photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Praca dziekanatu 31.12.2020

środa 30.12.2020

 

ważne

Szanowni Państwo,

31.12.2020 dziekanat będzie nieczynny.


Zmarł dr inż. Andrzej Ściubisz

wtorek 29.12.2020

andrzej sciubisz2Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 15 grudnia 2020r. w wieku 70 lat zmarł dr inż. Andrzej Ściubisz, były doktorant i pracownik Instytutu Hodowli Bydła i Produkcji Mleka, dawnego Wydziału Zootechnicznego SGGW. Andrzej Ściubisz obronił w 1991r. doktorat pt. „Analiza przyczyn zmienności poziomu komórek somatycznych w mleku krów różnych odmian bydła fryzyjskiego”, którego promotorem był prof. dr hab. Ryszard Grabowski. Był wieloletnim Prezesem i członkiem Zarządu firmy Bentley Polska sp. z o. o., specjalizującej się w sprzedaży aparatury do badania mleka i artykułów spożywczych, sprzętu do kontroli mleczności, znakowania oraz ważenia zwierząt. W ostatnich latach rozwijał swoje pasje sportowe: jeździectwo i żeglarstwo. Był miłośnikiem koni, sympatykiem Polskiego Związku Hodowców Koni, który od lat wspierał w organizowaniu Mistrzostw Polski Młodych Koni.

Pogrzeb dr. inż. Andrzeja Ściubisza odbędzie się w Busku-Zdroju w dniu 30 grudnia 2020r. o godz. 13.00.

 

 

 

nekrolog AŚ


Życzenia Świąteczne i kolędowanie na SGGW

poniedziałek 21.12.2020

 

ŻYczenia św.

 

https://youtu.be/vXtbqY8TuHI


SKOLENIE BHP

piątek 18.12.2020

BHP_2

Szanowni studenci I roku

uruchomione są ponowne szkolenia z BHP, osoby, które nie przystąpiły do szkolenia w pierwszym terminie są zobowiązane zrobić to teraz. Przypominamy, że szkolenie BHP jest OBOWIĄZKOWE.

Po odbytym szkoleniu proszę zrobić zrzut z ekranu i przesłać do dziekanatu. Życzymy owocnego szkolenia


Zmiany w planach od 4 stycznia 20201 roku – studia stacjonarne

czwartek 17.12.2020

uwaga_img

 

Drodzy studenci,

na stronie Wydziału, w zakładce plany studiów zostały zamieszczone nowe plany studiów. Dotyczy studentów kierunków:

bioinżynieria zwierząt – sem 1,3,5 i semestr 2 studiów II stopnia

hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich – semestr 1,5

zootechnika – semestr 1


Goście na Wydziale: firmy Gobarto i Jotafan

14.12.W dniu 14 grudnia 2020r. gościliśmy na zajęciach (on-line) z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów II stopnia na kierunku zootechnika Pana dr Pawła Spyrka z firmy Gobarto. Nasz Gość omówił ważne zagadnienie kulawizn w stadach loch i loszek remontowych, podał przyczyny ich występowania, zasadność prowadzenia monitoringu stada pod kątem występowania kulawizn. Zaznaczył, że są one przyczyną brakowania aż do 45% loch w stadach wielkotowarowych, co pociąga za sobą ogromne koszty. Pan dr Spyrka przedstawił metody wspomagające zootechników i lekarzy weterynarii w postawieniu właściwej diagnozy co do przyczyn kulawizn (oglądanie, obmacywanie, tomografia komputerowa, termowizja). Na koniec zajęć, sami studenci, na podstawie pokazywanych zdjęć kończyn świń z różnymi deformacjami i zmianami w obrębie racic, proponowali rozwiązanie dotyczące leczenia loch, ewentualnej korekcji racic, pozostawieniu w stadzie lub brakowaniu.

Tego samego dnia gościliśmy na Wydziale na zajęciach (on-line) z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia przedstawiciela firmy Jotafan Pana Dyrektora i właściciela Andrzeja Zagórskiego. Pan Andrzej Zagórski zapoznał studentów z ofertą firmy, w tym m. in. systemem automatycznego ważenia drobiu podczas odchowu oraz omówił dokładnie rolę sterowników mikroklimatu w pomieszczeniach inwentarskich (kurniki i chlewnia z wentylacją grawitacyjną). W trakcie trwania wykładu Pan Dyrektor wykorzystał filmy z wywiadami nagrane u przedstawicieli praktyki celem zobrazowania problemów, na jakie napotykają producenci trzody chlewnej oraz możliwości ich rozwiązań. Omówiono również problematykę związaną ze stężeniem szkodliwych gazów w budynkach inwentarskich. Na zakończenie wykładu Pan Andrzej przedstawił wersję aplikacji mobilnej skierowanej do producentów, która ułatwia zarzadzanie stadem. Celem skupienia uwagi studentów w trakcie zajęć Pan Dyrektor przygotował konkurs dla najuważniejszych słuchaczy i wylosował trzy osoby, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi na zadane pytania związane z systemem ostrzegania i kontroli gazów w obiekcie. Do osób nagrodzonych należą:

Pani Zuzanna Russyan
Pani Karolina Gąsior
Pani Karolina Majchrzak

Składamy serdeczne podziękowania Pani Andrzejowi Zagórskiemu za przedstawienie najważniejszych osiągnięć firmy i podzielenie się swoją praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW.


Wyniki XLVII Przeglądu Dorobku Kół Naukowych

wtorek 15.12.2020

zaktualizowana_grafika-620x500oOrganizatorzy serdecznie dziękują za udział w XLVII Przeglądzie Dorobku Kół Naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tegoroczny PDKN odbywał się online. Organizatorem było Koło Naukowe Żywieniowców, działające przy Wydziale Żywienia Człowieka. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w tym roku wszystkie prezentację odbędą się za pośrednictwem MS Teams. Gratulujemy zaangażowania w realizację projektów naukowych w ramach działalności Kół Naukowych. Winszujemy sukcesu laureatom, opiekunom naukowym projektów, opiekunom kół naukowych oraz życzymy wszelkiej pomyślności podczas przyszłorocznej konferencji.

 

Przegląd1


Gość na Wydziale – firma PROCAM

piątek 11.12.2020

ProcamW dniu 7 grudnia 2020 r. gościliśmy na Wydziale na zajęciach (on-line) z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia Pana Mateusza Tołłoczko, przedstawiciela firmy PROCAM. Pan Mateusz Tołłoczko przedstawił wykład  pt.: ”Wybrane elementy agrotechniki kukurydzy”.

PROCAM Polska Sp. z o.o. to spółka w sektorze dystrybucji środków ochrony roślin oraz doradztwa agronomicznego. Działalność obejmuje doradztwo z zakresu uprawy i ochrony roślin rolniczych i ogrodniczych, a także wymianę barterową, skup płodów rolnych (zboże, rzepak, kukurydza) oraz sprzedaż i dystrybucję:
§ środków ochrony roślin,
§ nawozów i biostymulatorów,
§ materiału siewnego roślin uprawnych.

Podczas wykładu Pan Mateusz Tołłoczko przedstawił główne założenia agrotechniczne wymagane przy uprawie kukurydzy.  Ponadto omówił najważniejsze punkty krytyczne, które mogą mieć istotny wpływ na uzyskiwany plon zarówno ziarna jak i zielonej masy do zakiszania.

Składamy podziękowanie Panu Piotrowi Tarasce za podzielenie się wiedzą oraz swoim praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.


Następna strona »

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie