photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

ZAPROSZENIE NA WYKŁAD

czwartek 30.11.2017

W dniu 14 grudnia 2017 (czwartek) w sali konferencyjnej im. Jerzego Konorskiego (II p. gmachu głównego Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Warszawa, ul. Pasteura 3) o godz. 14.30 odbędzie się 216 posiedzenie Polskiego Towarzystwa Etologicznego (353 Seminarium Etologiczne), na którym dr hab. Michał Dzięcioł (Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich, Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) wygłosi wykład zatytułowany „Mechanizmy komunikacji semiochemicznej u psa domowego (*Canis familiaris*) w kontekście zachowań rozrodczych”.

Zawiadomienie o posiedzeniu PTEtol 14 grudnia 2017 dr hab Michał Dzięcioł


Gość na Wydziale: firma Trouw Nutrition

wtorek 28.11.2017

firm_66974_9d3f14_bigW dniu 27.11.2017r. gościliśmy na Wydziale Pana Wojciecha Dzienisiewicza, konsultanta ds. trzody chlewnej w firmie Trouw Nutrition, który poprowadził zajęciach z przedmiotu „Intensywne systemy produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów magisterskich na kierunku zootechnika. Pan Wojciech Dzienisiewicz opowiedział o aktualnej działalności Trouw Nutrition oraz przedstawił perspektywy dotyczące produkcji pasz i skali produkcji zwierzęcej na świecie do 2050r. Tematem zajęć był bardzo ciekawy projekt LIFE START, proponowany przez firmę od 2015r. Pan W. Dzienisiewicz zwrócił uwagę na fakt, że pierwsze sześć tygodni życia prosiąt decyduje o opłacalności produkcji. Dlatego LIFE START jest przeznaczony dla producentów trzody chlewnej, którzy poprzez właściwie dobrane żywienie (yoghurt podawany od 1 dnia życia), prawidłowe zarządzanie miotem mogą zniwelować różnice w masie ciała prosiąt w dniu urodzenia, a wspierając słabsze prosięta wyrównają skutki nierównej konkurencji w miocie. Stosując LIFE START uzyskuje się w końcowym efekcie o 2-3kg masy ubojowej więcej i skrócenie okresu tuczu o 3-4 dni.

 


Uniwersytet Dzieci

poniedziałek 27.11.2017

W dniach 23 i 30 września 2017r. oraz 14 i 21 października 2017r. studenci z KN Aves przeprowadzili zajęcia dla uczniów Uniwersytetu Dzieci. Podczas prelekcji dzieci poznały historię sokolnictwa i specyfikę ptaków drapieżnych zarówno dziennych jak i nocnych. Ponadto mali miłośnicy stanęli oko w oko z: Rarogiem górskim, Myszołowem, Rarogiem stepowym, Pustułką, Myszołowcem towarzyskim,  Płomykówką i Uszatką oraz mieli okazję zobaczyć jak takie ptaki latają. Zarówno dzieci jak i wolontariusze uniwersytetu byli zachwyceni i mamy nadzieję, że w przyszłości znów zajrzą na SGGW.

23201600_10212147035808712_310931444_n 23224504_10212147039648808_139068862_o
23262204_10212147039328800_2036145974_o 23314304_10212147039888814_1612609585_o

 

 


07.11.2017 r. – Spotkanie ,,Sokolnictwo w pigułce”

We wtorek 7 listopada nasze koło przeprowadziło spotkanie pt. ,,Sokolnictwo w pigułce”, które miało za zadanie przybliżyć  po krótce uczestnikom różne zagadnienia związane ze sztuką układania ptaków drapieżnych do polowań. Początkowo została przedstawiona definicja sokolnictwa, jego historia oraz gatunki ptaków łowczych. Następnie omówiono zagadnienia związane z utrzymaniem ptaków (woliery, siedziska, pożywienie, opieka weterynaryjna, akcesoria, …). Poruszono również tematy układania i rozmnażania ptaków drapieżnych. Wykład miał na celu wprowadzenie nowych członków koła w tematykę sokolniczą. Zdajemy sobie sprawę, że zdobywanie wiedzy w poszczególnych dziedzinach zajmuje lata, a czasem nawet całe życie, ale w końcu od czegoś trzeba zacząć.

 

IMG_20171107_180858 IMG_20171107_180925

 


Międzynarodowe Łowy z Sokołami

Przedstawiciele naszego koła naukowego, jak co roku, partycypowali w jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń sokolniczego kalendarza –  Międzynarodowych Łowach z Sokołami! Tym razem łowy, już czterdzieste czwarte, odbyły się w okolicach Pińczowa, znów na tak przyjaznej sokolnikom ziemi kieleckiej. Oznaczało to dla nas trzy dni polowania, trzy dni biesiadowania, trzy dni niespania i trzy dni dyskusji oraz chłonięcia wiedzy od sokolników ze stażem dłuższym niż my żyjemy… ;) Mieliśmy przyjemność obserwować owoce pracy najwybitniejszych sokolników, nie tylko z Polski, ale również ze Słowacji, Niemiec, Belgii, Czech i zapierające dech w piersiach loty i akcje w wykonaniu prawdziwych ćwików! Cieszyliśmy oko wspaniałymi okolicznościami przyrody i unaocznieniem piękna myśliwskiej tradycji. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych prelekcji, brać udział w polowaniu w różnych grupach – jastrzębich, sokolich a nawet orlich, rozmawiać i uczyć się od najlepszych a także nieco się zabawić w tak zacnym towarzystwie! Całość wydarzenia ukoronowana została pięknym pokotem, który odbył się zgodnie z tradycjonalnym obrządkiem myśliwskim i uwieńczony był wspaniałą grą sygnalistów. Hołd oddaliśmy: 38 bażantom i 15 zającom.

Organizowane przez Gniazdo Sokolników coroczne Łowy to dla nas najważniejszy wyjazd w roku. To ta impreza pozwala naładować akumulatory, żeby dalej trwać w naszej pasji, czasem mimo sporych przeciwności, trudności i wyrzeczeń. Serdecznie dziękujemy organizatorom tego pasjonującego wydarzenia za możliwość wzięcia w nim udziału!

Pragniemy również pogratulować – w tym roku do grona członków Gniazda dołączyły 3 osoby z Avesu. Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, ze reszta również pójdzie tą drogą. Trudną, ale jedyną prawdziwie sokolniczą ;)


Międzynarodowy Dzień Sokolnictwa

W tym roku, obchody Międzynarodowego Dnia Sokolnictwa były wyjątkowe! W dniu  16 listopada 2017r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Chwal ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa” organizowanej przez Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa w Łazienkach Królewskich.  Panoptikum to powstało w ramach współpracy z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, gdzie ekspozycja prezentowana była po raz pierwszy i obejmowało eksponaty przedstawiające ptaki łowcze, starodruki prawiące o sokolnictwie, dzieła sztuki z przekroju wielu epok prezentujące sceny polowań oraz akcesoria wykorzystywane onegdaj i współcześnie w sokolnictwie różnych obszarów świata. Nie mogło tam zabraknąć i nas, przedstawicieli KN AVES. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni liczbą przybyłych osób! Z ogromnym zainteresowaniem zapoznawaliśmy się z wystawionymi eksponatami i z przyjemnością obcowaliśmy z pięknymi przykładami sztuki. Cieszy nas duże zainteresowanie z jakim spotkała się ta wystawa i pragniemy ogromnie podziękować i pogratulować Polskiemu Klubowi Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników” oraz pozostałym organizatorom wystawy, za krzewienie wiedzy z zakresu sokolnictwa wśród społeczeństwa, które zaowocowało tak piękną wystawą i trafia do tak dużej liczby odbiorców! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa do kwietnia i polecamy obejrzeć to na własne oczy :)


Goście na Wydziale: firmy Masters Polska i Cobb Germany

piątek 24.11.2017

logo20.11W dniu 20 listopada 2017r. zajęcia z przedmiotu „Nowe technologie w produkcji zwierzęcej” dla studentów WNZ studiów stacjonarnych II stopnia prowadzili zaproszeni goście. Pierwszą część zajęć prowadziły Pani Anna Kowalik dyrektor firmy Masters Polska oraz Pani mgr Aleksandra Świderska, absolwentka naszego Wydziału. Panie przedstawiły holenderską firmę Masters Polska, która zajmuje się dystrybucją pasz dla koni. Studenci zapoznali się z ofertą firmy, której pasze dedykowane są dla różnych grup wiekowych i pracujących koni, także dla koni rekonwalescentów. Właściwy dobór komponentów do pasz pełnoporcjowych (np. typu musli, mesz) umożliwia pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki pokarmowe, o czym przekonali się studenci zapoznając się z próbami pasz oferowanymi przez firmę Masters Polska. Firma Masters Polska gościła na naszym Wydziale na zaproszenie studentów zainteresowanych innowacyjnymi rozwiązaniami w żywieniu koni.

Drugą część zajęć poprowadzili Pani Aldona van Krevel i Pan Ireneusz Rosada z firmy Cobb Germany. Goście na wstępie opowiedzieli o 100. letniej tradycji firmy oraz o nowym 7 już centrum hodowlanym oraz ośrodku badawczym utworzonym w Herveld w Holandii. Pani Aldona szczegółowo omówiła zmiany, jakie zaszły w firmach genetycznych w ciągu ostatnich 30 lat. Następnie zapoznano studentów z nowym potencjałem genetycznym kurcząt Cobb 500 oraz technikami mającymi na celu wykorzystywanie informacji DNA do selekcji na fermie hodowlanej pod kątem użyteczności w środowisku komercyjnym (film). Goście przedstawili również listę największych światowych liderów w produkcji kurcząt rzeźnych i prognozy na kolejne lata. Składamy serdeczne podziękowania Państwu za chęć spotkania się ze studentami WNZ SGGW w Warszawie i podzielenie się najnowszymi wiadomościami o brojlerach kurzych Cobb 500.

 


III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Rolnictwo XXI wieku – problemy i wyzwania”

środa 22.11.2017

logo1Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konferencji Naukowej „Rolnictwo XXI wieku – problemy i wyzwania”, która odbędzie się w dniach 20-21 marca 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej. Zakres tematyczny Konferencji obejmuje takie zagadnienia, jak:

* Agroekologia

* Produkcja roślinna

* Produkcja zwierzęca

* Agroenergetyka

* Przechowalnictwo płodów rolnych

* Przetwórstwo płodów rolnych

* Agromechatronika

* Inżynieria rolnicza

* Rolnictwo precyzyjne

* Perspektywy rozwoju rolnictwa

Komunikat konferencyjny oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie konferencji:

www.konferencja-rolnictwo.pl <http://www.konferencja-rolnictwo.pl/><http://www.konferencja-rolnictwo.pl/>

Link do filmu z tegorocznej edycji konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=M6NA4KYBqEM&feature=youtu.be

Wyrażamy przekonanie, że organizowana konferencja będzie dobrą okazja do spotkań, dyskusji, a także wymiany poglądów dotyczących szeroko rozumianego rolnictwa, jak również będzie stanowiła ważny impuls dla pogłębienia współpracy i podniesienia poziomu innowacyjności prowadzonych badań.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego,

mgr inż. Tobiasz Wysoczański

Dane kontaktowe: tel. 888 835 320

e-mail: kontakt@konferencja-rolnictwo.pl <mailto:kontakt@konferencja-rolnictwo.pl>/


Następna strona »

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie