wypłacane przez cały okres stażu

- możliwość zwrotu kosztów dojazdu, opieki nad osobą zależną na podstawie przedłożonych dokumentów

- określenie mocnych stron uczestnika, które pozwolą mu na wybór szkolenia i zawodu zgodnego z jego preferencjami i możliwościami rynku pracy

- podniesienie kompetencji w zawodzie, na który jest zapotrzebowanie na rynku pracy

- nabycie doświadczenia zawodowego oraz pozyskanie kontaktów z pracodawcami, co ułatwi podjęcie zatrudnienia

Termin rekrutacji: do końca stycznia 2023r.

Ramowy harmonogram działań:

- styczeń 2023 – rekrutacja uczestników

- luty – marzec 2023 – doradztwo zawodowe, poradnictwo psychologiczne, szkolenia interpersonalne

- kwiecień – maj 2023 – szkolenia zawodowe

- maj – wrzesień 2023 – staże zawodowe

Kontakt dla uczestników w sprawie udziału w projekcie:

Stowarzyszenie Edukacja i Nauka

projekt@stowarzyszenie.edu.pl

Tel. 22 497 57 69

 


Gość na Wydziale: INZ UP Wrocław

głuszcze34Dnia 21.01.2023 r. gościliśmy na Wydziale (on-line) w ramach przedmiotu „Wspomaganie Rozrodu Zwierząt” dla studentów studiów niestacjonarnych II stopnia kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Panią Doktor Joannę Rosenberger z Instytutu Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pani Doktor w trakcie wykładu pt. „Hodowle wolierowe i metody wspomaganego rozrodu w ochronie ginących gatunków zwierząt.” przedstawiła problematykę hodowli zachowawczej krytycznie zagrożonych gatunków ptaków. W pierwszej części wykładu, studenci mieli możliwość poznania kryteriów określających kategorię statusu zagrożenia na przykładzie wybranych gatunków zwierząt. Druga część spotkania została całkowicie poświęcona dwóm krytycznie zagrożonym gatunkom ptaków. Pani Doktor opowiedziała o zachowawczej hodowli ibisa grzywiastego (Geronticus eremita), który dzięki intensywnie prowadzonym zabiegom wspomagania rozrodu, uniknął wpisania na listę gatunków wymarłych. Drugim gatunkiem, któremu poświęcone było najwięcej uwagi był głuszec zwyczajny (Tetrao urogallus). Pani Doktor od kilku lat czynnie uczestniczy w monitorowaniu wolierowej hodowli tego gatunku, opracowywaniu nowoczesnych metod rozrodu i introdukcji do środowiska naturalnego. Dzięki temu studenci mieli możliwość poznania takich metod wspomagania rozrodu jak wykorzystanie fantomu kury głuszca, którego celem jest stymulowanie kogutów do kopulacji i ułatwienie pobierania nasienia, konstrukcji tzw. inteligentnego jaja, które po podłożeniu do gniazda pozwala na ciągły monitoring parametrów inkubacji i zachowań głuszki oraz metod kriokonserwacji nasienia głuszców i efektów jego wykorzystania.

Składamy podziękowania Pani Doktor Joannie Rosenberger za poświęcony czas i podzielenie się  wiedzą oraz ogromnym doświadczeniem praktycznym ze studentami II stopnia kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich.

 

głuszcze12 głuszcze2

Kulturalny Czwartek w SGGW – spotkanie z Panią Prof. dr hab. Wandą Olech-Piasecką

poniedziałek 23.01.2023

czwartekWO1W dniu 19 stycznia 2023 r. odbyło się w Muzeum SGGW kolejne spotkanie z cyklu „Kulturalny czwartek” pod intrygującym tytułem: „Czy żubr ma coś wspólnego z cebulą?”. Gościem spotkania była Pani Prof. dr hab. Wandy Olech-Piasecka z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach, ekspert w ochronie żubrów w Polsce i Europie. Pani Profesor zapoznała gości wydarzenia ze specyfiką omawianego gatunku, opowiedziała o odbudowie jego populacji po I oraz II wojnie światowej i przedstawiła aktualny stan hodowli żubra w Polsce i w Europie. Pani Prof. Wanda Olech-Piasecka od lat zajmuje się ochroną Żubra, jest to nie tylko jej praca ale i wielka pasja. Bardzo ciekawą częścią Czwartkowego spotkania była opowieść Pani Prof. o tym,  jak rodziła się i rozwijała jej pasja, z jakimi trudnościami musiała się mierzyć.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia spotkania z Panią Prof. dr hab. Wandą Olech-Piasecką: https://www.youtube.com/watch?v=aDWf8KdbMfk


Gość na Wydziale: firma ALAB sp. z o.o.

piątek 20.01.2023

ALAB_logo_NOWE_biale tloW dniu 12 stycznia 2023 r. gościliśmy na Wydziale w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia kierunku Zootechnika przedstawiciela firm ALAB sp. z o.o. Pana Dariusza Kamolę. ALAB sp. z o.o. to firma zajmująca się wyposażaniem laboratoriów Life Science i Diagnostyki Medycznej. Od 36 lat stawia czoła szybko zmieniającym się realiom oraz pokazuje jak zwiększyć efektywność pracy naukowej poprzez dobór odpowiednich narzędzi. Dzisiaj w portfolio firmy znajduje się kilkadziesiąt renomowanych marek, dla których jakość i innowacja stawiane są na pierwszym miejscu. W pierwszej części spotkania Pan Dariusz krótko zaprezentował zarys historyczny działalności firmy ALAB sp. z o.o., po czym przeszedł do przedstawienia najnowszych technologii służących do szybkiego wykrywania obecności Salmonelli oraz kilkudziesięciu innych patogennych mikroorganizmów chorobotwórczych mogących występować w budynkach gospodarskich. Następnie w drugiej części skupił się na zastosowaniu technologii genotypowania metodą analizy SNP w produkcji zwierzęcej.

Składamy podziękowanie Panu Dariuszowi Kamoli za podzielenie się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.


Konferencja „Nauka praktyce – praktyka nauce”

środa 18.01.2023

logoWNZKonferencja „Nauka praktyce – praktyka nauce” odbędzie się w dniu 11.02.2023 r., w godz. 10,00-16,00. Konferencja poświęcona będzie szeroko pojętej produkcji mleka małych i dużych przeżuwaczy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Pracownicy Instytutu Nauk o Zwierzętach i studenci Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt mogą uczestniczyć bez opłat.
Opłata wyłącznie w przypadku chęci skorzystania z lunchu i bufetu kawa+ciastko i chęci otrzymania  dyplomu uczestnictwa.
Pracowników i studentów obowiązują zapisy mailowe do 03.02.2023: agnieszka_boruta@sggw.org.pl
W mailu w tytule proszę wpisać:
Konferencja NASERIO
6F7F94C2-D20A-4AD4-BF00-8AF0D7AC7360

Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu” na SGGW

poniedziałek 16.01.2023

 

agrobiznes

Szanowni Państwo,

Z satysfakcją i radością informujemy, że do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – po 3 latach nieobecności spowodowanej pandemią – wracają 19 stycznia 2023 r. Noworoczna Gala Agrobiznesu i poprzedzające ją Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu”, których organizatorami są: Redakcja Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO oraz Stowarzyszenie AgroBiznesKlub we współpracy z władzami uczelni i wybranych wydziałów SGGW.

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt podejmie przedstawicieli dwóch czołowych gospodarstw rolnych na Podlasiu, specjalizujących się w produkcji mleka oraz długoletniego wójta podlaskiej gminy Sokoły. Gospodarstwo Hodowlane Moniki i Tomasza Cieślik „Pokaniewo Złote Jabłko”, założone w 2006 r. ukierunkowane jest na produkcję mleka A2. Na stanie 200 krów dojnych, produkcja roczna 1 mln litrów, areał ponad 400 ha (kukurydza 140 ha, słonecznik 60 ha, zboża ok. 80 ha, 120 ha użytki zielone). Państwo Cieślik są uczestnikami programu „Rolnicy. Podlasie”. Drugie to gospodarstwo rolne Rodziny Żochowskich zlokalizowane w miejscowości Kamińskie Wiktory. Głową rodu jest Pan Stanisław, który z żoną Krystyną, córką Anną i synem Maciejem zarządzają gospodarstwem, wspierani przez pozostałe córki – Agatę, Małgorzatę i Justynę. Rodzina Żochowskich to uznani hodowcy bydła mlecznego, ponad 40-letnie wybitne osiągnięcia potwierdzone wieloma tytułami. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka A2. Parametry gospodarstwa to: ok. 600 sztuk bydła, ok. 240 krów dojnych, produkcja roczna 3 mln l, areał do dyspozycji to ok. 300 ha użytków rolnych i 100 ha użytków zielonych. Wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski przedstawi zasady funkcjonowania nowo otwartego Centrum Wystawienniczo–Targowego w Sokołach – pierwszego w Polsce miejsca do przeprowadzania profesjonalnej aukcji bydła hodowlanego oraz (uwaga!) inicjatywę pn. Rolnicza Dolina Wodorowa – pierwszego w Europie przedsięwzięcia stwarzającego system wytwarzania i wykorzystania wodoru, uwzględniającego potencjał gospodarstw rolnych z terenów Podlasia.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Boczek, w przeszłości m.in. pracownik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do niedawna wicedyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, inicjatorka i wieloletnia realizatorka wymiany młodych rolników polskich i amerykańskich  Polska – Teksas, laureatka konkursu Agroprzedsiębiorca RP w kategorii Zasłużony Promotor.

Miejsce spotkania: budynek 23 (im. prof. Staffa), I piętro, sala 1069

 

Serdecznie zapraszamy!!!


Goście na Wydziale: zespół ratowniczy OSP Wieprz z psami

piątek 13.01.2023

jurekH1W dniu 12 stycznia 2023 r. na zajęciach z przedmiotu „Zachowanie psów” dla studentów studiów I stopnia na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich o swojej pracy i o szkoleniu psów ratowniczych opowiadali Jerzy Herma oraz kpt. pilot rez. Wiesław Jastrzębski. Zespół ratowniczy z OSP Wieprz wracał z treningu na złomowisku w Warszawie i odwiedził nasz Wydział. Instruktor szkolenia psów ratowniczych Jerzy Herma jest absolwentem naszych studiów podyplomowych. Studenci z ogromnym zainteresowaniem słuchali o szkoleniu psów, o akcjach poszukiwawczych osób zaginionych, które skończyły się sukcesem, zobaczyli elementy posłuszeństwa psów ratowniczych. Kynologia ratownicza jest kierunkiem szybko rozwijającym się, a psy i ich przewodnicy wymagają ciągłych treningów, także z użyciem śmigłowców, by być gotowymi do każdej akcji ratunkowej. Serdecznie dziękujemy za podzielenie się swoją pasją i swoją pracą ze studentami.

20230112_163658 20230112_163724
323417869_577895460370735_5225792148708389423_n 323323178_935683497420313_8797014043689886812_n

Następna strona »

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie